Balıkesir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Kutlandı

ulasim 06.09.2016

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen törenler ile kutlandı. Törenlerde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in Milli Mücadelenin devleşen ili olduğunu ifade ederek “Balıkesirliler göğsünde şerefle bir arma taşımaktadır. Bu Arma Kuva-yı Milliye Armasıdır. Bugün de, yaşadığımız 15 Temmuz Darbe Girişimi neticesinde şehrimizde ortaya çıkan ruh,  Balıkesirlilerin bağımsızlıklarına, demokrasiye ve milli iradeye olan bağlılıklarını ortaya koymuştur” dedi.

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Orduevi’ne şükran ziyareti ile başlayan kutlamalar Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile devam etti. Atatürk Anıtı’ndaki törenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur çelenk sunumu gerçekleştirdi. Törenler daha sonra Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler ile devam etti.

Törenler Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Kemal Tümgeneral Turan halkı ve bayrama katılan ekipleri selamlaması ile başladı. Selamlama töreni ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Daha sonra Ritmin Dansı Grubu tarafından temsili kurtuluş etkinliği gösterisi düzenlendi. Günün anlam ve önemine vurgu yapan şiirlerin sunulması ardından, gönderilen mesajlar okundu. Törenlerde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in tarihteki önemine vurgu yaptı. 

“DÜŞMANI GERİ DÖNDÜRECEK KUVVET NAMLUNUN UCUNDADIR”

1. Dünya Savaşı sonrarı İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti’nin ağır bir ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kaldığını ifade eden Başkan Uğur, “Bu anlaşmalarla devletin ordusuna, silahlarına, cephanelerine el konulmuş ve ülke adeta işgallere açık hale getirilmişti. İtilaf Devletleri Bloğuna ait birlikler ise çok geçmeden Anadolu da işgallere başladılar. Bu doğrultuda 16 Mayıs 1919 günü İzmir in işgali haberi Balıkesir'e ulaşmıştır. Maalesef ülkemizde 600 yıl huzur içinde yaşayan gayrı müslimlerin bir kısmı taşkınca hareketlere başlamışlardır. İşgali öğrenen Balıkesirliler ise Belediye'nin önünde toplanmış Okuma Yurdu ve Alaca Mescit Toplantıları için karar almışlardır. Balıkesirliler bu toplantılarda işgale karşı direnişin nasıl olacağını tartışmışlar ve kendi aralarından temsilciler belirleyerek örgütlenmişlerdir. Bu tartışmalarda en dikkat çeken sözler ise Kuşdilli Leblebici Raşit Efendi'nin sözleri olmuştur. Toplantıya katılanlardan biri, Kurtuluşumuz için Fransız Mandası olsun deyince, diğerleri İngiliz Mandası olsun, Amerikan Mandası olsun tarzında sesler yükseldi. Bunun üzerine Kuşdilli Leblebici Raşit Efendi ‘Bizim Susurlukta Manda çok, isteyen oraya gitsin. Şimdiye kadar sözlerinizi dinledim. Protesto edelim diyorsunuz. Düşman protestoyu alınca geriye mi döner sanıyorsunuz! Bırakın boş lafları. Düşmanı geri döndürecek kuvvet namlunun ucundadır!’ diye bağırmıştır” şeklinde konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR MİLLİ HÜKÜMET GİBİ HAREKET ETMİŞTİR”

Tartışmalar devam ederken Yunan birliklerinin 30 Haziran 1920’de Balıkesir’e giriş yaptıklarını söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akabinde Akhisar, Soma ve Savaştepe düştü. Balıkesir'i işgal eden Yunanlılar bütün kente yerleşip, yoğun bir baskı ortamı oluşturmaya başladılar. Buna rağmen Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati Bey ve Vasıf Çınar Bey gibi yazarlar tüm baskılara karşı İzmir'e Doğru ve Ses Gazetelerinde canları pahasına Milli Mücadelenin ve Milli Direnişin önemini  kalemleri ile anlatma cesaretinden geri durmamışlardır. Kıymetli Hemşehrilerim; Balıkesir Milli Mücadele de ilk kurşunların atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 Adet Kongre ile de Milli Mücadelenin Devleşen İli olmuştur. Balıkesir Alaşehir Kongreleri bu yıllarda yürütme ile ilgili önemli kararlar almış ve adeta Milli Bir Hükümet gibi hareket etmiştir. Kongre, birliklere silah temin etmiş, cephelere asker sevk etmiş, aylık ödemiştir. Bu direniş ve Yunanlıların İzmir çevresinde tutulması Ankara da Milli Hükümetin kurulması ve milli orduların hazırlanması için altın değerinde zaman kazandırmıştır. Ve Nihai olarak Gazi Mustafa Kemal 'in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birliklerinin, Yunanlılara karşı ard arda elde ettikleri Zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile beraber Yunanlıla ın Sevr'i Türklere kabul ettirme hayalleri sona ermiş oldu. Bu gelişmelerin hemen ardından 6 Eylül'de Balıkesir düşman işgalinden kurtulmuştur”.

UĞUR: “BALIKESİRLİLER KUVA-Yİ MİLLİYE ARMASI TAŞIYOR”

Balıkesir’in Türk Milleti’nin bağımsızlığını elde etmesinde düzenlen kongreler ve protesto hareketleri, gerekse silahlı mücadeledeki yeri ile önemli bir yere sahip olduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan Celal Bayar ise Balıkesir 'in Milli Mücadeledeki rolü ile ilgili ‘Takvim yaprakları ortadadır. Balıkesir in kıdem hakkı tarihin tescilindedir’ ifadesini kullanmışlardır. Bizler inanıyoruz ki Balıkesirliler göğsünde şerefle bir arma taşımaktadır. Bu Arma Kuva-yı Milliye Armasıdır. Bugün de, yaşadığımız 15 Temmuz Darbe Girişimi neticesinde şehrimizde ortaya çıkan ruh, Balıkesirlilerin bağımsızlıklarına, demokrasiye ve milli iradeye olan bağlılıklarını ortaya koymuştur. Balıkesirliler dün olduğu gibi bugün de içeriden ve dışarıdan işgalin her türlüsüne karşı dik durmayı yeğlemiş vatanına ve bağımsızlığına sahip çıkmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle milli mücadele yıllarında özgürlüğüne aşık bir şehrin; vatan için, bayrak için, namus için korkmadan, yılmadan mücadele eden ve esareti kabul etmeyen Balıkesirli tüm kahramanlarımızı, Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor. Kurtuluş gününüzü tebrik ediyor. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

AZERBEYCAN DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞUNDAN GÖSTERİ

Başkan Uğur’un konuşması ardından Altıeylül İlkokulu öğrencisi Elif Kaya, ‘Vatan’ adlı şiirini okudu. Balıkesir Mehteran Takımı gösterisi ardından, Altıeylül Ortaokulu öğrencisi Nisa Uysal, ‘Ben Balıkesir’im adlı şiirini okudu. Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi büyük ilgi ile izlendi. Gösteri ardından grup üyeleri tarafından Vali Yazıcı’ya Azerbaycan bayrağı hediye edildi. Vali Yazıcı’da grup üyelerine Türk Bayrağı hediye etti. Törenler geçit töreni ardından sona erdi.

Törenlere Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Barosu Başkanı Yaşar Meyvacı, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.