Başbakan Büyükşehir Belediye Başkanları İle Buluştu

ulasim 09.11.2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya geldi.

Üç günlük programın ilk gününde halka seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, akşam Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı. Toplantıda, Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Başbakan arasında sıcak ve samimi bir görüşme gerçekleşti.

Başkanlar toplantısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu beraberinde bazı Bakanlar ve BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanları ile birlikte Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği, “Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni”ne katıldı. Büyükşehir Başkanlar Toplantısının ikinci gününde mali konuların müzakere edildiği toplantı düzenlendi. Toplantının ilk oturumunda Başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yer aldılar. Ardından hukuki, idari, imar, altyapı ve diğer teknik konuların müzakere edildiği ikinci oturumda ise Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş yer aldı.

Toplantının son bölümünü oluşturan üçüncü oturumda ise Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı, Yerel yönetimler Başkan Yardımcıları ve Büyükşehir Belediye Başkanları değerlendirmelerde bulundu.

Başkanlardan ‘Ulu Şehir Bursa’ya Övgü

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile teleferikle panoramik Bursa manzarası eşliğinde Uludağ’a çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı’na katılan Kocaeli, Şanlıurfa, Balıkesir ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanları, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği yatırımları beğendiklerini ve kendi şehirlerinde de uygulamak üzere örnek aldıklarını söyledi.

Bursa’da yapılan ‘Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı’nın ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe eşliğinde teleferikle Uludağ’a çıkan Kocaeli, Balıkesir, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanları, örnek yatırımlarından dolayı Başkanı Altepe’yi tebrik etti. Bursa’da gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısı nedeniyle kentte bulunan büyükşehir belediye başkanları, program kapsamında Bursa’yı da yakından tanıma şansı buldu.

Programın son gününde, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Dobruca Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelen Büyükşehir Belediye başkanları, tarihi ve manevi dokusuna hayran kaldıkları Bursa’da teleferikle Uludağ’a da çıktı.

Bursa’nın yeni teleferiğini bizzat deneyerek panoramik kent manzarasının keyfini çıkaran başkanlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini yakından takip etiklerini ve örnek aldıklarını söyleyerek Başkan Altepe’yi tebrik etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, güzel bir organizasyonun gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Bursa’ya gelen başkanlarımıza Bursa’yı daha yakından tanıtıyoruz. Bugün de Uludağ’a çıktık, yeni teleferiği inceliyorlar. Kendi şehirlerinde de uygulamak istedikleri projeler için gözlem ve incelemeler yapıyorlar” dedi.

Başkan Uğur: “Bursa’yı Örnek Alıyoruz”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ise Bursa’nın önemine işaret etti. Bursa’yı örnek aldıklarını belirten Başkan Uğur, “Ulu Şehir Bursa; Türkiye’nin tarihinde var, Türkiye’nin ekonomisinde var ve Türkiye’nin turizm hareketinde var. Bursa’da güzel toplantılar yapıldı, kenti de gezdik. Biz de Balıkesir olarak birçok konuda Bursa’yı örnek alıyoruz. Belediyecilik hizmetlerinin halka daha güzel hizmetler sunan bir anlayışı olsun istiyor ve bunun için gayret gösteriyoruz” dedi.

“Kalkınma Yerelden Başlıyor”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ulu Şehir Bursa’mıza her şeyin en güzeli yakışır. Toplantıda şehirlerimizi daha yaşanabilir, daha sağlıklı, daha güzel ve insanların daha mutlu olacağı hale getirebilmek için paylaşımlarda bulunduk. Kalkınma, yerelden ve şehirlerden başlıyor. İnsanımızı mutlu etmemiz çok önemli. Şehirlerimizde gelişim ve dönüşüm başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’ya yakışır hizmetleri yapıyor. Uludağ’da yeni teleferik, daha modern, güvenli ve sağlıklı hale geldi. Artık binlerce insan şehir merkezinden Uludağ’a güvenli bir şekilde 10 – 15 dakikada ulaşıyor. Bizler de Kocaeli’ye teleferik yapmayı düşünüyoruz. Bu gelişmelerden ülkem adına çok mutlu oluyorum” diye konuştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da yeni Türkiye’de yeni şehirlerin önemini konuştuklarını, ayrıca Bursa’daki örnek hizmetlerinden dolayı da Recep Altepe’yi kutladıklarını ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanları, örnek ev sahipliğinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, konuk başkanlarla birlikte Uludağ’da kısa bir gezinti yaparak inşaatı devam eden konaklama alanlarında da incelemelerde bulundu. Bu arada, başkan eşleri de Bursa’da kendileri için düzenlenen programlarda Bursa’nın güzelliklerine şahitlik ettiler. Bursa’daki Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı Pazar günü hep birlikte yapılan şehir turunun ardından sona erdi.