"Bandırma`ya Yapılacak Yatırım 8-10 Milyar Avro Arasında Olacak"

ulasim 24.10.2014

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma’da katıldığı bir program öncesinde Bandırmalı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Grand Asya Otel’de gerçekleşen toplantıya Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Engin Arıcan, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Vural Atabey ve Bandırmalı gazeteciler katıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma’ya yönelik master projeleri hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Uğur, Bandırma’yı 2050 yılında 1. 5 milyon nüfuslu, 300 bin kişinin istihdam edildiği bir sanayi kenti olarak planladıklarını ifade etti. Balıkesir’in, Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinin yaşadığı Marmara ve Ege bölgesinin tam merkezinde olduğuna işaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, doğru bir planlamayla Balıkesir’i cazibe merkezi haline getireceklerini vurguladı. Sürdürülebilir Şehir Planı yaparken Bandırma’yı 2050 yılında 1. 5 milyon nüfusa göre planladıklarını kaydeden Başkan Uğur, “Balıkesir, Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinin yaşadığı Ege ve Marmara bölgesinin tam merkezinde yer alıyor. Türkiye’de tüketimin yüzde 65’i bu bölgededir. Şu anda Balıkesir’in 1 milyon 200 bin nüfusu var, ancak biz 35 yıl sonrayı düşünüyoruz. Sürdürülebilir Şehir Planı doğrultusunda 2050 yılı için yaptığımız hesaplamalarda 5 milyon nüfuslu bir Balıkesir planlıyoruz. Bu 5 milyon nüfuslu Balıkesir’de, Bandırma’yı da 1. 5 milyon nüfuslu bir kent olarak hayal ediyoruz. İstanbul’dan İzmir’e gelen otoyol projesi 10 yıl içerisinde gerçekleşecek. 2016 yılının ortasında Körfez geçişi bitiyor, 2016 yılının sonunda İstanbul-İzmir arası 3 saate iniyor. 10 yıl içerisinde İstanbul-İzmir arasındaki hızlı tren hattı hayata geçiyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü, Balıkesir-Çanakkale otoyolu projeleri de buna eklendiğinde Balıkesir önemli bir kavşak noktası haline gelecek” dedi.

Sürdürülebilir Şehir Planı’nda Bandırma’nın sanayi alanı olarak öne çıktığına işaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir’in 1/100.000’lik Çevre Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. Bizde Balıkesir’deki bütün ilçe belediye başkanları ve imar müdürleriyle toplantı yaptık. Çevre Planı’nda Bandırma ilçesi sanayi bölgesi olarak görülüyor. 5 bin hektar alanda metal sanayinin kurulması öngörüldü. Bununla ilgili çalışmalarda var. Bandırma’da yapılacak yatırım 8-10 milyar Avro arasında. 300 bin kişinin istihdam edileceği bir Bandırma planlanıyor. Onun için Bandırma’yı 1. 5 milyon nüfuslu bir kent olarak düşünüyoruz, planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Balıkesir’in Zenginliklerini İyi Planlamalıyız"

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak; bütün ilçeleriyle birlikte kalkınmak istediklerini vurgulayan Başkan Uğur, son olarak Yalova ve Denizli Üniversitesi’yle yaptıkları protokol hakkında Bandırmalı basın mensuplarına bilgi verdi. Başkan Uğur, “ Yalova Üniversitesi’yle Trafik Yönetim Sirkülasyon Projeleriyle ilgili bir protokol imzaladık. Trafik sayımlarıyla ilgili Denizli Üniversitesi’yle anlaşma yaptık. Biz istiyoruz ki; trafik ulaşımını, şehir içi ulaşımını bilimsel yapalım. Bununla ilgili araştırmalar yapıyor, üniversitelere projeler hazırlatıyoruz. Bu ölçümler Bandırma’da da yapılıyor, Erdek’te de yapılıyor. İstiyoruz ki; Kent nüfusuyla imar planlarıyla uyumlu bir büyüme olsun. 5 milyonluk Balıkesir’de eğitim alanları, yeşil alanlar, sanayi bölgeleri, turizm alanları neresi olacak bunun iyi planlanması lazım. Balıkesir’in zenginlikleri iyi planlanmalı ki ortaya güzel şeyler çıksın” dedi.

“Kırsal Mahalleleri Mağdur Etmedik”

Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal mahallelerin su paralarını ödediklerini dile getiren Başkan Uğur, mağduriyet oluşturmadan hizmetleri sürdürmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Uğur, konuyla ilgili şunları söyledi: “30 Mart yerel seçimleri öncesinde köylerde su paralarını muhtarlar topluyordu. 30 Mart’tan sonra kırsal mahallelerde muhtarlar hiç para toplamadı. Elektrikler kesildi mi? Hayır. Her ay Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ 2-2. 5 Milyar TL elektrik parası ödüyor. UEDAŞ’a talimat verdik, kimsenin elektriğini kesmesin diye. Bu tutarları biz ödedik. Sorumluluğumuz neyse yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Bandırma’ya Üniversite İstiyoruz”

Bandırma’nın gelişmesi yönünde atılacak adımlardan birinin de Bandırma Üniversitesi’ni kurmak olduğunu kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Senatosu’ndan Bandırma’ya yapılacak üniversitenin kararını çıkardıklarını belirtti. Başkan Uğur, konuyla ilgili şunları söyledi: “ Üniversitesi olan bir Bandırma istiyoruz. Balıkesir Üniversitesi Senatosu Bandırma’ya üniversite kurulmasıyla ilgili kararı aldı. 2015 yılında Meclis’ten de böyle bir kararın çıkmasını istiyoruz. Balıkesir Üniversitesi’nde şu anda 43 bin öğrenci var. Bunun 27 bini Balıkesir’de, 5 bin 600’ü Bandırma’da. 5 milyonlu Balıkesir’de 150-200 bin üniversite öğrencisi olur. Bandırma Üniversitesi’nde de 50 bin öğrencisi olur. Bunlar hayal etmeden, planlamadan olmuyor. İstiyoruz ki; Bandırma’da istihdam artsın, iş sorunu yaşanmasın. Üniversiteyle birlikte çalışan bir sanayi olsun” dedi.