Balıkesir'de Kuva-yi Milliye Günü Kutlandı

ulasim 16.05.2016

Balıkesir'de Kuva-yi Milliye Günü kutlandı. Milli Mücadelede Kuva-yi Milliye meşalesinin yakıldığı Balıkesir'de her yıl 16 Mayıs tarihi Kuva-yi Milliye Günü olarak kutlanıyor. 

16 Mayıs Kuva-yi Milliye Günü Adnan Menderes Mahallesindeki Kuva-yi Milliye Anıtı'nda resmi tören düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u temsilen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin katıldı. Başkan Vekili Birol Şahin Kuva-yi Milliye Anıtı'na Türkiye haritalı çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından öğrencilerin şiir okuduğu Kuva-yi Milliye Anıtı'ndaki törenin ardından Alaca Mescit Camisinde tüm şehitler için mevlit okundu, lokma hayrı yapıldı.

Milli mücadelede tarih yazan tüm şehitlerimizin saygı ve şükran ile yad edildiği Kuva-yi Milliye Günü kutlamalarındaki bazı etkinlikler şehit haberleri nedeniyle iptal edildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, “Vatan sevgisiyle özgürlük ve bağımsızlık için savaşan tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Kuva-yi Milliye Günü törenlerine Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, AK Parti İl Başkan Vekili Osman Sünnetçi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Çoban, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Nazım Ergelen, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Pehlivan, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Şaban Akkol, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Bekir Bahar, Fen İşleri Daire Başkanı Ayhan Arık,  Zabıta Daire Başkanı Gürkan Kurtbaş, Destek Hizmetler Dairesi Başkanı Şinasi Yılmaz, Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar, Ulaşım ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı İrem Kaan, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Ahmet Şahan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Fikret Tezcan, Yazı İşleri Daire Başkanı Ekrem Özşen, diğer askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. 

Bu arada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuva-yi Milliye Günü nedeniyle hazırlanıp basılan “Kuva-yi Milliye'nin Başkenti Balıkesir” isimli kitapçık tüm katılımcılara dağıtıldı. Milli Mücadelede Kuva-yi Milliye ve kahramanları anlatan seçilmiş 11 özel fotoğrafın bilgileriyle birlikte yer aldığı, Kuva-yi Milliye sürecini özetleyen Büyükşehir Belediyesi yayını, büyük beğeni topladı.