Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Dolayısıyla Bir Gece Düzenledi

ulasim 11.01.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ‘Gazeteciler Gecesi’ne katıldı. Başkan Uğur, gecede yaptığı konuşmasında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarken, Sarı Basın Kartı sahibi olan gazetecilerin araçlarının otoparklardan ücretsiz olarak yararlandıracaklarını, bu konuyla ilgili düzenlemenin önümüzdeki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek hayata geçirileceğini müjdeledi. Başkan Uğur’un bu açıklaması Balıkesir basınına 10 Ocak hediyesi oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlenen Gazeteciler Gecesi Balkonuk Center’da yapıldı. Geceye Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, milletvekilleri Mehmet Cemal Öztaylan ve Ali Aydınlıoğlu, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir merkez ve ilçelerdeki basın-yayın kuruluşlarının sahip ve çalışanları ile bazı daire müdürleri katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) başkanı Ramazan Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün gazetecilerin başkaları için verdiği mücadeleyi, kendi özgürlüklerinin yanında hakların kazanımı noktasında da vermeyi başardıklarında bir bayrama dönüşeceğini söyledi.

“Gazetecilik Kamusal Bir Görevdir, Özel Amaç ve Çıkarlara Alet Edilmemelidir”

Gecede bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir basınının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Bugüne anlam katan 10 Ocak 1961 yılının basın tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Başkan Uğur, bu tarihten itibaren gazete çalışanlarının elde ettikleri kazanımlarla birlikte 10 Ocak’ın 53 yıldır “Dünya Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmakta olduğunu hatırlattı. Gazetecilik mesleğinin insanlara haber ve bilgi akışını sağlamak gibi önemli bir görevi ifa ettiğini belirten gazeteciliğin kamusal bir görev olduğunu, özel amaç ve çıkarlara alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü; 
“Toplumun tüm kesimleri olayları ve gelişmeleri gazetecilerin kaleminden öğrenmektedir. Halkımızın doğru bir şekilde bilgi sahibi olabilmesi için gazetecilerimiz basın meslek ilkelerine uygun davranmak durumundadır. Kamusal bir görev olan gazetecilik özel amaç ve çıkarlara alet edilmemelidir. Gazeteci, toplumu bilgilendirirken ilkeli, seviyeli ve objektif olmak durumundadır; Gerçeği iyi araştırmak durumundadır. Eksik bilgiyle yapılan haberler ve yorumlar ciddi manipülasyonlara sebebiyet vermektedir ve uzun vadede basının inandırıcılığına gölge düşürmektedir.
Haberlerin aksatılmadan, saptırılmadan tarafsız bir şekilde kamuoyuna ulaştırılması hususunda gazetecilerimize önemli görevler düşmektedir. Günümüzde sosyal medyanın aktif olarak kullanılması ve internet haberciliğinin gelişmesi ile beraber bilgi çok daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Ortaya çıkan bu yeni durum gazetecilik mesleğinde değişen durumlara uyum şartını da beraberinde getirmektedir. İlimizde Basın İlan Kurumuna kayıtlı 42 adet, kayıtlı olmayan ise 8 adet gazete var. Bunlardan 34 tanesi resmi ilan alıyor. Biz her birisinin sosyal ve ekonomik açıdan gelecekte daha iyi koşullara sahip olmalarını arzu ediyoruz. Basınımızın yapıcı ve yol gösterici olmasını ve şehrimizin kalkınmasında pozitif yönde katkılar sağlamalarını bekliyoruz.
Ülkemizde özgür ve hür bir basın vardır. Basın kuruluşları, Balıkesir`de ve ülkemizde, dünyada hiçbir ülkede olmadığı kadar hürdür ve özgürdür. Bu duygu ve düşüncelerle özveri ile çalışan, çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesini arzu ettiğimiz gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, mesleklerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi de rahmetle anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Büyükşehir’den İçme Suyu Arıtma Tesisine 700 Bin Avro’luk Enerji Yatırımı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, konuşmasında basın mensuplarına kar yağışında yaşanan sıkıntı ve bu sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmalarla ilgili de bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte diğer belediyelerin de tüm ekip ve ekipmanlarıyla canla başla çalıştıklarını hatırlatan Başkan Uğur, vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçebilmek için büyük çaba sarfettiklerini, kar nedeniyle yolda kalan yüzlerce vatandaşa 30 bine yakın kumanya dağıtıldığını anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, kar ve tipi sırasında yaşanan şehirdeki elektrik ve su kesintisinin de sıkıntı yaşattığını, yüksek gerilim hatlarındaki kopmaların sebep olduğu elektrik kesintisinin içme suyu arıtma tesisini de çaresiz bıraktığını belirterek bu duruma derhal müdahale ettiklerini belirtti. Başkan Uğur, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 700 bin AVRO tutarında bir jeneratör satın alınacağını, bu enerji yatırımı ile Balıkesir’de elektrik kesintilerine bağlı olarak meydana gelen içme suyu şebeke sularında kesintilerin yaşanmayacağını bildirdi. Bazı basın yayın kuruluşlarında asılsız, maksatlı, karalama amacı günden haberlerin yazılıp çizildiğini de hatırlatan Başkan Uğur, “Bizim abdestimizden şüphemiz yok” diyerek cevap verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Basın İlan Kurumu’nun Balıkesir’deki yerel gazetelerin kalitelerini yükseltmeleri için başladığı çalışmanın olumlu bir girişim olduğunu ifade ederek gazetelerin standartlarını yükselterek daha kaliteli hale gelmesi için bir araya gelerek güçlerini birleştirmelerinin gücü ve kaliteyi artıracağını belirterek bu girişimi desteklediğini kaydetti. Konuşmaların ardından Gazeteciler Cemiyeti yönetimi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Uğur’un Balıkesir’de mehter başı ile çekilen bir fotoğrafını hediye ettiler. Bazı yerel sanatçıların konser verdiği gecede Büyükşehir Belediyesinin Kültür ve Sanat Danışmanlığını da yapan sanatçı İsmail Özkan Gazeteciler Gecesi’nde sahneye çıkarak seslendirdiği şarkılarla geceye renk kattı.