Balıkesir'de Lezzet Festivali

ulasim 06.12.2015

Balıkesir Kültürel Yöresel ve El Sanatları Festivali adı altında gıda ve el sanatları fuarı açıldı.  Açılışını Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin’in yaptığı fuarın 13 Aralık tarihine kadar açık kalacağı bildirildi.

Bu yıl 52.’si düzenlenen ancak Balıkesir’de ilk defa gerçekleştiği belirtilen Kültürel Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali, Büyükşehir Belediyesi Çocuk Köyü yanındaki Gala Yaşam ve Aktivite Merkezi’nde açıldı. Fuarın düzenleyicisi Mustafa Demirtaş, Balıkesir’in de yer aldığı toplam 42 ilden 350 çeşit ürünün Balıkesirlilere sunularak satışının yapılacağını söyledi. Demirtaş, “Böyle bir fuarı Balıkesir’e ilk defa biz getirdik. Bundan böyle de düzenli olarak devam ettirmek istiyoruz. Fuarımıza vermiş oldukları desteklerinden dolayı en başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ediyorum. 3 Aralık’tan itibaren açık olan fuarımız 13 Aralık tarihine kadar açık kalacak olup girişler ücretsizdir. Tüm Balıkesirli hemşerilerimizi Balıkesir Çocuk Köyü’nün yanındaki Gala Yaşam ve Aktivite Merkezine bekliyoruz. Bizim buradaki amacımız Türkiye’deki tatları, lezzetleri ve el sanatlarını Balıkesirlilere sunmak. Fuarımız sabah 10.00 ila akşam 22.00 saatleri arasında açık olacaktır” dedi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye’nin her yerinden yöresel ürünlerin geldiği böylesi güzel organizasyonlara sahip çıkılması gerektiğini belirterek, tüm Balıkesirlileri görülmeye ve tadılmaya değer güzelliklerin sergilendiği fuara davet etti.

BALIKESİR EDİP UĞUR İLE MARKALAŞIYOR

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, Balıkesir’in henüz göreve geleli 18 ay olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte markalaştığını ifade etti. Balıkesir’in birçok alanda birikmiş sorunları olduğunu, farklı coğrafyasında değişik insanların yaşadığını ve değişik beklentilerin olduğu bir şehir olduğunu ifade eden Birol Şahin, Balıkesir’in Büyükşehir olmasıyla birlikte başlayan süreçte öncesine ait ve bugün var olan birikmiş tüm sorunlarının Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un vizyonuyla çözülüp aşılacağını ve marka şehir Balıkesir’in her alanda doğru bir planlama ile gelişip büyümeye devam edeceğini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yurt dışında olması nedeniyle katılamadığı fuarın Balıkesir’in tanıtımına katkı sağlayacağına inandıklarını ifade eden Başkan Vekili Birol Şahin, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Encümeni’nde neticelenen iki önemli ihale sonucunda dünya markası Hilton Oteli ile Sabancı Grubu’nun yapacağı Alış Veriş Caddesi’nin 2018 yılına kadar Balıkesir’e kazandırılacağını hatırlattı. Şahin, “Dünyanın en önemli markaları Balıkesir’de yatırım yapmaya başladı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur,  işadamı kimliğiyle de sorunları hızla çözüyor. Balıkesir’de yatırım ve bu tip organizasyon yapanları Büyükşehir Belediye Başkanımız destekliyor. Bu fuarın açılışına katılamadı ancak gerekli desteği vermemizi istedi. Balıkesirlileri buraya mutlaka davet ediyoruz, hemşehrilerimiz çocuklarıyla beraber gelsinler, fuarı gezsinler ve Çocuk köyümüzü de ziyaret etsinler. Katılımcılara bol bereketli kazançlar diliyorum, bu fuarı düzenleyenlere de teşekkür ediyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından Balıkesir Kültürel Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali fuarının açılış kurdelesini Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Mehmet Birol Şahin, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkan Vekili Bahar Vidin ve eski Balıkesir Belediye Başkanlarından Ziyaettin Tan birlikte kesti. Kurdele kesiminin ardından Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin ve beraberindekiler fuar içerisindeki stantları tek tek ziyaret etti, esnaflarla sohbet edip “Balıkesir’e hoş geldiniz” diyerek hayırlı işler ve bereketli kazançlar dileğinde bulundular.  Yabancı ülke stantlarının da yer aldığı fuarda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin’e el sanatı ürünlerinden hediye edildi.