Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi Yapıldı

ulasim 18.08.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos 2015 olağan toplantısnın 2. Birleşimi Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ekrem Pehlivan'ın başkanlığında yapıldı. Mecliste, 500 adet S plaka ihdas edilerek Büyükşehir Belediyesine bağlı Toplu Taşıma A.Ş.'ye devredildi. 2004 yılında İl Trafik Komisyonu tarafından mevcut S plaka uygulamasına geçilmiş ancak ilçelerde farklı uygulamalar sebebiyle meydana gelen olumsuzluğun giderilmesi maksadıyla, aynı zamanda araçların kaliteli olması, bu anlamda uygulama ve denetim birliği oluşturulması için gelen taleplerin de bu şekilde karşılanmış olacağı belirtildi. S plakaların talebe göre Toplu Taşıma A.Ş. tarafından tahsis edileceği kaydedildi. Meclis Plan Bütçe ve Ulaşım Komisyonlarının ortak hazırladığı rapor ile servis araçları taşıma sisteminin düzenli olması, vatandaşların memnuniyetinin artması için Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.  
    
Ayrıca Balıkesirli vatandaşların konforlu ve rahat bir ulaşım hizmeti alması amacıyla il genelinde kişiselleştirdilmiş Tek Seyahat Kartı'nın geçerli olması için hazırlanan Seyahat Kartları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak yeni sisteme uyumlu hale getirildi. Bu kapsamda yasada yer alan ücretsiz binişler ile Büyükşehir Belediye personeli ve 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için kişiselleştirilmiş kartlar da yeniden düzenlendi. 65 yaş ve üzeri vatandaşların kullanacakları ücretsiz kartlara aylık 130, Büyükşehir Belediye personeline de aylık 100 biniş hakkı verildi. 

BASINA ÜCRETSİZ ULAŞIM İMKANI

Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan karar ile Seyahat Kartı Yönetmeliği gereğince Gazi, Şehit ve Vazife malülleri ve aileleri, devlet sporcuları, engelli ve engelli refakatçileri, devlet burslu öğrenciler, sarı basın kartı sahipleri ve mahalli basın mensupları da ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarından faydalanabilecekler. 

VİP ARAÇLARA DÜZENLEME

Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeler arasında toplu taşıma yapan VİP araçların düzenli ve denetimli hale getirilmesi için de bir çalışma yapıldı. Buna göre,  vatandaşların bu hizmeti daha kaliteli ve ucuza alabilmesi için şehir merkezi ve ilçeler arasında VİP taşımacılık hizmeti verecek hatlar Toplu Taşıma A.Ş.'ye devredildi. VİP araçlarda da Büyükşehir Belediyesi'nce verilen Şehir Kartı'nın geçerli olacağı bildirildi. Bu uygulama ile vatandaşlar, Şehir Kartları ile sadece merkezde değil ilçeler arasındaki toplu ulaşımda da seyahat edebilecekler. 

ÇİFTÇİLERE ÖZEL ŞUBE KURULDU

Meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Çiftçi Eğitim Şube Müdürlüğü kuruldu. Bu müdürlüğün Balıkesir genelinde ilçelerde şube ve birimler açarak çiftçilerin düzenli olarak bilgilendirilmesinin sağlanacağı bildirildi. Bu kapsamda 380 çiftçi Ankara'da eğitime tabi tutulduğu, yeni oluşturulan müdürlük ile çiftçi eğitimlerinin daha yaygın hale getireleceğinin altı çizildi. Bu eğitimler ile çiftçilerin daha bilinçli bir şekilde tarım yapacakları, daha sağlıklı ve verimli üretim yapabilecekleri, kazançlarının da bu kapsamda çok daha fazla artacağı belirtildi. 

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Eylül ayı toplantısının 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 15.00'te yapılması kararlaştırıldı.