Bandırma Üniversitesi kuruldu

ulasim 02.04.2015

AK Parti grubu tarafından TBMM’ye getirilen Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Genel Kurulda kabul edilerek kanunlaştı.

Kanuna göre; Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması ve üniversiteye kadro tahsisi  öngörülüyor. Bandırma Üniversite ile birlikte Hatay’ın İskenderun ilçesinde İskenderun Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması, Antalya’nın Alanya ilçesinde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması ve bu üniversitelere ait kadroların tahsisi öngörülüyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, geçtiğimiz hafta komisyonda kabul edilen Bandırma Üniversitesi ile ilgili müjdeyi Balıkesir kamuoyu ile paylaşmıştı. Uğur, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimlerin bugün sonucunu almaktan mutluluk duyduklarını belirterek Balıkesir’e ikinci bir üniversite kazandırmış olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını, bu heyecanı tüm Balıkesirli hemşehrileriyle paylaştığını ifade etti. Başkan Uğur, “Yeni kurulan Bandırma Üniversitemiz önce ilimiz sonra tüm ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun. Büyükşehir Balıkesir’imiz için hizmetlerimiz, çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek” dedi.