Ana Boru Hattındaki Arıza Nedeniyle Su Kesintisi Yaşanan Mahallelerde BASKİ Tankerleri Vatandaşlara Su Dağıtıyor

ulasim 21.03.2015
Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından dün geceden itibaren meydana gelen ana hattaki arıza nedeniyle su verilemeyen mahallelerde arazözlerle vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için taşımalı su dağıtım hizmeti veriliyor.

BASKİ Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanında bulunan merkez Altıeylül İlçesi Kasaplar Mahallesi’nde Atatürk Devlet Hastanesi Kavşağı üzerinde bulunan Plevne, Sütlüce, Dinkçiler, Gaziosmanpaşa, Yıldız, Hasan Basri Çantay, Bahçelievler, Kasaplar, Eski Kuyumcular ve Hacı İlbey Mahallelerini besleyen D2 nolu Su Deposunun çıkışında bulunan 1000’ lik İçme suyu hattında 20 Mart 2015 Cuma günü saat 23.00 civarında meydana gelen patlak nedeniyle büyük çaptaki bu arızanın giderilmesi için derhal ekipler sevk edildi. BASKİ Genel Müdürlüğünce 3 Beko Loder, 3 Kamyon, 8 işçi, 2 ustabaşı olay yerine ilgili Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı eşliğinde intikal ettirilerek arızanın giderilmesi ile ilgili çalışmalar derhal başlatıldı.

Vatandaşlar Teşekkür Etti

Ana su borusundaki patlamadan dolayı meydana gelen uzun süreli arıza sebebiyle vatandaşların mağdur olmaması için su kesintisi yaşanan mahallelere BASKİ Genel Müdürlüğünce 9 adet Arazöz Pazar Yerleri, Okul Bahçeleri ve Hastane gibi merkezi noktalardan su dağıtımı yapılıyor. BASKİ ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin çalışmaları arılıksız şekilde sürüyor. Vatandaşlar, arıza nedeniyle yaşanan su sıkıntısına geçici çözüm üreten Büyükşehir Belediyesi BASKİ ekiplerine teşekkür etti. Ayaklarına kadar götürülen içme ve kullanma sularıyla ihtiyaçlarını giderdiklerini ifade eden vatandaşlar, bu tür olayların zaman zaman yaşanabildiğini belirterek olaya hızlı şekilde müdahale eden tüm ekipleri kutladı.

Alo 185’i Arayanlar Büyükşehir Başkanı İle Görüştü

Ana su borusu hattında meydana gelen arızayla ilgili olayın ilk anından itibaren an be an gelişmeleri takip eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, çalışmaları bizzat yerinde inceledi. BASKİ Genel Müdürü ve yardımcıları ile ilgili daire başkanlarının ekiplerle birlikte çalışmalarını izleyen ve bilgiler alan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BASKİ’nin “185 Alo Su Arıza Hattı”na gelen bazı çağrılara da bizzat kendisi bakarak vatandaşlarla birebir görüştü. Meydana gelen arızanın boyutu itibariyle vatandaşları bilgilendiren Başkan Uğur, acil ihtiyaçlar için BASKİ ekiplerinin belli bölgelerde tankerlerle su dağıttığını, arızanın giderilmesiyle ilgili çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğünü anlattı. Başkan Uğur, BASKİ yetkililerine 185 Alo Su Arıza ve diğer hatlara gelen telefonların mutlak suretle cevaplanmasını, vatandaşlara gerekli bilgilerin verilmesi talimatını verdi.

Balıkesir Altıeylül İlçesindeki ana su hattında meydana gelen su arızasının dışarıdan getirtilen 1000’lik çelik boruların döşenip değiştirilmesinin ardından ana hatta tekrar içmesuyu verileceği, bu çalışmaların sonuçlanmasının gece yarısını geçebileceği, acil ihtiyaç halinde vatandaşların tankerlerle götürülen sulardan yararlanabilecekleri bildirildi.

BASKİ yetkililerinin yaptığı açıklamada, “İçmesuyu arıtma tesisinden çıkan Altıeylül ilçesinde içmesuyu isale hattımızda kılavuz boru içerisinde yol geçişinde bir arızamız var. Bu sistem ve arızayı yapabilmek için yolu komple açıp sistemi tamamen dışarı almamız gerekiyor. Bundan sonra inşallah herhangi bir arıza ile karşılaşmamak için yerine komple 1000’lik (Binlik) çelik boru döşüyoruz. Çalışmaların sonucunda suyu tekrar vatandaşlarımıza ulaştırmış olacağız” bilgisi verildi.

3 Yıl Önce de Aynı Bölgede

Su hattındaki patlağın olduğu yerde daha önceki dönemlerde de aynı şekilde su patlağı meydana gelmiş ve şehre su verilememişti. Eylül 2012’de yaşanan ana su borusundaki patlamada dönemin Belediye yönetimi de dışarıdan getirilen ekip-ekipmanların müdahalesiyle birkaç gün süren kesintiler daha sonra hattın onarılmasının ardından sona ermişti. O gün de yetkililer bu gibi arızaların elde olmayan sebeplerden kaynaklandığını ifade etmişti.

Depremlerin Etkileme İhtimali

Bu arada, şehir şebekesindeki basınçlı suyun geçtiği ana su borusunda yaşanan arızanın nedenleri arasında son Balıkesir merkezinde günlerde yaşanan deprem fırtınasının da etkisinin olabileceği ifade ediliyor. Yetkililer tarafından, arızanın giderilmesi çalışmalarıyla beraber çelik hatlardaki arızanın sebebinin de araştırıldığı, yeryüzüne yakın şekilde meydana gelen çok sayıdaki hafif şiddetli ve küçük sarsıntılardan oluşan depremlerin ana boru hattını etkilemiş olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiği kaydedildi.