Balıkesir Demokrasiye Sahip Çıkıyor

ulasim 09.08.2016

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yurdun dört bir yanında başlayan Demokrasi Nöbetleri devam ediyor. Pazar Günü yurdun dört bir yanında yapılan ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingleri’ ile Demokrasi Nöbetleri taçlanırken, Cumhurbaşkanı’nın isteği ile nöbetler 10 Ağustos’a kadar uzatılmıştı. Bu kapsamda Balıkesirliler de Milli İrade Meydanı’nda başladıkları nöbetleri önceki gece de sürdürdü.

Binlerce Balıkesirlinin katıldığı Demokrasi Nöbetleri’ne Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ömer Marmaralı, AK Parti eski milletvekili Tülay Babuşçu, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR’DE 60 BİN KİŞİ MİTİNGE KATILDI”

Demokrasi Nöbeti’nde 25. Güne girildiğini ve 10 Ağustos gününe kadar süreceğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Demokrasi ve Şehitler Mitingleri ile taçlandırma 81 ilimizde yapıldı. Bizler de Balıkesir’de Kuva-yi Milliye Meydanı’nda şehitlerimize yakışır bir taçlandırma töreni yaptık. İstanbul’da Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız, Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, Kuvvet Komutanlarımız, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve 5 milyon kişinin katıldığı muazzam bir taçlandırma oldu. İstanbul’da 5 milyon kişi. Balıkesir’de de Balıkesir tarihinin en büyük mitingi. Yapılan hesaplar 60 bin kişinin bu taçlandırma mitingine, Şehitler ve Demokrasi Mitingi’ne katıldığını gösteriyor. Balıkesir’in en büyük mitingi. Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’in demokrasiye ne kadar çok sahip çıktığını, 15 Temmuz’daki kalkışma, darbe hareketini nasıl lanetlediğini Balıkesirli hemşerilerim de gösterdi” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİ BU DARBECİLERİN KALKIŞMASI BİRLEŞTİRDİ”

Demokrasi Nöbetlerini, Uhud Savaşı’ndaki Okçular Tepesi’ne benzeten Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız Çarşamba gününe kadar nöbete devam edileceğini açıkladı. Okçular Tepesi’ni boş bırakmıyoruz. Başkomutan, Cumhurbaşkanımız Çarşambaya kadar dedi. Çarşamba derse ki biraz daha devam derse devam edeceğiz. Balıkesir yine de devam diyor. Ne oldu bu darbe hareketi? Onlar ülkemizi bölmek, parçalamak, insanları birbirine düşürmek isterken geçmişte olduğu gibi. Geçmişte sağcı-solcu, Alevi-Sünni, Türk-Kürt diye milleti bölüp birbirine düşürdüler, kavga ettirdiler. Artık görüyorsunuz bu darbe teşebbüsünden sonra milletimiz darbe yaptı. Milletin darbesi ile siyasi meşrebi ne olursa olsun milletimiz bir oldu, beraber oldu, kardeş oldu darbeye karşı geldi. Bütün milletimizi bu darbecilerin kalkışması birleştirdi. Bütün liderleri mitingde dinledik. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli konuştu; Feto’ya seni lanetliyoruz dedi. Paralel yapıya sizi lanetliyoruz dedi. Bir an önce Amerika’nın Feto’yu iadesini istedi. Aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da darbeyi lanetledi ve Feto’ya gönderme yaptı. Dedi ki; ‘Ey Feto bak Türkiye’yi bölemedin, parçalayamadın. Sen kuklacıların maşasısın. Seni o dış güçler kullandı. Senin gelip Türkiye’ye hesap vermen lazım’”.

“MİLLİ VE YERLİ BİR TÜRKİYE KURULUYOR”

Demokrasi ve Şehitler Mitingine davet edilmeyen HDP’yle ilgili olarak bir gazetenin ‘Demokrasi eksik kaldı’ şeklindeki manşetini eleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Neden eksik kalmış? Efendim o mitinge PKK’nın uzantısı HDP davet edilmemiş. Katiller davet edilir mi? Edilmez. Askerimizi, polisimizi şehit eden, kalleşçe tuzağa düşüren, PKK’nın uzantısı bu HDP davet edilir mi? Edilmez. Nasıl demokrasi eksik? Siz demokrasiden yana değilsiniz ki. Siz istiyorsunuz ki ülke bölünsün, parçalansın, Suriye gibi olsun. İnsanlar birbirini öldürsün. O hainler Yenikapı’daki mitingde yer almadı. Ama utanmadan demokrasi havariliği yapanlar var. Ama milletimiz bunları yakından görüyor. Kimin ne yaptığının farkında. Allah’a şükür şimdi görüyorsunuz büyük bir ayıklama hareketi var. Bütün ordudaki, yargıdaki, bürokrasideki, milli eğitimdeki, emniyet güçlerimizdeki bütün paralel yapı, hepsi temizleniyor. Artık yeni bir Türkiye kuruluyor. Milli ve yerli olan bir Türkiye. Cenab-ı Allah bunu da bize nasip etti. 1453’te nasıl Fatih Sultan Mehmet’in Konstantinapolis’i İstanbul’u fethetmesi ile yeni bir çağ açıldı. İşte 15 Temmuz ile birlikte yeni bir çağ açılıyor. Yeni bir dönem başlıyor. Bu tamamen yerli ve milli olan bir devlet anlayışı ile yeni bir düzenleme ile inşallah artık orduda bir darbe düşüncesi olmayacak. Hiç kimse darbeden bahsetmeyecek, darbe yapalım demeyecek. Ona göre bir düzenleme oluyor” dedi.

BAŞKAN UĞUR: “BİZİM ORDUMUZ PEYGAMBER OCAĞI’DIR”

Ordu içindeki paralel yapının temizleneceğini belirten Başkan Uğur, “Bizim ordumuz Peygamber Ocağı’dır. Bizim ordumuz milli ordudur. Onun için biz de millet olarak ordumuza her zaman sahip çıkıyoruz. Paralel yapı temizlendikten sonra yine ülke müdafaasını yapacak olan askerlerimiz, paşalarımız, generallerimiz, onlar yapacak. İnşallah Türkiye’nin önü açık. Büyükada’da Gezi olaylarında gelip CNN, BBC günlerce yayın yaptı. Bütün muhabirler, televizyoncular geldi yayın yaptı. Peki ne oldu 15 Temmuz’da 250’nin üzerinde şehidimiz var. Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Özel harekatçı polislerin merkezi bombalandı. Terör ile PKK ile mücadele eden o kahraman polislerimizin merkezi bombalandı. 50 tane şehidimiz var orada. Peki bu Batılı gazeteciler, televizyoncular canlı yayın yaptılar mı? Bir tek makale yazdılar mı? Ama o hainleri Batı’nın uşakları gelmişler İstanbul’da Büyükada’ya yerleşmişler. Yayın araçları orada, ekranları orada. Bekliyorlar ki darbe başarılı olsun, CNN’den BBC’den Newyork Times’ten yayın yapalım. Ama bunların hesapları kursaklarında kaldı. Hesap yaptılar, hesap tutmadı. Bir de Cenab-ı Allah’ın hesabı var. Bunlar İradeyi Cüzziye’si ile bir hesap yaptı ama Cenab-ı Allah buna izin vermedi” şeklinde konuştu.

Balıkesirli ünlü futbolcu İlkay Gündoğan’ın babası İrfan Gündoğan’a Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Mahalle Ligi’nde şampiyon olan gençleri ağırladığı için teşekkür eden Başkan Uğur, “Balıkesirli Balıkesirlilere sahip çıkıyor. Bizi dünyada temsil ediyor. Geçen yıl İlkay, Borisya Dormunt’ta oynuyordu, şimdi Mancester City’e transfer oldu. Londra’da İngiltere’de olacak. İnşallah takımı bu sefer İngiltere’ye götürürüz” ifadelerini kullandı.