Balıkesir Sanayi Odası Ekonomik İstişare Toplantısı Yapıldı

ulasim 03.02.2015
Balıkesir Sanayi Odası (BSO)’nın 5. Ekonomik İstişare Toplantısı düzenlendi. Otel Basri’de gerçekleşen yemekli toplantıya Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur ile merkez ve ilçelerdeki diğer Oda, Borsa başkanları ve işadamları katıldı.

Toplantının basına açık olan ilk bölümünde yapılan konuşmalarda Ekonomik İstişare Toplantısının içeriği ve önemi dile getirildi. Kısa bir açılış konuşması yapan BSO Başkanı İsmail Uğur, daha önce Balıkesir Sanayi Odası olarak Edremit, Ayvalık, Gönen ve Bandırma ilçelerinde gerçekleştirdikleri Ekonomik İl İstişare Toplantılarında yerel yönetimler ile kurum müdürleri, bölgedeki işadamları ve yöneticilerle bir araya geldiklerini, bölgenin ekonomik ihtiyaçlarını, projelerini ve sıkıntılarıyla ilgili sanayicileri, işadamlarını dinlediklerini ve çok verimli geçtiğini anlattı. Balıkesir’de 5.’sini gerçekleştirdikleri toplantıya olan katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur: “Balıkesir’in Düzenli Bir Şehir, Marka Bir Şehir Olmasını İstiyoruz”

Toplantıda söz alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ekonomik istişare toplantısını düzenleyen Balıkesir Sanayi Odası’na teşekkür etti. Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla birlikte başlayan süreç ve Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in büyükşehir ile birlikte düzenli, kuralları olan marka bir şehir olmasını istediklerini ve bunun için çalıştıklarını belirtti. Başkan Uğur, “Balıkesir büyükşehir oldu. Büyükşehir ile birlikte istiyoruz ki Balıkesir düzenli bir şehir olsun, kuralların olduğu bir şehir olsun. Balıkesir marka şehir olsun. Bu nasıl olacak; Balıkesir’’e baktığımız zaman daha önce çevreyle ilgili konular ilçe ve belde belediyeleri tarafından yapılan işlerdi. Fakat, maalesef Balıkesir’de; Merkezinde, Ege Bölgesinde, Marmara Bölgesinde vahşi depolamaların olduğu sağlıksız bir çevre vardı. Biz istiyoruz ki sağlıklı bir çevre olsun. Bandırma’mızda, Ege’de, Marmara’da arıtma tesisleri olmayan bir Balıkesir vardı. Şimdi Su Kanalizasyon İdaremiz (BASKİ) aracılığıyla bütün atık su arıtma tesislerinin proje ihalelerine çıktık. İstiyoruz ki sularımız kirlenmesin. Toplu taşıt araçlarımız vatandaşın da memnun olduğu araçlar olsun istiyoruz. Hepsi aynı renkte, üzerindeki yazı karakterleri aynı, engellilere uyumlu, içinde klima olan, kamera sistemleri olan, GPS’i olan, validatörü olan (kimin nerede indiği, bindiği belli olacak) düzenli bir ulaşım olsun. Aynı şekilde, Balıkesir’in kırsalda 5 bin kilometrenin üzerinde yolu var. Bu yollar kırsalda mahallelerimizin de rahat seyahat edebildiği yollar olsun istiyoruz. Bunlarla ilgili yapılması gerekenler Büyükşehir tarafından yapılıyor” dedi.

“Otopark Karmaşası Bitecek”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in ilçeleriyle birlikte yaşadığı en önemli sorunlardan birinin trafikteki araçların parkıyla ilgili olduğunu söyledi. Herkesin her yerde istediği gibi aracını park ettiğini ve bunun da büyük bir karmaşaya sebebiyet verdiğini kaydeden Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunu da çözeceklerini ifade etti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Şehrin her tarafında herkes bütün ilçelerde araçlarını istediği yere pak ediyor. Bir park karmaşası var. İstiyoruz ki otoparklarımız düzenli olsun. Bunlarla ilgili hep çalışmalar yapıyoruz; Ulaşımla ilgili, parklarla ilgili, çevreyle ilgili, arıtmalarla ilgili hepsiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ümit ediyorum ki inşallah kısa zamanda bu çalışmalarımız meyvelerini tabi ki verecek. Sizlerin de her zaman tavsiyelerinize taleplerinize açığız. Bu konularda mutlaka görüşleriniz olacaktır onlara açığız” diye konuştu.

Vali Yaman: “Bu Şehri Hep Beraber Yönetiyoruz”

BSO’nun Ekonomik İstişare Toplantısına ilk defa katılan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da şehrin yöneticileri ve iş dünyasının liderleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Toplantıda konuşan Vali Mustafa Yaman, TÜİK’in yaptığı araştırma sonuçlarında Balıkesir’in Türkiye’nin en umutlu insanlarının yaşadığı şehir olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında Balıkesir için ortak akıl oluşturmaları gerektiğini vurguladı. Vali Mustafa Yaman, “Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gelişmişlik endeksi, sanayi endeksi, umutluluk-umutsuzluk endeksi yayınlandı. Çok sevindirici bir durum, şehrimizde yaşayan insanlar Türkiye’nin en umutlu insanları. O zaman bu umudu karşılayacak olan bizleriz. Çünkü bu şehri hep beraber yönetiyoruz. Bu akşamın özel bir önemi var, hepimizin tecrübelerini birbirimizle paylaşmamız, bir ortak akıl oluşturmamız lazım. Hepimizin görüşleri farklı olabilir ama bu şehirde yaşıyoruz. Hepimizin bu şehir için taşın altına elimizi koymamız lazım” dedi.

Büyükşehir İle Vatandaş Mutlu Olacak

Vali Mustafa Yaman Balıkesir’in Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilecek olmasının çok önemli bir avantajları olduğunu belirtti. Başta Vali olarak kendisini gösteren Mustafa Yaman atanmışların bu kuruma elinden gelen desteği vermesi gerektiğini, vatandaşların Büyükşehir ile mutlu olacağını da ifade etti. Pozitif bir yaklaşım sergileyerek iş dünyasına umut veren Vali Yaman sözlerini şöyle sürdürdü; 
“Biraz önce Büyükşehir Belediye Başkanımız söyledi; Şimdiye kadar yapılanlar hepsi artık Büyükşehir Belediye Başkanlığının koordinesi altında birleşmiş olacak. Bunun neye faydası var; Hizmetler en az maliyetle olacak, mükerrer yatırımlar olmayacak, her şey tek elden yönetilecek, vatandaş bu yönetimden mutlu olacak. Buna biz atanmışlar olarak başta ben olmak üzere kurum amirleri de destek olacağız. Sizlerden gelen bütün taleplere de mevzuatın gereği olarak elimizden geldiği ölçüde, azami ölçüde destek olacağız. Bu kurumun bir önemi de şu; Burada bulunan arkadaşlarımızın çoğu şehrin istihdamını da oluşturmaya gayret ediyorlar. Elbette bu şehirde yaşayan insanlar umutlu. Niye; Siz değerli Oda başkanlarımızın koordinesinde yatırımlar iyi gidiyor. Yeter mi, yetmez. 40 bin öğrencisi olan üniversiteye sahip bir şehirde, bir de dışarıda okuyan çocuklarımız var. Her sene ne kadar mezun veriyoruz ve bunların hepsine de bizim bu kurumun, buradaki arkadaşlarımızın geleceğe iyi bakabilmesi için iş bulması gerekiyor. Bu akşam burada ortak bir akıl oluşturacağız. Bundan önce yapılan hayırlı hizmetlerin üzerine bundan sonra neler koyabiliriz? Başta Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanımız Edip Bey olmak üzere, onun mesai arkadaşları ve siz Sanayi Odası Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız ve siz değerli Oda başkanlarımız bizlerden neler istiyorsunuz? İnşallah onlara biz de olumlu katkıda bulunacağız. Ben bu Ekonomik İl İstişare Toplantısını düzenleyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanına teşekkür ediyorum.”

Toplantının basına kapalı olarak gerçekleşen ikinci bölümünde iş dünyasının temsilcileri tespit ve isteklerini, sıkıntılarını aktarırken şehrin yöneticileri de belirtilen konularda hem düşüncelerini ifade etti hem de yapılabilecek işler konusunda ortak akıl ile çözüm bulunması hususunda görüş birliğine vardılar. BSO Başkanı İsmail Uğur, 5.’sini düzenledikleri ancak Balıkesir’de ilk defa gerçekleştirdikleri BSO Ekonomik İl İstişare Toplantısının son derece verimli geçtiğini, katılımcıların da memnun olduklarını kaydetti.