BASKİ'den Ayvalık'a Su Açıklaması

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Ayvalık ilçesinde yaşanan su sıkıntısıyla ilgili bir bilgilendirme yayınlandı. İsale hattı üzerinden Ayvalık'a içme ve kullanma suyu verildiği bildirilen açıklama şöyle:

“Ayvalık ilçe merkezine Altınova mahallesindeki mevcut 16 adet kuyudan Ayvalık terfi merkezi vasıtası ile 17 km’lik uzaklıktan Cennet Tepesi Mevkiinde bulunan 3.000 (3 Bin) tonluk içme ve kullanma suyu deposuna isale hattı ile su verilmektedir.

İsale hattı 500 mm çapında asbest boru olup 1956-1962 yılları arasında döşenmiş olan borulardır.

Mevcut 17 adet Derinkuyu sondajından elde edilen su Ayvalık terfi merkezine aynı hatlarla ulaştırılmakta olup 5 ayrı yerde meydana gelen su hattı patlakları nedeniyle boruların onarımı için 21/07/2015 tarihinde saat 05:00’den itibaren 2 adet ekskavatör, 2 adet jcb kepçe ve 3 adet vidanjör, 15 adet personel ile bakım onarım çalışmasına devam etmektedir. Takiben saat 23:00’e kadar devam edecektir.

Halen BASKİ Genel Müdürlüğü’nce eski Altınova yolundan gelen 500 mm’lik ana asbest hat 630 mm’lik HDPE borular ile yenilenme çalışması yapılmaya başlanmış olup Ağustos 2015 ayı içinde tamamlanarak hizmete açılacaktır.

Vatandaşlarımızın su tüketiminde daha duyarlı davranmaları havuz, bahçe ve vb. konular ile ilgili şebekesuyu kullanmamaları konusunda göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ederiz. Ayrıca, genel müdürlüğümüze bağlı su tankerleri ile müracaatları halinde vatandaşlarımıza su temini yapılmaktadır.

Saygılarımızla kamuoyunu bilgilendiririz.”