Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Dört Koldan Karla Mücadele Ediyor

ulasim 08.01.2017

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hafta sonunda yağan ve Marmara Bölgesi ile beraber tüm il genelini adeta esir eden yoğun kar yağışının sebep olduğu olumsuzlukları gidermek için büyük bir mücadele veriyor. İl genelinde bin civarındaki köyden 600’ünün yolu ulaşıma kapanırken, Büyükşehir ekipleri tarafından yolların büyük kısmı tekrar ulaşıma açıldı. Bölgedeki kar esaretinin olumsuz etkileri Büyükşehir Belediye ekiplerinin yardım ekiplerine de yol açması ile minimize ediliyor.

BAŞKAN UĞUR: “EKİPLERİMİZ 24 SAAT GÖREVDE”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, beklenen yoğun kar yağışına karşı hazırlıklı olduklarını, merkez ve ilçelerde tüm birimlerin ve ekiplerin seferber edilerek 24 saat görevlerinin başında olduklarını belirtti. 50 ayrı noktada konuşlandırılan ekiplerin aralıksız çalıştıklarını kaydeden Başkan Uğur, yağan tipi nedeniyle açılan yolların tekrar kapanabildiğini hatırlattı.

BÜYÜKŞEHİR İLE HAYATA BAĞLANDILAR..
KARA SAPLANAN AMBULANSLAR KURTARILDI, HASTALAR NAKLEDİLDİ

AFAD İl Müdürlüğü Balıkesir genelinde 590 köy yolunun kapalı olduğunu bildirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı 15 adet Acil Müdahale ekibi Altıeylül, Karesi, Savaştepe, Bigadiç, Balya, Kepsut, Susurluk, Manyas ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren çalışmaya başladı. Merkez ile beraber ulaşım yolu kapalı olan mahalle yollarında çalışmalar aralıksız sürerken, köylerden gelen ihbarlar üzerine harekete geçen 112 ambulansları yollarda kaldı. Ambulanslar Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kurtarılırken içerisindeki hastalarla beraber sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri toplam 15 adet 112 ambulansı ile içerisindeki hastaları alıp nakillerini sağlarken, Altıeylül ilçesi İnkaya ve Karesi ilçesindeki Düzoba kırsal mahallelerinin yolları ulaşıma açılarak buralardaki cenazelerin defni sağlandı. Balıkesir merkezde Çevre Yolu ile üniversite hastanesi ve Polis Okulu-Pamukçu istikametinde 20 kar küreme ve tuzlama ekibi ile çalışma yapılırken, şehir merkezindeki ana arterlerin tamamında da kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldı. Büyükşehir Belediye ekiplerinin Karayolları ekiplerinin çalışmalarını da büyük oranda rahatlatan il genelindeki çalışmalar aralıksız şekilde devam ediyor.

MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

Öte yandan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından kırsal mahalle yolları ve diğer bölgelerde karla mücadele eden toplam 35 ekip merkezden kontrol edilirken, 12 ekip ise şantiyelerde karla mücadele ediyor. Toplam 450 personelden oluşan 50 ekip tüm bölgede aralıksız olarak karla mücadele ediyor. Bundan başka, Bandırma ilçesinde 1 tuzlama ve küreme aracı ile 2 greyder, 1 yükleyici ve 1 kanal kazıcı ile yoğun tipi altında çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bandırma’da Külefli-Bereketli arasında hasta almaya giden ancak yolda kalan 112 ambulansını kurtarmaya giden yardım ekibi de yoğun yağış nedeniyle mahsur kaldı. Yardım ekibi ve ambulans 6 saatlik çalışma sonucunda Büyükşehir Belediye ekiplerince kurtarıldı. Bandırma Sahilyenice mahallesinde hastaya giden 112 ambulansına Büyükşehir Belediyesi ekipleri eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar yağışının durmasıyla beraber il genelinde hızlanan çalışmalar sonucu kırsalda kapalı yolların büyük bölümünü yeniden ulaşıma açtı.

İTFAİYE, ZABITA, KENT ESTETİĞİ, ÇEVRE VE KONTROL, ULAŞIM DAİRELERİ GÖREV BAŞINDA..
İNSANLAR KURTARILDI, HAYVANLAR AÇ BIRAKILMADI

Balıkesir Büyükşehir itfaiyesi de karla mücadele çalışmaları kapsamında tüm ekipleriyle seferber edildi. Büyükşehir İtfaiye ekipleri birçok yangın ihbarına müdahale ederken, kar yağışı yüzünden devrilen ağaçlar, buz tutan çatılar ve yollarda araçlarında mahsur kalan vatandaşların yardımına koştu. Karda mahsur kalan vatandaşlara itfaiye ekipleri tarafından kumanya dağıtıldı. Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi ekipleri de şehir merkezinde Toplu Taşıma, merkezdeki ana arterlerde kar temizliği yaptı. Kar yüzünden kırılan ağaç dalarının temizliği yapıldı. Ulaşım Daire Başkanlığı ise tüm olumsuz hava koşulları ve kar yağışına rağmen toplu taşıma araçlarının şehir içi ve ilçeler arasındaki trafiği ve ulaşımı aksatmamak için çabaladı. Çevre Koruma ve kontrol Daire Başkanlığı ekipleri sokak hayvanlarının yardımına koştu. Soğuk ve karlı havada açlık tehlikesi yaşayan sokak hayvanlarına Büyükşehir ekiplerince mama verildi, hayvan barınağında geçici olarak koruma altına alındı. Büyükşehir Zabıta ekipleri de yoğun kar yağışının yol açtığı güç koşullarda mağdur olan ve yardım isteyen çok sayıda vatandaşın yardımına koştu. Karla mücadelede Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, Kent Estetiği, İtfaiye, Zabıta, Ulaşım Daire Başkanlıkları, diğer birimler ve BASKİ Genel Müdürlüğü ile koordineli şekilde çalışılıyor.

BANDIRMA OTOGARINDAKİ YOLCULARI BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ KURTARDI

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde şehirlerarası otogar kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Otogarda saatlerce mahsur kalan yolcuların yardımına Büyükşehir Belediye ekipleri yetişti. Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğüne ait kepçelerle yapılan çalışma sonucunda mahsur kalan vatandaşlara ulaşılarak kumanya yardımı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerinin yardımıyla otogardan tahliye edilmeleri sağlanan vatandaşlar Balıkesir Büyükşehir Belediye Terminalinden gidecekleri şehirlere yönlendirildi. Bandırma TOKİ konutlarının olduğu bölgede de yollar Büyükşehir ekiplerinin başarılı müdahalesi ile açıldı.

Bir ilçede aracını kaydırıp yoldan çıkan vatandaşı aracın içinden çıkarıp sonra da aracı kurtaran ekipler, muhtaç vatandaşların da yardımına koştu.

BASKİ’DE KAR MESAİSİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğü de karla mücadele çalışmalarına destek sağladı. Tüm ilçelerde görev alan BASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri 85 kepçe, 30 kamyon, 20 kuka ve vidanjör, 17 mini ekskavatör ve 50 kamyonet ile yoğun kar yağışının ulaşıma kapadığı bütün ilçe ve beldelerde vatandaşların yardımına koştu. İlçe belediyeleri ile Emniyet Müdürlüklerinin yönlendirmelerini de dikkate alan BASKİ ekipleri kar yüzünden yollarda mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için seferber edildi. Kar dolayısı ile kapanan ana yolların ve ara yolların açılması için bütün ekipler gece-gündüz çalışıyor. 24 saat esasıyla aralıksız görev yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, vatandaşların günlük yaşantılarına devam edebilmeleri için yoğun çaba harcıyor. BASKİ, bazı ilçelerde gerçekleşen trafo arızalarından dolayı içme suyu kesintisi yaşanmaması için bu yörelere jeneratör götürüp montajını yaptı.

BUZLU YOLLARA “DENİZ SUYU”

Büyükşehir Belediyesi BASKİ ekipleri kar yağışının etkili olduğu körfezde ise buz tutan yollara deniz suyu döküldü. Ayvalık ilçesinde BASKİ vidanjörleri denizden tuz çekerek hastane yolu ve ilçe merkezindeki ana arterlere deniz suyu döktü buzların çözülmesini sağlayıp ulaşımı rahatlattı. BASKİ, elektrik arızası nedeniyle Karesi ilçesine bağlı Şamlı kırsal mahallesine jeneratör takviyesi yaptı. Bandırma’da elektrik kesintisinde mazotu biten jeneratör çalışmayınca Büyükşehir Belediye ekipleri Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki jeneratöre mazot vererek üniversite öğrencilerinin mağduriyetlerini giderdi. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki öğrencilere ve personele kumanya yardımı da yapıldı. Ekipler Ada ilçesi dahil tüm ilçelerde aralıksız görev yapıp, vatandaşlara hizmet etti.

VATANDAŞLAR BAŞKAN UĞUR VE EKİPLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Balıkesir’de yoğun kar yağışının etkisine aldığı bölgelerde yapılan çalışmalarla adeta hayata yeniden tutunan vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi için büyük bir özveri ile mücadele eden Balıkesir Büyükşehir Belediye ekiplerine ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ettiler. Savaştepe Yukarıkaraçam kırsal mahallesinde muhtar ve mahalle sakinleri bu zorlu kış koşullarında kar esareti yaşadıkları köylerinde Büyükşehir Belediyesi sayesinde mağdur olmadıklarını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a, “Sağ olun var olun Başkanım, Allah sizi başımızdan eksek etmesin” diye dua ve teşekkür ettiler. Kepsut Çalkandil mahallesinde ise vatandaşlar yollarını açan Büyükşehir ekiplerine davul ve flüt çalarak teşekkür etti.

SELE KAPILAN ÇİFT KAYIP

Yoğun kar yağışının olumsuz etkilerinden biri Manyas ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı İrşadiye kırsal mahallesinde bir çiftin kaybolduğu ihbarı üzerine Büyükşehir Belediyesi ekipleri harekete geçti. AFAD ekiplerinin arama-tarama çalışması yapabilmesi için kapalı olan yolu Büyükşehir Belediyesi ekipleri ulaşıma açtı. Yapılan çalışmalar sonucunda bir aracın köprüde olduğu sırada taşan sel sularına kapılıp dereye sürüklendiği, çifte ulaşılamadığı, arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

YOLLAR YENİDEN AÇILIYOR..

Balıkesir genelinde son iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı yağmaya ara verince Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin merkez ve tüm ilçelerde ana arter ve kırsal mahalle yollarındaki çalışmaları da hız kazandı. Büyükşehir Belediyesine bağlı onlarca ekip ve yüzlerce personelin durmaksızın süren çalışmaları sonucunda kar esaretinin yaşandığı ilçelerdeki birçok mahallenin yolu tekrar ulaşıma açıldı. Yetkililer, kar yağışının başlamasıyla kırsaldaki yolların tekrar kapanabileceğini ancak yapılan çalışmalarla vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğü diğer birimlerin ekiplerine yardımda bulunmaya devam edileceğini bildirdi.

YAĞIŞ DURDU, KAR ERİMESİNE DİKKAT

Bu arada, yoğun kar yağışı ve tipinin durması nedeniyle ayrı bir tehlikeye dikkat çekildi. Karların erime nedeniyle bazı bölgelerde yoğun çamur ve su taşkınlarının olabileceği, bununla ilgili vatandaşların tedbirli olması uyarısı yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı ilgili birimlerin tüm ekipleri 24 saat esasıyla görev başında çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.