Balıkesir Şantiyeye Dönüyor

ulasim 12.06.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Beledilyesi olarak başlatılan çalışmalar nedeniyle Balıkesir'in şantiyeye döndüğünü, kavşak projelerinden dolayı yakında kent merkezindeki trafik düzenlemesinin yenileneceğini bildirdi. Uğur, Emniyet ve Otel Basri Kavşaklarının 3-4 ay içerisinde tamamlanacğaını, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetişeceğini söyledi. 

EMNİYET VE BASRİ OTEL KAVŞAKLARI GEÇİCİ OLARAK KAPANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 7 Haziran seçimlerinin ardından Belediye çalışmalarına yoğunlaştıklarını kaydetti. Öncelikle şehir merkezindeki kavşak düzenlemelerini tamamlayacaklarını belirten Uğur, yakın bir zaman içerisinde Emniyet ve Otel Basri Kavşaklarının trafiğe kapanacağını, bunlarla beraber istasyon meydanı Altıeylül kavşaklarının da düzenleneceğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şu bilgileri verdi;“Karayollarıyla kavşak düzenlemelerine dair ortak proje yapmıştık. Bu kavşak düzenlemelerinin (Emniyet Kavşağı, Basri Otel Kavşağı, Altıeylül ve İstasyon Meydanı) tamamını Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hazırladı. Projelerini biz yaptırdık, proje paralarını biz ödedik. Daha sonra yaptığımız protokol neticesinde yapım ihalesini Karayollarına verdik. Bu kavşaklardan geçen BASKİ’nin boruları var, ana boru var. Deplase edilmesi lazım. Doğalgaz ve elektrik hatları var, bunların hepsini gene büyükşehir yapacak. Biz yakında Emniyet Kavşağı’nı, Basri Otel Kavşağı’nı kapatacağız. Kış gelmeden hem Emniyet Kavşağı’nı, Basri Otel Kavşağı’nı, Altıeylül Kavşağı’nı ve İstasyon Meydanı’ndaki kavşak düzenlemelerini en geç 29 Ekim 2015 tarihinde bitirmek istiyoruz. Balıkesirli hemşerilerim yağmur, çamura kalmasın diye kış başlamadan önce bu işleri bitirelim istiyoruz. Onun için yeni trafik düzenlemesi yapıyoruz. Balıkesirliler 3-3,5 aylık sıkıntı çekecek. Trafikte sıkışmalar olacak, yoğunluk olacak. Çünkü ana kavşak yapılacak yerleri çalışmak için mecburen kapatacağız. Belki 29 Ekim’den önce de bitirebiliriz. Bu kavşakların hepsi 120 gün içerisinde bitmiş olacak ve Balıkesirliler ondan sonra trafik ışığında durmadan Emniyet Kavşağı’ndan Adliyeye kadar gidecekler. Ona göre alt geçitler ve yaya geçitler var.


TOPLU TAŞIT MERKEZİ YENİDEN DÜZENLENİYOR,16 MİLYONLUK KONGRE MERKEZİ YAPILACAK ,MERKEZDE 5 YILDIZLI OTEL İÇİN START VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yakın bir zaman içerisinde Toplu Taşıt Merkezi'nin yeniden düzenleneceğini bildirdi. Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesirlilerin huzurlu ve rahat bir şekilde yaşamaları için çalıştıklarını vurguladı. Yakın zamanda Çay Deresi projesi ile Çocuk Köyü'nün tamamlanıp hizmete gireceğini ifade eden Uğur, Balıkesir'e büyük, modern bir Kongre Merkezi kazandıracaklarını proje bedeli 16 milyon TL olan merkezin Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütüldüğünü kaydetti. Ahmet Edip Uğur, “Bu çalışmalarla beraber programımızda Toplu Taşıt Merkezi’nin yeniden düzenlenmesi var. İstiyoruz ki Balıkesirliler huzurlu, rahat yaşasın. Çay Deresi ihalesi tamamlandı. Derenin ıslahını Devlet Su İşleri yapıyor. Biz de rekreasyon alanı, derenin etrafındaki yürüyüş yolları, oradaki restoranlar, kafeler, bisiklet yolları diğer kısmını ihale ettik. Çocuk Köyü devam ediyor, inşallah ağustos ayı içerisinde Balıkesir’in hizmetinde olacak. İhalesi henüz yapılmayan Kongre Merkezi var. Kalkınma Ajansıyla beraber yaptığımız için onay bekleniyor; 16 milyon liraya ihaleye çıkacak. Dolayısıyla bu yaz Balıkesirliler biraz zahmet çekecek. Balıkesir şantiyeye dönüyor, inşaatlar başlıyor. Çay Deresi üzerindeki bütün keresteciler dükkanlarını boşalttılar. Kooperatif kuruldu, 22 Temmuz’da kongresi var. Onlara da Organize Sanayi Bölgesinde 300 dönüm alanda 400 tane iş yeri. Aynı şekilde, sebze meyve halini de Kesirven Yolu’nda yapıyoruz, ihaleye çıkıyoruz. Balıkesir modern bir sebze meyve haline kavuşacak. Eski İl Özel İdare İş Hanı’nı sattık. Belediyenin kasasına 20 milyon lira kaynak getirdi. Bunu halkımıza, Balıkesirli hemşerilerimiz için harcayacağız. KİPA’nın yanındaki araziye otel yapmak için dünyadaki meşhur oteller geliyor. Orayı da satışa çıkarıyoruz. Yap – İşlet - Devret modeli uygularız veya satacağız bu araziyi. Balıkesir 5 yıldızlı modern bir otele kavuşacak. Yine şehir hastanesinin önündeki alanda açık bir alışveriş caddesi yapacağız, orasının da inşaatı başlayacak. Yani Balıkesir'de büyük bir imar hareketi, inşaat hareketi başlayacak, şehir şantiyeye dönecek. Ben bunların hepsinin kısa zamanda meyvesini vereceğine inanıyorum.” 

DURMAK YOK YOLA DEVAM, BALIKESİR'İN HER YERİNDE OTOBÜSLER YENİLENİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  merkez ve ilçelerde halk otobüslerinin tamamının yenileneceğini, modern otobüsler ile ulaşyımın daha konforlu ve rahat olacağını belirtti. Büyükşehir olarak projelerle ilgili çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydeden Başkan Uğur, “İhalelerimiz yapıldı, paramız var, kredimiz var. Hiç kimseden bir şikayetimiz yok. Biz 'durmak yok, yola devam' diyoruz. Otobüsler yenileniyor, hepsi son model. Halk otobüslerinin de ihalesi yapıldı. Bu yapılan ihalelerin bazı süreçleri var. Hepsi devreye giriyor. Yalnız Balıkesir merkezde değil; Ayvalık’ta, Burhaniye’de, Edremit’te, Bandırma’da yani Balıkesir’in her yerinde otobüsler yenileniyor. Hepsi validatörlü oluyor. İlçelerle olan bağlantılarımızın koordinasyonu da Büyükşehir’in kontrolünde olacak. Buradan Edremit’e giderken de Büyükşehir’in kontrolünde, Balıkesir’den Sındırgı, Bigadiç’e, İvrindi’ye, Bandırma’ya giderken de Büyükşehir’in kontrolünde. Bizim ulaşım sisteminde her an kaç kişinin nereden nereye seyahat ettiğini, neye ihtiyaç olduğunu, hepsini tespit edeceğiz” dedi. 

MARMARA ADASI'NDA DENİZ ULAŞIMI TEKNE VE DENİZ TAKSİ İLE YAPILACAK

Başkan Uğur, Marmara Adası'nda adalar arası deniz ulaşımında Büyükşehir Belediyesinin alacacğı tekne ile deniz taksilerin devreye gireceğini, yakın zamanda deniz ulaşımının da güvenli, konforlu ve kısa sürede gerçekleşeceğini bildirdi. Adalardaki bazı limanların Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'ndan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne devredileceğini, bununla ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Marmara Adası'nda yeni tekneyi aldık. Oraya da deniz taksi koyuyoruz. Bazı prosedürler var, Topağaç’taki limanın Büyükşehir’e devredilmesi, Narlı’daki limanın Büyükşehir’in yetkisinde olması. Bununla ilgili de Ulaştırma Bakanlığı’yla görüşmelerimizi yaptık. İnceleme heyetleri gelip baktılar. Limanları devraldıktan sonra bir düzenleme yapacağız, şu anda tekneyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Topağaç ile Narlı arası 15 dakika, ama vatandaş giderken önünde bir masası olsun,  televizyon yayını ve interneti olsun. Gemiyi yapan firmadan bununla ilgili bazı taleplerimiz oldu, gereken çalışmayı yapıyorlar. Seyahat ederken icabında bilgisayarını, telefonunu şarj edebilsin, o özellikler yokmuş bu teknede şimdi onları ilave ettiriyoruz. Prosedür bu ay içerisinde (Haziran ayı) tahmin ediyorum tamamlanır.  Yani Büyükşehir olarak Balıkesir’in her yerindeyiz. Sarımsaklı’yla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sarımsaklı plajlarımızı düzenliyoruz. Hepsinde tuvaletler, duşlar, soyunma odaları, güvenlikçiler olacak. Plajı temizlettik. Önce Burhaniye - Ören kıyılarında kumlar temizlendi. Sarımsaklı'da aynı şekilde kumların temizliği tamamlanmak üzere. Temizleme makinesi Sarımsaklı'dan sonra Erdek – Ocaklar’a gidecek, Ocaklar sahilini de temizleyeceğiz. ErdekOcaklar sahiline de tuvaletleri, duşları, soyunma odalarını yapacağız. Yani yazın tatile gelenler de rahat huzurlu bir şekilde tatillerini yapsınlar. Denizden, kumdan istifade etsinler” dedi. 

HALK MEMNUN

Başkan Uğur, Balıkesirlilerin Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından, şehir merkezindeki otopark düzenlemelerinden memnun olduğnunun altını çizdi. Yapılan bu çalışmalarla Büyükşehir Belediyesinin aynı zamanda istihdam da sağladığını vurgulayan Başkan Uğur, “İstihdam da sağlıyoruz. Park düzenlemeleri, otopark düzenlemeleri yapıyoruz. Balıkesirli hemşerilerimiz otopark düzenlemelerinden memnun. Hiç kimse dükkanın önüne park edip sabahtan akşama kadar durmuyor. İhtiyacı olan geliyor, arabayı 15 dakika bırakıyor, ücret ödemiyor. 15 dakikadan sonra 1 saat 2 TL. İşini görüyor gidiyor, öbür araç geliyor. Dolayısıyla esnafın iş hacmi de artıyor. Bunlar yalnız merkezde değil bütün Balıkesir’de yapılıyor. Hepsinde BALPARK var, çok daha düzenli, vatandaşın memnun olacağı şekilde çalışma yapılıyor, aynı zamanda istihdam sağlıyoruz. Vatandaş arabasını park ettiği zaman, acaba trafik gelir bu arabayı çeker mi endişesi yok. Acaba gelir ceza yazarlar mı endişesi yok. Biliyor ki burada ben 1 saat 15 dakikada 2 TL ödeyeceğim. Rahat, huzur içinde, başında görevlisi var. Aracını bırakıyor gidiyor. İşte önemli olan da bu. Biz Büyükşehir’i yönetirken istiyoruz ki kurallı, kaideli bir kent olsun. Köy mantığı değil, kuralsız bir yaşam değil. Herkes bu kurallara uysun. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz” diye konuştu.  

BAŞKAN UĞUR'DAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

Uzun yıllar milletvekiliği yapan, siyasetin üst düzeydeki makamlarında görevler alan tecrübeli siyasetçi kimliğiyle de tanınan ve birçok hizmet ve yatırımlarda imzası bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, seçimlerin demokrasi şöleni olduğunu ifade etti. Yerel veya genel ayrımı olmaksızın seçimlerin vatandaşların sandıkta ne derse neticenin o olduğunu ve ülkenin buna göre yönetildiğini, herkesin de buna itibar etmesi gerektiğini söyledi. Dört tane milletvekilliği seçimi geçirdiğini aktaran Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü;“Neticede vatandaş sandığa gidiyor tercihini belli ediyor. Vatandaş ne derse o, sandıktan çıkana herkes itibar etmeli. Ben dört tane milletvekilliği seçimine girdim, (18. dönem, 22 – 23 – 24. Dönem). Allah'a şükür hep başarıyla çıktık. Partimiz hep birinci parti oldu, iktidar partisi oldu. Beşinci girdiğim seçim, kendim şahıs olarak tabi daha çok yerel yönetim seçimleri oldu, referandumlar oldu. Rahmetli Özal döneminde biz de referandum da yapmıştık o zaman. Bu sefer de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduk. Milletimizin, vatandaşımızın, hemşerilerimizin teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı olduk. Ama Balıkesir’de bir tane Büyükşehir Belediye Başkanlığı var. 20 tane yerel ilçemizin, yerel Belediye Başkanı var. Milletvekili sayısı 8. Herkes kendi bölgesinde çalışıyor. Yani aşağı yukarı tabi yerel seçimlerde siz kentin bütün mülki sınırlarıyla 18 bin km kare alanla ilgilisiniz. Yeni Büyükşehir Kanunu’yla kırsaldaki bütün yollar. Su, kanalizasyon, tarımsal faaliyetler. Hepsi büyükşehirin uhdesinde. Tabi bu seçim döneminde de bütün ilçelerimizi dolaştık. Kırsalda yaptığımız asfalt çalışmaları var. BASKİ’nin yapmış olduğu çalışmalar var. Hepsi çok başarılı çalışmalar. Daha önce Özel İdare bütçesiyle, İl Genel Meclisi’nin yönetimiyle yapılamayan birçok iş şimdi Büyükşehir’le birlikte yapılıyor. Vatandaşın bunu görmesi lazım. Büyükşehir, Özel İdare’den farklı. Kent merkezleri ve kırsaldaki insanlarımız  bunu görüyor. Eskiden Sındırgı’nın Su Kanalizasyon İdaresi’nde çalışan 9 kişi vardı, şimdi 40 kişi. Dursunbey’de 3 kişi çalışıyormuş, şimdi 45 kişi çalışıyor.” 

SEÇİMDEN İKTİDAR ÇIKMADI, ERKEN SEÇİM OLUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 7 Haziran'da yapılan 25. dönem Milletvekilliği Genel Seçimleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;“Sandığa saygılı olmak lazım. Hepimiz sandığa, milli iradeye saygılıyız. Neticede bu seçimden tek başına bir iktidar çıkmadı. Yani seçim var iktidar yok, millet herkese ders verdi; CHP'sine, MHP'sine, HDP'sine, AK Parti'ye, herkese bir ders verdi. Bu seçimden herkesin alacağı bir ders var. Vatandaş bu seçim neticesinde CHP, MHP, HDP'ye 'buyurun koalisyonu kurun' dedi. Bombayı kucaklarına bıraktı; ama üçünün bir araya gelip bir koalisyon hükümeti kurma ihtimalleri yok, kuramıyorlar. Türkiye'nin yönetilmesi lazım, iktidara ihtiyaç var, benim kanaatim kısa zamanda bir seçimin yapılması. Bu seçimde inşallah tek başına iktidarı ben seçimin çıkaracağına inanıyorum. Yani emanet oy var, halk bu emanet oyun dozajını fazla kaçırdı. Bunların üçünün bir araya gelme ihtimali yok. O zaman halk bir dahaki seçimde iktidarı belirleyecektir. Şu anda Adalet Kalkınma Partisi'nin dördüncü seçim sonunda almış olduğu yüzde 41 oy öyle azımsayacak bir rakam değil. Bugün İngiltere'de yüzde 36 oyla iktidar oluyor, tek başına. Avrupa'da da böyle. Seçimlerin neticesinde mutlaka yönetimde istikrarın olması lazım; hem adalet olacak hem istikrar olacak. İstikrarsızlık olduğu zaman siz yönetemiyorsunuz ülke buradan zarar görüyor. Zaten bu istikrarsız ve kaos ortamında dövizin yükseldiğini, faizlerin yükseldiğini, işlerin durduğunu hemen gördük. Artık daire alacak olan daire almıyor, araç alacak olan araba almıyor, herkes bir beklenti içerisinde; 'acaba ne olur, önümü görmem lazım, önümü göremiyorum' diyor insanlar. Tek parti iktidarı çıkmadığı zaman, istikrarsızlık olduğu zaman bu ekonomik krizler ile karşılaşıyoruz. Ülke bundan kaybediyor. Yatırımlar duruyor. Şimdi ülkemizde başlayan, yapılması gereken işler var. Ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte olacak. istikrar olmadığı zaman olmuyor. Benim tahminim bir erken seçim tekrar görünüyor. Bu seçimde sevinen olmadı. Şimdi hepsi kara kara düşünüyor, burada milletimiz muhalefete ders verdi. Ak Parti'ye sen de hataların var bu hatalarını düzelt dedi. Bu ülkenin yönetilmesi lazım, zaten hükümetimiz var, Bakanlarımız var, bürokrasi işliyor. Ama belirsizlik ortamı var, bu belirsizlik ortamının en kısa sürede ortadan kalkması lazım. Bunun içinde bir seçim daha görünüyor diye düşünüyorum.” 

“AK PARTİ KAYBETMEDİ”

Başkan Ahmet Edip Uğur, seçim sonuçlarına göre hem Türkiye'nin hem Balıkesir'in 1. partisinin AK Parti olduğunu hatırlattı. Uğur, “AK Parti CHP'den yüzde 16, MHP'den yüzde 25, HDP'den yüzde 28 oy  daha fazla almış. Kaybeden diye birşey yok, burada AK Parti kaybetmemiştir. Milletvekili sayısında mutlaka azalma olmuştur. Daha önceki seçimler ile mukayese ettiğimizde 4. seçimde yüzde 41 oy alan hiçbir parti yok. Bu başarıdır, ki AK Parti'nin karşısında bütün muhalefet, bütün illegal örgütler (PKK'SI, Kandil'i, Pensilvanya'sı, DHKPC'si hepsi aleyhte çalıştılar. Ancak işte oy 41 olmuştur, bu AK Parti için başarıdır, ama bu seçimlerden alması gereken dersler de vardır. O dersi çıkardıktan sonra AK Parti tekrar tek başına iktidar olur ve bu ülkeyi yönetir” diye konuştu. 

“BALIKESİR'DE OYLARIMIZI MUHAFAZA ETTİK” 

Ahmet Edip Uğur, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarına göre AK Parti'nin Balıkesir'de milletvekili sayısındaki düşüşe rağmen oy oranını muhafaza ettiğinin altını çizdi. Uğur, “30 Mart seçimlerinde Balıkesir genelinde Büyükşehir'de biz yüzde 40 oy aldık. CHP’nin yüzde 25 idi, yüzde 9 artmış ve yüzde 34 olmuş Balıkesir’de; MHP’nin oyu yüzde 31 idi, yüzde 11 azalmış, MHP’nin oyu bu seçimde yüzde 20. Görüldüğü gibi, MHP ile CHP arasında bir geçirgenlik var. AK Parti 30 Mart seçimlerinde Balıkesir'de aldığı oyu muhafaza etmiştir. AK Parti'nin Türkiye genelinde oyu yüzde 41, Balıkesir’deki oyu yüzde 40” dedi.