ABD Başkonsolosu Başkan Uğur'un Vizyonuna Hayran Kaldı

ulasim 14.08.2015

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un makamında kabul ettiği Charles Hunter, Balıkesir'e ilk defa geldiğini, Büyükşehir Belediyesini de ilk defa ziyaret ettiğini belirterek bu gecikmeli ziyaretinden dolayı özür diledi. Başkonsolos Hunter, sohbet esnasında Balıkesir ve Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını anlatıp, proje ve yatırımlar hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u büyük bir dikkatle dinledikten sonra, “Sayın Başkan, gerçekten de enerjinize ve azminize hayran olmamak mümkün değil” diyerek duyduğu memnuniyeti dile getirip, Uğur'un vizyoner kişiliğine hayranlığını ifade etti. 

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR KÜÇÜK TÜRKİYE”

Türkiye'de 2 yıl önce göreve başladığını anlatan ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, 2 günlük Balıkesir programının içinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u da makamında ziyaret etti. Tanışma ve nezaket ziyareti için geciktiğinin farkında olduğunu belirterek özür dileyen ancak burada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden ABD Başkonsolosu, Balıkesir'i çok beğendiğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  Balıkesir'i anlatırken, “Balıkesir tam olarak küçük Türkiye'dir” dedi. ABD Başkonsolosu Hunter ve beraberindeki heyete “Hoşgeldiniz” diyen Başkan Uğur, Balıkesir'in bir buçuk yıl önce Büyükşehir olduğunu, bu süre içerisinde Büyükşehir Belediyesini yönettiklerini belirttikten sonra Balıkesir hakkında coğrafi, tarih, ekonomi, tarım, enerji, çevre ve birçok konuda bilgiler verdikten sonra Büyükşehir Belediyesi olarak planladıkları yatırım ve projelerle ilgili genel ve ayrıntılı bilgiler aktardı. Balıkesir'de akla gelebilecek her türlü zenginliğin bulunduğunun altını çizen Başkan Uğur, “Balıkesir küçük bir Türkiye. Bir tarafta Ayvalık, diğer tarafta Dursunbey, bu ilçelerde yaşayan insanlarımızın kültürleri çok farklı. Dünyanın en zengin bor mağden yatakları bizde. Her türlü zenginliğimiz var. Küçük bir Türkiye burası. Roma imparatorunun dedesi bizim Edremit'ten çıkıp gitmiş, Sokratesler, Eflatun'lar hep burada yaşamışlar. Balıkesir kadim bir tarihe sahip, birçok medeniyetlerin geçtiği yerler burada. Biz şimdi Büyükşehir olarak birçok proje üretiyoruz, Balıkesir'i dünya çapında bir marka yapmak için çalışıyoruz. Biz Balıkesir'in nüfusu 2050 yılında ne olur diye düşünüyor,üniversite ile ortak bir çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar çarpık ve plansız yapılaşmaların olduğu Balıkesir'i biz yeniden planlıyoruz. Türkiye'deki rüzgar enerjisinin yüzde 25'i Balıkesir'de, yani 1/4'ü. TÜBİTAK ile teması yenilenebilir enerji olan bir Bilim Merkezi için protokol yaptık. İstanbul – Muğla ekseninin tam ortasındayız. Türkiye nüfusunun yüzde 40'ı bu bölgede yaşıyor, üretimin ve tüketimin yüzde 75'i de burada. O nedenle Balıkesir'in bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması gerekiyordu, bundan dolayı da Büyükşehir olması çok doğru bir teşhistir. ” diye konuştu. 

BALIKESİR'İN HER YERİNDE BÜYÜKŞEHİR HİSSEDİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir genelindeki büyükbaş hayvan varlığından ve biyogaz tesisleriyle ilgili projelerden de söz etti. Bu durumu enerjiye çevireceklerini, bunların ancak Büyükşehir ile mümkün olabileceğini kaydeden Uğur, kırsalda arıtma tesislerini yapıp açmaya başladıklarını, önce çevre temizliğini sağlamayı ilke edindiklerini belirtti. Balıkesir'in artık her yerinde Büyükşehir Belediyesi'nin hissedildiğini söyleyen Başkan Uğur, “Biz büyük düşünerek master projelerimizi hazırlayıp uyguluyoruz. Bir taraftan yatırım ve harcamalar bir taraftan da parayı üretiyoruz. İşimiz yatırım, boş durmamız mümkün değil. Üretim yapıyoruz, borca giriyoruz, hareket olan yerde bereket oluyor. Balıkesir'in her yerinde artık büyükşehir hissediliyor” şeklinde konuştu.  

1 MİLYON NÜFUSLU BANDIRMA

BAŞKAN UĞUR: “BANDIRMA'YI TÜRKİYE'NİN ROTTERDAM'I YAPACAĞIZ”


Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, tüm bu çalışmalar ve planlamaların içerisinde Marmara Bölgesini (Bandırma ve civarı) sanayi, Ege Bölgesini (Edremit körfezi ve civarı) turizm bölgesi olarak planladıklarını belirtti. Bandırma'da yapılacak olan yeni organize sanayi bölgesine yoğun taleplerin olduğunu kaydeden Uğur, Bandırma ilçesinin Türkiye'nin Rotterdam'ı yapacaklarını, buranın Türkiye'nin vizyonu olacağını söyledi. 1 milyon nüfuslu bir Bandırma düşündüklerini belirten Uğur, “Yabancı ve yerli yatırımcı artık Mersin Limanına sıcak bakmıyor. Türkiye'de en ideal yer Balıkesir'in Bandırma limanı. Bandırma'yı Türkiye'nin Rotterdam'ı yapacağız. Önümüzdeki süreçte Rotterdam ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak ticaret anlaşması yapacağız, bunu Türkiye'den götüreceğimiz bir Bakan ile birlikte yapmayı planlıyoruz. Kimya sanayicileri buraya hemen gelmek istiyorlar. Ancak biz alt yapı ve benzeri işlemlerin hepsi yapılmış, yatırımcıya hiçbir sorun ve prosedür çıkarmayacak şekilde hazırlığımızı yapıyoruz. İnşallah 2 yıl içerisinde hazırlayacağız, 2 yıl içinde Bandırma'yı canlandırmak istiyoruz” dedi. 

BAŞKONSOLOS HAYRAN KALDI

ABD İstanbul Başkonsolusu Charles Hunter, yaklaşık 1 saat süren ziyarette yapılan sohbette Başkan Edip Uğur'un anlatımı, enerjisi ve heyecanı karşısında hayranlığını tekrar ifade ederek Uğur'a teşekkür etti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, tanışma ve nezaket ziyaretinden dolayı ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter'e dünyaca ünlü yöresel el dokuması halı ve zeytinyağı hediye etti. Başkonsolos Hunter ise Başkan Uğur'a ABD'yi tanıtan bir fotoğraf albümü takdim etti.