Almanya-Türkiye Kardeşliği Balıkesir`de Perçinleniyor

ulasim 03.11.2014

Balıkesir ile 14 yıldır kardeş şehir olan Almanya’nın Schwabisch Hall şehri ile kültürel ve sosyal ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkiler de giderek artıyor.

Balıkesir adına Karesi Belediyesi’nin kardeşlik protokolünü yürüttüğü Schwabisch Hall’in Belediye Başkanı ve belediyenin enerji iştiraki olan holdingin CEO’su geçtiğimiz hafta sonu Balıkesir’de bazı temaslarda bulundu. Karesi Belediyesi ile Schwabisch Hall Belediyelerine ağabeylik yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Alman konuklara Ayvalık’ı gezdirdi.

Hafta sonu Balıkesir Sanayi Odası’nda bir araya gelen Türk ve Alman Belediye Başkanları arasında gerçekleşen iş toplantısının sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’un önerisiyle iki şehir arasında Belediye Başkanlarının yetkisiyle İyi Niyet Anlaşması (Bölgesel Ekonomik Kalkınma Üzerine Danışma, İşbirliği ve Fikir Alışverişi Protokolü) hazırlanarak imza altına alındı.

Ayvalık’a Hayran Kaldılar

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Schbwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann – Josef Pelgrim ve CEO Johannes Van Berger ile enerji iştirakinin Türkiye Temsilcisi Haluk Sayar’dan oluşan konuk ekibe Balıkesir’in ve Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm yöresi Ayvalık’ı ve Cunda Adası’nı gezdirdi. Cunda’da öğle yemeğinin ardından Koç Grubunun restore ederek müzeye dönüştürdüğü Taksiyarhis Kilisesi’ni gezen konuklar, daha sonra Ayvalık Cumhuriyet Meydanında bu yıl 10.’su düzenlenen Zeytin Hasadı Festivali’ne katıldılar.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Alman konukları ile hasat pazarının kurulduğu meydandaki zeytin stantlarını tek tek ziyaret edip bilgi aldılar, hasatlarının hayırlı ve bereketli olması dileğinde bulundular. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve Ayvalık AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ve Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’un da yer aldığı iş gezisinde Ahmet Sucu’nun işlettiği Özgün Zeytin A.Ş. fabrikası gezildi.

Konuklara Ayvalık kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve İlçe Emniyet Müdürü Aytekin Kantık eşlik etti. Burada zeytinin işlenişi ve zeytinyağının üretimini canlı olarak izleyen konuklar hayranlıklarını ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Alman Belediye Başkanı gezinin anısına fabrika bahçesine zeytin fidanı diktiler.

Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann – Josef Pelgrim ve CEO Johannes Van Berger dünyaca ünlü turizm bölgesi Ayvalık’a hayran kaldıklarını ifade etti. Zeytinyağı fabrikasındaki incelemenin ardından heyet Northel Enerji tesislerini ziyaret etti. Rüzgar Tribünü – Pilot Üretim Tesislerinin yönetim kurulu başkanı olan Cem Yalçın’dan brifing alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Alman misafirler, fabrikanın üretimi ve ihracat pazarıyla ilgili rakamları taktirle karşılarken, şirketin yönetim kurulu başkanını tebrik ettiler.

Schwabisch Hall Belediye Başkanı Northel Enerji ile ticari işbirliği yapabileceklerini ifade etti. İş gezisinin sonunda Alman konuklar Balıkesir ziyaretinin son derece verimli ve güzel geçtiğini belirterek memnuniyetlerini ifade ettiler.

Schbwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann – Josef Pelgrim ve CEO Johannes Van Berger, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a konukseverliğinden dolayı teşekkür ettiler. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türk-Alman işbirliğinin en güzel örneğini kardeş şehir Schwabisch Hall şehri ile sergilemeye devam edeceklerini bildirdi.