Balıkesir’de Onbinler Demokrasi İçin Meydanlara Çıktı

ulasim 09.08.2016

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yurdun dört bir yanında başlayan demokrasi nöbetlerinin Balıkesir ayağı Kuva-yi Milliye Meydanı’nda yapılan 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi' ile taçlandı. Balıkesir’in 20 ilçesinden onbinlerce vatandaşın katıldığı mitingde halka hitap eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye'nin ihanet çetesinden temizleneceğini söylediler. Kurtulmuş, "3 haftalık meydanlardaki demokrasi nöbeti bir mektepti, bir üniversiteydi, akademiydi, bir kurmay akademisiydi. 7 Ağustos'ta bunun mezuniyet törenidir " dedi.

15 Temmuz darbe girişimi ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile 24 gündür Milli İrade Meydanı başta olmak üzere 20 ilçesinin meydanlarında Demokrasi Nöbeti tutan Balıkesirliler, 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi' ile demokrasi mücadelesini taçlandırdı. Balıkesir Kuva-yi Milliye Meydanı'nda bir araya gelen onbinlerce Balıkesirli FETÖ terör örgütünü lanetledi. Sık sık darbe karşıtı sloganların atıldığı 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde İstanbul Yenikapı'da yapılan mitinge canlı bağlantılar yapıldı. 

'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Kasım Bostan, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, Balıkesir'in 20 ilçesinden onbinlerce vatandaş katıldı. Ayyıldızı bayrakları ile meydanı dolduran onbinlerce Balıkesirli, çalınan marşlara eşlik ettiler. Demokrasi şöleni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından MHP İl Başkanı Nuri Argun Atıcı, CHP İl Başkanı Ender Biçki ve AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan birer konuşma yaparak halka hitap etti. Daha sonra AK Parti, CHP ve MHP'li ilçe belediye başkanları sahneye gelerek halkı selamladılar.

BAŞKAN UĞUR: “FETÖ VİRÜSÜ YEKVÜCUT PÜSKÜRTÜLDÜ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise konuşmasına katılımcıları ve vatandaşları selamlayarak başladı. 15 Temmuz darbe kalkışmasına Türk milletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile karşı koyduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Hain FETÖ virüsü ve onun alçak işbirlikçilerinin 15 Temmuz akşamı giriştikleri darbe girişimine canları pahasına karşı koyan, Çanakkale ruhunun hala dimdik ayakta olduğunu yedi düvele gösteren, Vatanımıza, bayrağımıza, dinimize, namusumuza kast etmiş bu hain FETÖ virüsünün kalkışmasını, ırk, mezhep, dil ve ideoloji ayırt etmeksizin birleşip, yekvücut olarak püskürten, Kuva-yı Milliye Ruhunun günümüzdeki temsilcileri, Aziz Balıkesirliler, Değerli Hemşerilerim. Alçaklığın, hainliğin, kahpeliğin tavan yaptığı o melun darbe girişiminin başladığı 15 Temmuz akşamından beri, Şairin dediği gibi bu vatanı, bu toprakları; ‘İleri atılıp sellercesine göğsünden vurulup tam ercesine, Bir gül bahçesine girercesine, Şu kara toprağa girenlerindir. Tarihin dilinden düşmez bu destan, Nehirler gazidir, dağlar kahraman, Her taşı yakut olan bu vatan, can verme sırrına erenlerindir’ deyip sokaklara dökülen, tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen, 15 Temmuz silahlı darbe girişimini bozguna uğratan, günlerdir sokakları meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli hemşehrilerim; Sizleri en kalbi duygularımla minnetle, hasretle, muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu.

UĞUR: “DARBECİLER HALKIN CANINI HEDEF ALDI”

Türk milletinin darbe girişimi gecesi tek millet, tek bayrak ve tek devlet ilkeleri temelinde sımsıkı kilitlendiğini söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “15Temmuz 2016 gecesi ülkemizin üzerine çöken menfur darbe girişimi, milli iradeyi, milli iradenin temsilcisi olan Cumhurbaşkanımızı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Anayasamızı, bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Cumhuriyetimizi, ülkemizin demokratik yapısını, Anayasal düzenini, Parlamenter sistemimizi, milli bütünlüğümüzü, iç barışımızı, millet iradesini, varlığımızı ve birliğimizi, vatansever halkımızın canını ve malını doğrudan ve kasten hedef almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutanımızın, dirayeti, kararlı ve dik duruşu sayesinde, O'nun çağrısıyla bu aziz millet, 15 Temmuz gecesi, tüm farklılıklarını, tüm renklerini, tüm meşreplerini geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında sımsıkı kenetlenmiştir. Türkiye’yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla ele geçireceklerini, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır”.

“BİZLERE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak darbe girişimcilerine ve arkalarında bulan güçlere seslenen Başkan Uğur, “Başaramadınız bundan sonra da Başaramayacaksınız! Bunu böyle bilin. Diz çöktüremeyeceksiniz. Geri adım attıramayacaksınız. Bu ülkenin bin yıllık tarihinde bunu yapamadınız, bundan sonra da yapamayacaksınız. Sadece siz değil sizin iplerinizi elinde tutan kuklacılarınızın da buna gücü yetmeyecek. Bu ülkenin vatandaşları olarak, gerekirse bire kadar kırılacağız ama size ve sizin o karanlık efendilerinize boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.  Baş veririz, dara düşeriz, şehit oluruz, gazilik makamına ereriz, anasız babasız, evlatsız, kardeşsiz kalırız yine de bu kadim coğrafyayı, bu şehit kanlarıyla sulanmış toprakları, yüreği iman ateşiyle kavrulan, vatan aşkıyla yanıp tutuşan son fert, son nefesini teslim etmeden bizden alamazsınız. Bu korkaklığınızla, bu alçaklığınızla, kendi gölgesinden korkan zavallılığınızla bu ülkenin, Türkiye'nin geleceğine ipotek koyamadınız, koyamayacaksınız. O çok sevdiğiniz, içinde kendinizi güvende hissettiğiniz karanlığı bu ülkenin başına musallat etmek için, bütün güneşlerimizi batırmak istiyorsunuz ya, andolsun o karanlığın bu ülkenin ufuklarını karartmasına bugüne kadar müsaade etmedik, bundan sonra da müsaade etmeyeceğiz. Ne ortalığı cehenneme çeviren bombalarınız, ne şuursuzca ortalığa saldığınız intihar komandolarınız, ne de kin kusan, ölüm kusan silahlarınız bizi bu ülkenin sahibi olmaktan geri çeviremeyecek. Korkutamayacaksınız, sindiremeyeceksiniz, yıldıramayacaksınız” dedi.

UĞUR: “BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN KORKUN”

Darbe girişimcilerine inat demokrasi için ülke sokaklarına çıkacaklarını ve alçılan yaralara tuz basacaklarını belirten Başkan Uğur, “Nefretinizle daraltmaya çalıştığınız tüm yaşam alanlarında, ilelebet bu ülkenin topraklarında sizin karşınızda duracağız. Ama siz; anasız babasız bıraktığınız her çocuğun gözyaşında, döktüğünüz kanda boğulacaksınız, evlatsız bıraktığınız her ananın arşı titreten bedduasıyla helak olacaksınız. Biz Milli ve Yerli duruşa sahip olanların, bu ülkenin gerçek sahiplerinin hiddetinden de, birlik ve beraberliğinden korkun.  Bu Milletin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğimize kasteden bu korkaklığın ve aczin eseri saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacak. Bu Ülkenin huzuruna, güvenliğine ve istikrarına kastedenlerin karşısında milletimiz her zamanki gibi, tek yürek olarak, dimdik ve kararlı bir duruş sergiledi. Bundan sonra da sergilemeye devam edecek. Bu ülkenin geleceğine, istikbaline, bu kadim coğrafyanın topraklarına göz dikenlerin bütün kirli hesapları, bütün kanlı oyunları yerle yeksan olacaktır. Bu kadim Medeniyetin temsilcisi olan bu ülkenin, basireti, feraseti, inancı, azmi ve sabrı Allah'ın izniyle bu kirli oyunları kuranların, oyunlarını başlarına geçirdi ve bundan sonra da hiç şüpheniz olmasın geçirmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

VALİ YAZICI: "BU ÜLKEDEN KİMSEYE BİR ŞEY VERMEYECEĞİZ"

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da bir konuşma yaparak halka hitap etti. Meydana gelenleri selamlayarak sözlerine başlayan Vali Yazıcı, "Bilesiniz ki 15 Temmuz'dan bu yana bu güzel şehrin insanları Kurutuluş Savaşı'ndaki gibi demokrasi nöbetlerini tam kadro, gönlüyle üç haftadır tutuyor. Balıkesir gereğini yaptı. Balıkesir'in insanları vatanına, milletine, demokrasine sonuna kadar sahip çıktı. Bu ülkeyi FETÖ denilen örgüt hainlerine teslim etmeyeceğimizi canı pahasına da olsa gösterdiler. Ey FETÖ'cüler, ey bu ülkeyi başkalarına teslim etmek isteyen hainler, vermeyeceğiz. Hiç kimseye bu ülkeden bir şey vermeyeceğiz" dedi.

KURTULMUŞ: "15 TEMMUZ BU TOPRAKLARIN TARİHİ BOYUNCA GÖRDÜĞÜ EN AĞIR VE AŞAĞILIK HAREKETİYDİ"

Son olarak ise halka hitap eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz akşamından itibaren göğsünü siper edenleri selamyarak başladı. Kurtulmuş, "15 Temmuz'dan bu yana bir büyük destan yazıyorsunuz. Demokrasi ve vatan nöbeti tutuyorsunuz. Aynen dedelerimiz gibi bayram ve inanç nöbeti tutuyorsunuz. 15 Temmuz bu toprakların tarihi boyunca gördüğü en ağır ve aşağılık hareketiydi. Çanakkale'de işgale gelenlerin ellerinde her türlü imkanları olduğu gibi, Anadolu topraklarını işgale gelenlerin her şeyleri olduğu gibi. Uçakları, tankları, helikopterleri var mıydı? Planları, hesapları ve arkalarında ağabeyleri var mıydı? Çanakkale'ye gelen ve İstanbul'u işgal edeceğini zannedeler gibi. 15T emmuz'da bir kaç saat içinde işi bitirip, Marmaris'de  bulunan Cumhurbaşkanımızı katledecekler, iç savaş çıkartıp Türkiye'yi Irak ve Suriye yapacaklardı. Masa üzerinde de çok güzel duruyordu hesapları kendilerince. Bir kaç saat içinde Türkiye'yi bitirip allak bullak edeceklerini zannediyorlardı. Ama unuttukları bir şey vardı. Cenab-ı Allah vardı. O istemeden yaprak dahi kıpırdamaz. Bir diğer unuttukları ise milleti unuttular. Hesaba katmadılar. Elektriklerini kapatıp yatarlar zannettiler. Bir şey unuttular Koca Seyit ve Kuva-yi Milliyecilerin, Hasan Basri Çantay'ın torunları var. O dahi yoksa göğsünü açıp tank önüne yatacak insanlar var" dedi.

"BU MİLLET, MİLLİ ŞUUR ETRAFINDAN BİRLEŞEBİLDİĞİNİ GÖSTERDİ"

"Bu büyük bir meseledir. Bunlar Türkiye'de anti demokratik bir düzen ortaya çıksın diye bu işleri yaptılar" diyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Türkiye içine kapansın diye yaptılar. Tam tersine, Türkiye bugün darbeyi çok daha fazla demokratikleşerek, daha ileri demokrasi, daha ileri adımlar atarak inşallah bunları savacak. Türkiye'de bölünme parçalanma değil, bundan sonra çok daha fazla derlenip toparlanma olacak. Siyasette elbet rekabet edeceğiz. Ama birbirimizi kırmadan, birbirimize karşı husumet hislerini ortaya çıkarmadan, tam tersine bir yarış içerisinde, bir rekabet içerisinde, siyasetin dili daha nezih hale gelecek. Türkiye'nin ortak meselelerinde bu millet, milli şuur etrafından birleşebildiğini gösterdi. Biz bunu ortaya koymak için gayret ederdik ama, belki bu kadar başarılı bir şekilde ortaya koyamazdık. Her şerden hayır doğar deriz ya, Bu hainlerin, hain planından hayır doğdu ve siyasette bir uzlaşı dili, bir milli menfaatler etrafında birleşme dili ortaya çıktı. Bu devam edecek" diye konuştu.

"HİÇBİR İHANET, İHANETİ YAPANLARIN YANINA KALMAZ"

Türkiye'de olağanüstü halin olduğunu ancak hiçbir olağanüstülük hissedilmediğini dile getiren Kurtulmuş, "Vatandaşlarımız rahat olsun, sakin olsun. Ekonomide olağan üstülük yok. Sosyal hayatta olağan üstülük yok. Günlük hayatta olağan üstülük yok. Bu FETÖ ve FETÖ'cü terör örgütüyle herhangi bir şekilde ilgisi olmayan hiç kimse korkmasın, çekinmesin. Bunları devletten temizleyeceğiz. Nerede varlarsa, bulundukları yerlerden kazıyıp atacağız. Bu kararlılık hepimizin kararlılığı. Belki bu uzun sürecek. Birkaç sene sürecek. Nereye kadar giderse gitsin gidecek. Hiç tereddütsüz. Burada asla merhamet etmeyeceğiz. Yani zalime merhamet etmek mazluma ihanet etmektir. Asla buna merhamet etmeyeceğiz. Eşimiz, dostumuz, tanıdıklarımız vesaire yok artık. Bu defter kapanmıştır. Bu örgütün yanından çevresinde, etrafında duran, bir türlü irtibatı olan herkes bunun bedelini ödeyecek. Ama bunlar ile irtibatı olmayan vatandaşlarımız da korkmasın rahat olsun. Bu arada çok sayıda açığa alınanlar, gözaltına alınanlar var. Kurunun arasında yaş da yanabilir. Onları hemen ayıklıyoruz. Yanlışlar varsa düzeltiyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Bunlar ile ilgisi olmayan hiç kimseye en ufak bir zarar gelemeyecektir. Ama irtibatı olan da korksun, kusura bakmasın. Bu memlekete yapılan bu ihanetin bir bedeli olması lazım. Hiçbir ihanet, ihaneti yapanların yanına kalmaz. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde olağanüstü hal sona erer, inşallah bu süre içerisinde yapacaklarımızın yaparız. Ondan sonra Türkiye yoluna devam eder. Bu Türkiye'ye büyük bir demokratikleşme aşısı olmuştur. Büyük bir milli şuur aşısı olmuştur. Çok daha kuvvetli, çok daha dirençli bir şekilde yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kaydetti.

"HER ŞERDEN BİR HAYIR DOĞAR"

Türkiye'de AK Parti, CHP ve MHP'nin aynı meydanda bir araya geldiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bu darbeci hainler, bu FETÖ ve eşkiyaları ve onların iplerini elinde tutanlar neyi murad ettiyse Türkiye bundan sonra onun tam tersi olacak, olmaya da başladı. Bu hainler Türkiye'de bir iç savaşın çıkması, arkasından Türkiye'nin, Irak, Suriye gibi bir bölünme senaryosunun içine düşmesi ve dış işgale hazır hale gelmesi için bu darbe teşebbüsünü yaptılar. Dolayısıyla siyasetin zeminini ortadan kaldırmak, siyasette bölünmeyi, parçalamayı sağlamak için yola çıktılar, tam tersi oluyor. 6 ay evvel 'CHP, MHP ve AK Parti'liler bir araya gelecekler ve büyük miting yapacaklar' deseler buna inanır mıydık? Allah'a şükür siyaset dimdik durdu ve bunlara inat, bunların planlayıcılarına inat tek vücut, tek yumruk olarak ayakta durmayı başardı. Bu büyük bir meseledir, bunlar Türkiye'de antidemokratik bir düzen ortaya çıksın diye bu işleri yaptılar, Türkiye içine kapansın diye."

Vatandaşlara rahat olmalarını söyleyen Kurtulmuş, Türkiye'nin bu darbeyi çok daha fazla demokratikleşerek savacağını, ülkenin bundan sonra çok daha fazla derlenip toparlanacağını dile getirdi. Siyasilerin birbirini kırmadan, birbirine husumet hislerini ortaya çıkarmadan rekabet edeceğine dikkati çeken Kurtulmuş, siyasetin dilinin daha nezih bir hale geleceğini vurguladı.

"NEREYE KADAR GİDERSE GİDECEK"

Kurtulmuş, operasyonların süreceğini belirterek, FETÖ ile ilişkisi bulunanların devletten temizleyeceğini, bulundukları yerlerden kazılıp, atılacağını dile getirdi."Bu kararlılık, hepimizin kararlılığıdır." ifadesini kullanan Kurtulmuş, şunları kaydetti: "Belki uzun sürecek, birkaç sene sürecek nereye kadar giderse gidecek, hiç tereddütsüz. Burada asla merhamet etmeyeceğiz, yani zalime merhamet etmek mazluma ihanet etmektir. Eşimiz, dostumuz, tanıdıklarımız yok artık bu defter kapanmıştır. Bu örgütün yanında, çevresinde, etrafında bulunan bir türlü irtibatı olan herkes bunun bedelini ödeyecektir. Ama bunlarla irtibatı olmayan vatandaşlarımız da korkmasın, rahat olsun. Bu arada çok sayıda açığa almalar gözaltına almalar oluyor, kurunun arasında yaş da yanabilir, onları hemen ayıklıyoruz, yanlışlar varsa düzeltiyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun, bunlarla ilgisi olmayan hiç kimseye zarar gelmeyecektir ama irtibatı olan da korksun."

Memlekete yapılan ihanetin bir bedeli olması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, ihaneti yapanların yanına kalmayacağını, OHAL süreci içinde gerekenlerin hayata geçirileceğini söyledi. Ondan sonra Türkiye'nin yoluna devam edeceğini dile getiren Kurtulmuş, "Bu Türkiye'ye büyük bir demokratikleşme aşısı olmuştur, bir milli şuur aşısı olmuştur. Çok daha kuvvetli, dirençli bir şekilde yolumuza devam edeceğiz." dedi.

"7 AĞUSTOS MEZUNİYET TÖRENİ"

Türkiye'de üç haftadır demokrasi nöbetleri tutulduğunu anımsatan Kurtulmuş, "Türkiye'nin her yerinde 81 ilimizde, ilçelerimizin hemen hemen tamamında fevkalade büyük kalabalıklar şuurlu bir şekilde demokrasiye, milli iradeye, Türkiye'deki demokratik siyasal zeminin korunmasına yönelik kararlığını ortaya koydu. Şimdi bugün taçlandırılması..." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, Türkiye'nin pek çok yerindeki demokrasi nöbetlerine katıldığını ve toplanan kalabalığa, "3 haftalık meydanlardaki demokrasi nöbeti bir mektepti, bir üniversiteydi, akademiydi, bir kurmay akademisiydi. 7 Ağustos'ta bunun mezuniyet törenidir." dediğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Şimdi bu meydanlarda büyük bir şuurla Türkiye'ye sahip çıkan vatandaşlarımız aslında demokrasi mektebinden, vatanseverlik mektebinden ülkeyi, yurdu koruma mektebinden, canını ortaya koyarak 'Bu darbeye karşı dur' deme mektebinden öğrendiklerini, gerçekten meydanlarda dile getiriyorlar. Şimdi bir onur belgesi alacaklar. Manevi anlamda söylüyorum bir diploma alacaklar. Bu Türkiye için önemli bir gündür. Bundan sonra Türkiye siyasi tarihinde 7 Ağustos 2016 her zaman hatırlanacaktır. Aynı şekilde İstanbul'daki mitinge paralel olarak diğer bütün illerimizde de mitingler yapılacak, bütün alanlar dolacak. Bütün siyasi partilerden vatandaşlarımızın katılımıyla miting meydanları dolacak. Bakan arkadaşlarımızın her biri de büyük şehirlerimizde görevlendirildi. Ben de bugün Balıkesir'de olacağım. Kuvayı Milliye ruhunun en diri olduğu şehirlerden birisi olan Balıkesir'de yıllar sonra, bir asır sonra Kuvayı Milliye ruhunu Balıkesirli kardeşlerimizle tekrar beraber yaşayacağız. Buradan demokrasiye, vatana, bayrağımıza, inançlarımıza sahip çıkıyoruz. Mesajımızı tüm Türkiye'ye vereceğiz."

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un konuşması ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı tarafından bestelenen 'Demokrasi Marşı'nı söyleyen onbinler, cep telefonlarının ışıklarını yakarak, çalınan marşlara eşlik etti. Mitingde, İstanbul Yenikapı'da düzenlenen mitinge canlı bağlantı yapılarak, siyasi parti liderleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması dinlendi.