Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip UĞUR'un Gelişen Kentler Zirvesi'nde Yaptığı Konuşma

ulasim 07.05.2015

Sayın Bakanım Ali Babacan,
Sayın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanım Recep Altepe,
Sayın Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aziz Torun,
GYODER’in mümtaz üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kıymetli misafirler, basın mensupları ve Balıkesirli kardeşlerim...
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ve Gayrimenkul Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gelişen Kentler Zirveleri’nin 7.sinde sizleri Balıkesir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.
GYODER Yönetimi’ne ve hemşehrim Haluk Sur kardeşime bu organizasyon için teşekkür ediyorum.
Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz...
GYODER Yönetimi’nin Gelişen Kentler Zirvesi’ni Balıkesir’de yapma kararı elbette kendilerinin Balıkesir’deki potansiyeli ve ivmeyi gözlemlemelerinden kaynaklanıyor. İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul – İzmir Otoyolu; İstanbul – İzmir yüksek hızlı treni, Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişiminde Balıkesir bulunuyor.
Sanayi ve liman kenti Bandırma ile Marmara Denizine,  turizm destinasyonları Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Edremit ile Ege Denizi’ne açılan Balıkesir; coğrafi konumunun getirdiği avantajları; yer altı ve yer üstü kaynaklarını bugüne kadar verimli kullanamadı. 
6360 sayılı kanun ile büyükşehir olan Balıkesir; bu ve 5216 sayılı kanunlarla büyükşehirlere tanımlanan yetki ve sorumluluklarla artık tek elden; bütüncül olarak planlanacak.
İstanbul ve Kocaeli’nde büyük sanayi yatırımları için yer kalmadı. Karayolu, demiryolu ve denizyolu bağlantıları ve geniş arazileri ile Balıkesir, hassaten Bandırma, metal ve kimya sanayinin yer seçtiği; böylece lojistik yatırımlarının hız kazanacağı bi merkez haline geliyor.
Tarım ve hayvancılık marifeti ile zenginleşen çiftçimiz; hak ettiği kaliteli konut ve perakende alanları ile bir talep oluşturuyor.
Altyapı yetersizlikleri ve ikincil konut baskısına rağmen Ege Kıyılarımız her yıl milyonlara ziyaretçiyi ağırlıyor.
Fransa’daki MIPIM Fuarı’nda; PwC-ULI sunumunda, GRI toplantılarında yerli ve yabancı yatırımcıları ısrarla Balıkesir’e davet ettim.
Balıkesir,  imalat ve hizmetler sektörünün ilgisini çekiyor. Bu sektörlere fiziksel mekan oluşturacak gayrimenkul yatırım projelerini; talep baskısı çarpık yapılaşmaya yol açmadan gerçekleştirmeliyiz.
Bugün Türkiye’yi imar eden en büyük gayrimenkul geliştiricilerini, şehir plancılarını, mimar ve mühendisleri, Balıkesir’li işadamları ve yatırımcılarını aynı çatı altında buluşturuyoruz.
Gelin hep birlikte Balıkesirli’nin hakettiği yaşam alanlarını, depreme dayanıklı konutları inşaa edelim.
Gelin hep birlikte tüm Anadolu’nun mamüllerini yüklenecek lojistik merkezler kuralım...
Gelin şehir otelleri, nitelikli ofisler, öğrenci yurtları ve geriatrik merkezler  kuralım...
Gelin Ege Kıyılarımızda Kazdağları’nın oksijeni ile mavi bayraklı plajlarımızı buluşturan turizm merkezleri oluşturalım.
Balıkesirli misafirperverdir.. İşbirliğine açıktır.

GYODER’in tecrübelerinden, Balıkesir’li işadamlarının yerel dinamizminden önemli birlikteliklerin çıkacağına inanıyorum.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm yatırımcıları kucakladığımızı, bürokrasiyi azaltarak kent ekonomimize katkı sağlayacak tüm yatırımlara destek olacağımızı belirtiyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum...