Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması

ulasim

Bir medeniyet merkezi olan Konya’nın 2016 İslâm Dünyası Turizm Başkenti olması sebebiyle başta kültür ve turizm alanında olmak üzere Konya’da pek çok uluslararası etkinlik planlanmıştır. Bu etkinlikler çerçevesinde, hat, tezhip ve minyatür gibi başlıca İslâm sanatları üzerine uluslararası bir yarışma açılmıştır. Tarih boyunca İslâm kültürünün ve sanatının en önemli başkentlerinden biri olma misyonunu daima muhafaza etmiş olup günümüzde de hat, tezhip ve minyatür gibi kitap sanatlarımızın en üst seviyede icra edildiği bir merkez olan Konya’nın böyle bir uluslararası yarışmaya öncülük etmesi büyük bir zaruret olmuştur.

Bu yarışma ile sözkonusu sanat dallarının aslına uygun bir şekilde uygulanmasını ve bu sanat dallarında eser verebilen sanatkârları teşvik etmek hedeflenmiştir. Hat, tezhip ve minyatür gibi İslâm sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınmasına katkıda bulunmak da yarışmanın amaçlarındandır.

Ayrıca, 2016 İslâm Dünyası Turizm Başkenti olan Konya’da İslâm eserlerinin sergileneceği uluslar arası bir müze kurulmaktadır ve ödüllü eserler bu müzede daimî olarak sergilenecektir. Jüri üyelerinin de, alanlarında uluslar arası başarıları olan isimlerden teşekkül etmesine özen gösterildiği bu yarışmanın daha sonraki yıllarda da düzenlenmesi planlanmaktadır.


İlgili dokümanı indirmek için tıklayınız.