Ayvalık'ta Çifte Bayram

ulasim 05.06.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer alan Ayvalık Cunda Köprüsü'nün temeli Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından atıldı. Ayrıca, BASKİ'nin yaptığı 10 Bin Metreküplük Depo ve Kanalizasyon Terfi Hattı'nın hizmete alımlarının da gerçekleştiği törenlerde konuşan Başkan Uğur, Ayvalık'a bu yıl içinde yapılacak yatırımların 50 milyon TL'yi aşacağını söyledi. Hizmete sokulan depo ile Ayvalık ilçesi bu yaz susuz kalmayacak. Müteahhit firma, Cunda Köprüsü'nün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda biteceğini taahhüt etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Ayvalık ve Cunda adasını birbirine bağlayacak köprünün temeli atıldı. Ayvalık ile Cunda Adasını bağlayan Lale Adası arasında 1800'lü yıllarda dolgu yapılan sahaya deniz ulaşımını ve deniz sirkülasyonunu rahatlatacak köprü için düğmeye basıldı. Köprünün, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin hazırlattığı 3 proje arasında halk oylarının yüzde 67'sini alan “Cunda Taş Eksen” modeli olması kararlaştırılmıştı. Yer teslimi ve ihale sürecinin ardından köprünün temeli haftasonundü Ayvalık Gönül Yolu girişinde düzenlenen tören ile atıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, "Ayvalık'ın doğal taşlarından yapılacak olan bu köprüyü Ayvalık'a kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur, arkadaşları ve onunla çalışan tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı da yaptığı konuşmada Balıkesir'in Büyükşehir olmanın avantajlarınıyaşadığını belirtti. Milletvekili Poyrazlı, “Balıkesir'in en ücra köşesine kadar her mahallesine mutlaka Büyükşehir olarak bir hizmet götürüldüğünü görüyoruz, müşahede ediyoruz. Bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Tabi, 30 Mart 2014 yani Balıkesir'in Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ve önderliği ile Büyükşehir Belediyesi olmasının da ne büyük bir avantaj olduğunu, ne büyük bir hizmet kervanı, güç olduğunu görmek de bize ayrıca memnuniyet veriyor" dedi.

"20 İLÇE VE 1130 MAHALLENİN SORUNLARI TESPİT EDİLİYOR"

Son olarak kürsüye çıkan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık'ın yıllardır konuşulan sorunlarının başında Cunda Köprüsü'nün geldiğini söyledi. Sorunun çözümü için bir başlangıç yapacaklarını ifade eden Başkan Uğur, "Yıllardır konuşulan Cunda Köprüsü meselesini bugün çözüyoruz, bir başlangıç yaparak. Ve inşallah yine Aralık ayında temelini attığımız Ayvalık'ın 10 bin tonluk su deposuna su vermeye başlayacağız. Bu da Ayvalık için önemli bir yatırım. 30 Mart'ta Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra ilk olarak yapılanmasını tamamladı; BASKİ'yi ve daire başkanlıklarını kurdu. En küçük birimden, en büyük ilçeye, birime kadar her tarafa dokunma gayreti içersinde olduk; Ayvalık'ına da, Dursunbey'ine de, Sındırgı'sına da, Dursunbey'ine de, Avşa'sına da, Marmara'sına da. Bütün 20 ilçemiz ve 1130 mahallemizde sorunlar nedir; Halkımız ne istiyor; Ne yapılmasını istiyor ise ona göre hareket ettik. 1800'lü yıllarda yapılan çalışmalarla Ayvalık'ta Cunda Adası'na giden Gönül Yolu nedeniyle Edremit Körfezi ile Ayvalık iç denizi arasında akıntı kesildi. Akıntının olmaması nedeniyle de zamanla Ayvalık Körfezi kirlendi. Yıldız Üniversitesi ile yaptığımız proje kapsamında iç deniz ile Edremit Körfezi denizini kavuşturacak olan köprü ile bu akıntının yeniden hayata geçmesini sağlayacağız. Yaptırdığımız çalışmalarda Ayvalık körfezinin suyunun 6 ay içinde tamamen değiştiğini tespit ettik. Böylelikle Ayvalığımızı hem ilçeye yakışır bir ulaşım olanağına hem de köprünün altından iç denize akacak akıntı ile denizin temizlenmesine ve eski doğallığına kavuşmasını sağlayacağız" diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: "KÖRFEZİ TURİZM CENNETİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, körfez bölgesini Balıkesir'in turizm cenneti haline getireceklerini söyledi. Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Havran'ı Ege Bölgesi'nin incisi olarak gördüklerini belirten Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: "Buraları turizm olarak marka yapmak, dünyaya tanıtmak için hazırladığımız projeler var. Ayvalık'ın hemen çıkışında Tuzla bölgesinde düşündüğümüz bir yat limanı ve beş yıldızlı oteller ile hazırladığımız bir proje var. Ayvalık'ta düşündüğümüz kruvaziyer limanı, Lale Adası'nda var. Bununla ilgili kıyı dolgu imar planlarını ve analizleri de bir taraftan yaptırıyoruz. Maketlerini de hazırladık, Fransa'ya MİPİM Fuarı'na gittiğimizde orada da tüm dünyaya projelerimizi tanıttık. Yine yapacağımız köprünün sağında ve solunda yat limanları inşa edilecek. Projelerimiz ile Ayvalık'ımızı, Körfez'imizi turizm cenneti haline getiririz, bunu da yapmaya kararlıyız. Bu bölgemiz turizmin merkezi. Ayrıca kurulacak tesisler ile de toplantı turizminin olacağı, iki aylık bir turizm değil, insanların 12 ay ziyaret ettiği bir yer haline gelsin. Sadece burası değil Bandırma ile ilgili liman projemiz var. Balıkesir merkezde yaptığımız rekreasyon alanları, Balıkesir'de teleferik projelerimiz var. Burada da aynı şekilde Sarımsaklı'ya teleferik düşünüyoruz. Sarımsaklı plajlarının ıslah edilmesi için Çevre Dairemiz çalışmalar yürütüyor. Büyükşehir Balıkesir'in her noktasına dokunuyor."

TAŞ KÖPRÜ PROJESİNE HALK KARAR VERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cunda Köprüsü için hazırlanan 3 farklı projeyi halkın beğenisine sunarak internet üzerinden oylama gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Oylama sonucunda büyük bir çoğunluğun 'Taş Eksen' alternatifini beğendiğini ve bunda karar kıldıklarını açıklayan Başkan Uğur, "Cunda Köprüsünün mimarisi için üç tane köprü modelini (taş eksen, martı eksen ve modern eksen) Ayvalıklıların beğenisine sunduk. Yalnız Ayvalık'ta değil, İstanbul'da yaşayan, Ankara'da yaşayan Ayvalık hayranı kişiler de var. Neticede Rahmi başkanımız da oy kullandı. Yüzde 67 taş köprüye kara verildi. Biz de onun üzerine bu projeyi Taş Köprü Proje olarak hazırladık. Cunda köprümüz 300 metre uzunluğunda. İki adet 25 metre ve 2 adet 30 metre olmak üzere 4 açıklıklı betonarme kemer köprü özelliğine sahip. Cunda Adası tarafına 100 metre, Ayvalık istikametine de 90 metre yaklaşım yolları bulunmakta. Köprü kemerleri su kodundan 6 metre yükseklikte. Yani bu köprünün altından Ayvalık'tan çıkmak isteyen 6 metre yüksekliğinde bir motor yat çıkabilecek. Köprümüzün genişliği 20 metre. Şu andaki mevcut hali ise 14 metre" dedi.

BAŞKAN UĞUR: "AYVALIK'A YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR 50 MİLYON LİRAYI BULUYOR"

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, köprünün 73 fore kazık üzerine inşa edileceğini, üzerinde 2 metrelik bisiklet yoluyla 3.3 metrelik 3 ayrı yol olacağını söyledi. Başkan Uğur, "Yaptırdığımız çalışmalarda 6 ay içinde Ayvalık Körfezi'nin suyu tamamen değişiyor. 35 santimetrelik bir medcezir etkisiyle suyu devamlı yenilenen ve Ayvalık'ın bütün sahillerini temizleyerek giden bir akıntı olacak. O zaman inşallah Ayvalık kenarındaki butik otellerde denize girme imkanı olacak. Ayvalık korkmayacak. Boğaz köprüsü bu taş köprü yanında oyuncak. Merak etmeyin onu da yaparız. Sonra boğazın derinleştirilmesi de var. Onu da yaparız. Ayvalık bizim, biz Ayvalık'ı seviyoruz ve bu bölgemizi turizmin merkezi yapmaya karar verdik. İki aylık turizm değil, 12 ay ziyaret edilecek bir yer haline gelsin. Borçlanarak yapıyoruz, ama, Ayvalık'a helal olsun. Bizim Ayvalık'a yaptığımız yatırımlar 50 milyon lirayı buluyor. Bunlar Büyükşehir'in imkanları ile oluyor. Büyükşehir büyük proje. Biz bu büyük proje ile güzel işler yapıyoruz" diye konuştu.

YENİ KÖPRÜ CUMHURİYET BAYRAMI'NDA AÇILACAK

Konuşmasının ardından inşa edilecek köprünün ihale tarihinden önce bitirilmesi için yüklenici firma sahibi Ali Doğan'ı platforma çağıran Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Aralık 2016 tarihinde bitirilmesi planlanan köprünün 29 Ekim 2016 tarihinde bitirilmesi için söz aldı. İhale bedeli 9 milyon 750 bin TL olan köprünün temel atma törenine ilçe halkı da büyük ilgi gösterdi. Başkan Uğur'un talimatıyla inşa için denize dolgu ve temel atma çalışmasına başlandı.

BASKİ AYVALIK'IN SU SORUNUNU SON VERDİ..
10 BİN METREKÜPLÜK DEPO VE KANALİZASYON TERFİ HATTI HİZMETE ALINDI

Başkan Uğur ve bareberindekiler Cunda Köprüsü temel atma töreninin ardından BASKİ'nin tamamlanan tesislerinin hizmete alımıyla ilgili törene katıldılar. 10 Bin Metreküplük Depo ve Kanalizasyon Terfi Hattı'nın hizmete alımı töreninde konuşan BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Ayvalık'ta yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Törende Ayvalık Belediye Başkanı Rahme Gençer ile AK Parti Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı da birer konuşma yaptılar. BASKİ'nin töreninde kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık'ın en büyük sorununun su olduğunu belirterek, BASKİ'nin yaptığı çalışmalardan 10 Bin Metreküplük Su Deposu ile Ayvalık'ın su sorununun çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Ayvalık'ta halkın sağlıklı su içmesi için ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade eden Başkan Uğur, "Yaptığımız arsenik çeşmeleri var. İstediğimiz halkımız sağlıklı su içsin. Şuan da Çakmak Mahallemizdeki tesis faaliyete başladı. Ayrıca Beşiktepe, Mutlu, Karamurat Mahallelerindeki arsenik çeşmesi yapımı tamamlandı. Bunlar için de 500 bin lira bir harcama yatık. BASKİ geçtiğimiz hafta Edremit'te Narlı ve Altınoluk arıtmalarının temellerini attı. Edremit Narlı'da kanalizasyon da yapıyoruz. Dolayısı ile istiyoruz ki denizlerimiz kirlenmesin. Almanya'da altyapı fuarına katıldık; Fuarda çevre, çöp, kanalizasyon çalışmaları vardı. Hatta yazın nüfusu 2-3 kat artan yerlerde arıtma tesislerini 3-4 kat fazla çalıştırmak için yeni buluşlar olmuş. İnşallah onları da BASKİ'miz ile beraber uygulayacağız. Ayvalık'a daha önce 27 yerden deşarj vardı, artık yok. Bunların derin deniz deşarjlarının yanına ikincilerini yaparak denizlerimizin kirlenmesini önleyeceğiz" dedi.

AYVALIK'A MEZBAHA YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık'a ilk defa yeni ve modern bir mezbaha kazandırma çalışmalarına da başladıklarını bildirdi. Büyükşehir Belediyesi mezbahasının ihalesinin 13 Mayıs tarihinde yapıldığını kaydeden Başkan Uğur, "Ayvalık'ta bir ay içinde mezbahamız faaliyete geçecek. İstiyoruz ki Ayvalıklılar da veteriner kontrolünde kesilmiş, sağlıklı etler yesin. Su kadar insanların gıdası da önemli. Yalnız Ayvalık'a yapmıyoruz mezbahaları; Gömeç, Edremit, Güre, Balya, İvrindi, Sındırgı, Dursunbey, Marmara Adası. 10 yere mezbaha yapıyoruz. Bunların hepsi başında veterinerler olan, denetimli mezbahalar olacak. İstiyoruz ki insanımız sağlıklı et yesin. Ayvalık'ta yine bütün araçlar yenilendi. Her ne kadar bazı şikayetler olsa da mutlaka müdahale edilecek. Vatandaş nasıl istiyorsa o şekilde yapacağız. Bunlar zaman içerisinde oluyor" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Uğur ve beraberindekiler 10 Bin Metreküplük Depo ve Kanalizasyon Terfi Hattı'nın kurdelesini keserek hizmete soktu. Törenlere Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un yanısıra AK Parti Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Başkan Uğur Ayvalık'taki törenlerin ardından Burhaniye ilçesinde Koca Seyit Havalimanı yakınlarında hizmete giren Air Bus Uçak Restaurant'a uğrayıp hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Başkan Uğur, uçak restoran hakkında bilgi aldığı işletme sahibi Ali Akbulut'a bereketli kazançlar diledi.