Balıkesir'de Uluslararası Mermer Heykel Sempozyumu

ulasim 22.07.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi ile birlikte Marmara ilçesinde Uluslararası Mermer Heykel Sempozyumu düzenliyor. 24 Temmuz 2015 Cuma günü başlayacak olan sempozyum 21 Ağustos 2015 tarihinde sona erecek. Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sempozyuma katılacak olan ünlü sanatçılar tarafından yapılacak olan çalışmalar neticesinde Balıkesir'e toplam 8 adet eser kazandırılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir olarak ilk defa ev sahipliği yapacak oldukları Uluslararası Mermer Heykel Sempozyumu ile tüm dünyaya mermer ihraç eden Balıkesir'in çok daha farklı ve pozitif tanıtımının yapılacağını belirtti. 

Mermer; geçmişi M.Ö. 3000 Yıla dayanan Prokennesos (Geyik Adası) M.Ö. 800 yıllarında mermerinden dolayı Cenevizliler tarafından 'parıldayan ışık' anlamına gelen Mermör adını almıştır. Bugün Adaya, Bölgeye ve Denize ismini veren Marmara Adası Mermerinden dolayı ün yapmıştır. Helenistik dönemden bugüne kadar bir çok sanat yapısında Marmara Mermeri kullanılmıştır. Marmara Adası Saraylar Mahallesi yıllardır Sanatın ve ticaretin merkezi olmuştur. Bugünde geçmişimize yakışır bir sanat ve kültür merkezi olması için daha önce Saraylar Belediyesinin düzenlediği Heykel Sempozyumlarının bir yenisi de bu yıl Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Adalar Belediyesi Ortaklığı ile Uluslararası Mermer Heykel Sempozyumu olarak düzenleniyor. 24.07.2015 - 21.08.2015 tarihleri arasındaki sempozyumda; 4 Yerli Sanatçı (Prof. Ferit Özşen, Prof. Berika İpekbayrak, Doç. Bülent Çınar, Nilhan Seselan), Malkaz Tsiskadze (Gürcistan), Haik Tokmajya (Ermenistan), Susanne Paucker (Almanya) , Genti Tavanxhiu (Arnavutluk)  isimli sanatçıların katılımı ile Marmara Adası Saraylar Mahallesinde gerçekleştirilecektir. 

Sempozyum boyunca yapılacak olan çalışmalarda Balıkesir İlimize 8 yeni eser kazandırılacak olup, bu eserler şehrimizin çeşitli yerlerinde sergilenecektir.