Bakan Yıldız, Balıkesir Gönen’de Biyogaz Üretim Tesisi Açtı

ulasim 10.07.2015

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Balıkesir’in Gönen ilçesindeki Yenilebilir Enerji A.Ş. Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Altaca Grubu tarafından yüzde yüz yerli teknolojiyle inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla yapıldı. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ahmet Akın ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Açılış konuşması yapan Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu, “Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, 2015 sonu itibariyle diğer etapları tamamlandığında atıklardan biyogaz ve elektrik organik sıvı – katı gübre, hümik asit ve sentetik petrol üreten, dünyanın ilk entegre tesisi olacak. Dünyada türünün tek örneği olan Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, Gönen Enerji A.Ş. çatısı altında ortakları lise arkadaşı olan Altaca Grup ve ailesi şirketleri tarafından inşa ediliyor. Yüzde 100 Türk teknolojisiyle çalışan tesisimizde yılda 20 bin ton organik gübre üretilebiliyor ve sırada sentetik petrol var. Bu teknolojinin patenti bizde ve 20 milyon dolarlık harcama yapıldı. Toplam yatırım tutarı 25 milyon dolara ulaşıyor. Yatırım konusu tesisler, 50 bin metrekarelik bir alana kuruldu” dedi.

BAŞKAN UĞUR: “HAYVANSAL ATIKLAR BÜYÜK BİR KAYNAK, YÜZLERCE BİYOGAZ TESİSİ AÇILABİLİR”

Daha sonra kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir tarım ve hayvancılık şehri. 600 bin büyükbaş hayvanımız var, 30 milyon kanatlı hayvanımız var, 1 milyon küçükbaş hayvanımız var. Bir hayvandan günde 50 kilo atık aldığımızda 600 bin hayvandan günde 30 bin ton atık. Bu bizim için büyük bir kaynak. Bu tesiste 400 ton değerlendirilebiliyor. Ama Balıkesir’imizde bu şekilde yüzlerce biyogaz elde ettiğimiz tesis açılabilir. Enerjide dışa bağımlıyız ve yüzde 60’a yakınını dışarıdan temin ediyoruz. Onun için burası örnek bir tesis. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gönenimize, Balıkesir’imize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Ardından konuşan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, “Yenilenebilir enerjiden faydalanmak çok önemledir. Yıllık gübre potansiyelimiz 7 milyon ton. Düşünün ki kaç tane fabrika yapılması gerekiyor. Burada üretimi yapılacak olan yatırımı tebrik ediyorum. Sayın bakanımıza ve yetkililere teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

BAKAN YILDIZ: “ÇEVREYLE BERABER PROJE GELİŞTİRİYOR OLMALIYIZ”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada, “Heyetinizi saygıyla selamlıyorum. Gönen’deki biyogaz santralini açıyoruz. Hasan Alper beyin konuşmasını büyük heyecanlı dinledim. Bir mühendis olarak bu iş beni çok yakından ilgilendiriyor. Çevreye rağmen değil, çevreyle beraber proje geliştiriyor olmalıyız. Hoyratça yapılan çalışmalara karşıyız. Buradaki tesis, çevreyle uyumlu ve sektöre katkı yapan önemli bir proje. Burası çok önemli bir bölge. Balıkesir’de 10 yıl kalmış birisi olarak bana çok büyük bir heyecan verdi. Bu tesis, 3.6 megavatlık bir tesis. Bu tesisin çevreye yaptığı katkı ve kapasitesi, 8 bin saatin üzerindeki bir çalışmayla enerji elde ediliyor. 250 barlık bir basınçla sentetik petrol yakıtı elde ediliyor. Bu çok nadir ve önemli bir sistemdir. Bu yatırımı son derece önemsiyorum. Türkiye, atıkları itibariyle geri dönüşüm oranları çok az olan ülkelerden bir tanesi. Böyle bir kültürümüzü geliştirip yaygınlaştırmamız lazım. Çöp ve yakıtlardan elde edilen bu yapı önemlidir. Bu tesislerin Enerji ve Çevre Bakanlığına ihtiyacı var. Türkiye’nin gelişmesine yapacağı katkıyı elden bırakmamak lazım. Türkiye büyümesine devam ediyor olması lazım. Sanayicilerimizin ve iş adamlarının bu konuda müsterih olmaları lazım. Artık eski Türkiye değil, sandıktan çıkan milli irade tablosu gereği, Türkiye’nin ilerlemesine yapacağımız katkıyı artırmamız lazım. Bu tesisler, ithal ettiğimiz doğal gaza ödeyeceğimiz doları da düşürüyor. İstersek teknolojiyi ithal etmiş olalım, bu gibi tesisleri açıyor olmamız çok önemlidir. 7-8 ay kadar önce, Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 10’u rüzgardan elde edilen enerji elektriğiydi. Bu çok önemlidir. Tarım ve Çevre bakanlıklarımıza ve tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Türkiye çok beraber büyüyecek. Hep beraber Türkiye’yi geliştireceğiz. Türkiye’nin normalleşmesini hızlandırmış olacağız” dedi.

Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu günün anısına Bakan Yıldız’a plaket takdim etti. Aynı şekilde vali ve milletvekillerine de plaket verilirken Şirketin yönetim kurulu başkan vekili Murat Akpınar Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a plaketini takdim etti. Ardından, protokol mensupları tesisin açılış kurdelesini kesti. Daha sonra, protokol mensupları ve davetliler, tesisi inceledi. Bakan Taner Yıldız ve beraberindeki protokol üyeleri, Bandırma-Edincik Rüzgar Enerji Santrali açılışına katılmak üzere Gönen’den ayrıldı.