Ahilik Haftasına Coşkulu Kutlama

ulasim 23.05.2016

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen yürüyüş ve kutlama programına katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, esnafın ekmeğini büyütmek istediklerini söyledi. Balıkesir’i cazibe merkezi yapmak için projeler hazırladıklarını belirten Başkan Uğur “Balıkesir’deki ticari alanları arttırıyoruz. Balıkesir’e gelen sayısı artacak. Balıkesir yalnız transit gelinip geçilen bir yer olmayacak. Balıkesir geçerken mutlaka uğranması gereken, insanların uğranması gereken bir yer gibi gördüğü. Teleferiğe binip, Çamlık’a çıktığı, Çay Deresi’nde kayığa bindiği, restoranına gittiği, kahve içtiği bir yer olacak” dedi.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) tarafından Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı yürüyüş ve kutlama programı düzenlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önünden Balıkesir Mehter Takımı eşliğinde yapılan yürüyüşe Başkan Ahmet Edip Uğur da katıldı. Zağanospaşa Meydanı’nda düzenlenen kutlama etkinliğinin açılış konuşmasını yapan BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Ahilik kültürünün tarihi hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında esnafa desteklerini esirgemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a da teşekkür eden Erdem, Ahilik kültürünü esnafın devam ettirdiğini belirtti.

BAŞKAN UĞUR: “ESNAF TOPLUMUN ORTA DİREĞİDİR”

Erdem’in ardından konuşma yapan Başkan Uğur ise esnafın toplumun orta direği olduğunu söyledi. Esnafın Türk toplumu için önemine değinen Uğur, “Büyükşehir olduğumuzdan bu yana her zaman esnaf derneklerimiz ile birlikte hareket ediyoruz. Bütün amacımız esnafımızın ekmeğini büyütmek. Onların ticaret hacmini geliştirmek. Dünyada ve Türkiye’de büyük bir değişim ve dönüşüm var. Dolayısı ile pazar daralıyor. Esnafımızın marketler, organize mağazalar gibi çok büyük sıkıntıları var. Ama buna rağmen biz esnafımızın ekmeğini büyütmek istiyoruz. Ne yapıyoruz? Mesela toplu ulaşım ile ilgili Şoförler Odamız ile Esnaf Odaları Birliği başkanımız ile yaptığımız görüşmeler var. Balıkesirimiz’de, Burhaniye’de Ayvalık’ta, Manyas’ta Gönen’de bütün toplu taşıma olan ilçelerimizde Şoförler odamız ile beraber hareket ediyoruz. Şu anda Balıkesir’de toplam 500 toplu taşıma aracı yenilendi. Bunların hepsi engellilere uyumlu, klimalı, validatörlü, kameralı araçlar. Biz bunları Şoförler Odamız ile beraber yaptık” dedi.

MARANGOZLAR SİTESİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE KURULACAK

Türkiye’de ilk defa bir marangozlar sitesinin Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alacağını söyleyen Başkan Uğur, “Yine Marangozlar Odamız ile birlikte Çay deresi Rekreasyon alanımızda; Çay Deresi kenarındaki pejmürde hale odalarımız ile birlikte son veriyoruz. Odalarımız ile birlikte gittik esnafımız ile görüştük. Hemen dükkanları yıktılar. Ağaç işleri ile uğraşan, keresteci, mobilyacı esnafımızın kurmuş olduğu kooperatife Organize Sanayi Bölgesi’nden 250 dönüm alan tahsis edildi. Yine Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye’de bir ilki başarıyoruz Balıkesir’de. Ağaç işleri ile uğraşan esnafımız ile ilk defa Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi’nde marangozlar sitesi kuruluyor. Son aşamaya geldi. Kredisi de hazır. İnşallah 2 yıl ödemesiz, 9 yıl ödemeli, yıllık yüzde iki faizli 240 tane 150 metre ile 3 bin metrekare arasında mağazaların olduğu modern bir marangozlar sitesi yapıyoruz. Bunu da Marangozlar Odamız ile birlikte yaptık” diye konuştu.

ZAĞANOSPAŞA MEYDANI HALKA SORULACAK

Çay Deresi Rekreasyon Alanı içerisinde kalan Sebze ve Meyve Hali’nin Kesirven Köyü’nde inşa edilen yeni hal binasına taşınacağını ifade eden Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:
Kesirven’de şu anda modern bir meyve ve sebze hali inşaatı devam ediyor. Yine hal esnafımız ile Sebze ve Meyveciler Odamız ile birlikte gerçekleştirdik. Biz yaptığımız tüm işlerde ortak akıl ile hareket ediyoruz. Toplumla beraber hareket ediyoruz. İçinde bulunduğumuz Zağanospaşa Meydanı. İnşallah bununla ilgili projelerimizi halkımıza tanıtacağız. Nasıl bir meydan istiyorsunuz diye soracağız. Bunun aynısını Ayvalık’ta Cunda köprüsünde yapmıştık. Yapmış olduğumuz üç tane köprü modelini Ayvalıklı hemşerilerimize, Ayvalık’ta tatil yapan; Ankara’da İstanbul’da Türkiye’nin herhangi bir yerinde yaşayan Ayvalık sevenlere anket yaptık. Netice de taş köprünün yapılmasını yüzde 67 oy ile istediler. Onun üzerine projesini yaptık. İhaleye çıktı. Yer teslimi oldu. İnşallah 5-10 gün içinde Cunda köprüsü temelini atacağız. İhale süreci 210 gün. 2017 yılı bitmeden hizmete girecek. Aynısını Zağanospaşa Camii Meydanında da yapacağız. Zağanospaşa Camii, Karesi Türbesi, Paşa Hamamı ortaya çıksın. Tarihi kimlik ortaya çıksın. Bu alanda yıkılmış tarihi alanlar var. Hepsini yapacağız. Çünkü Balıkesir’e bir yabancı geldiği zaman nereyi gezdireceksiniz. Gezdirecek bir yer yok. Tarihi bir yer yok.

BALIKESİR UĞRANMASI GEREKEN BİR YER OLACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri hakkında bilgiler veren Başkan Uğur, sözlerini şöyle tamamladı:
Saat Kulesi’nin olduğu, Şadırvanın olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait yeri satın aldık. Orayla ilgili de projelerimiz var. Balıkesir’deki ticari alanları arttırıyoruz. Balıkesir’e gelen sayısı artacak. Balıkesir yalnız transit gelinip geçilen bir yer olmayacak. Balıkesir, insanların geçerken mutlaka uğranması gereken bir yer gibi gördüğü; Teleferiğe binip, Çamlık’a çıktığı, Çay Deresi’nde kayığa bindiği, restoranına gittiği, kahve içtiği bir yer olacak. Çocuk Köyümüzü, Çamlığımızı, Çamlıkta yapacağımız Bilim Merkezimizi ziyaret etsinler. Gelip geçilen bir yer değil; mutlaka konaklanan, daha fazla höşmerim satılan, Yağcıbedir halısı satılan, gezilen görülen bir yer olsun. Amacımız tüm değerlerini marka yapmak, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya tanıtmak. Bunun için yurt dışındaki fuarlara gidiyoruz. Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e katılıyoruz. Yatırımcılara Balıkesir’i tanıtıyoruz. GYODER Gelişen Kentler Zirvesi’ni Balıkesir’de yaptık. Şimdi GYODER’ciler her zaman arıyorlar. İnşallah bu yatırımları hep birlikte gerçekleştireceğiz.