Başgil’in Ölümsüz Eseri “Gençlerle Başbaşa” Öğrencilerle Buluşuyor

ulasim 06.12.2016

Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in hayatının konu edildiği söyleşi düzenlendi. İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ali Fuat Başgil’in hayatının konu edildiği sinevizyon gösterisinin ardından katılımcılara hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, gençlerin Ordinaryüs Profesör Ali Fuat Başgil'i ve eserlerini yakından tanımaları için Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ile bir çalışma başlattıklarını söyledi.

BAŞGİL’İN KİTABINDAN 100 BİN ADET KİTAP BASILDI

Daha önce Balıkesir Valiliği tarafından Başgil’in ‘Gençlerle Başbaşa’ adlı kitabının dağıtımının yapıldığını ifade eden Başkan Uğur, “Türk düşünce dünyasının önemli şahsiyetlerinden Ordinaryüs Profesör Ali Fuat Başgil'i gençliğin ahlaken ve ilmen yücelmesini sağlayacak çalışmaları ile tanımaktayız. Yıllar geçse de eserleri bugün de önemini devam ettirmektedir. Şüphesiz her neslin yetişmesinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Siz değerli gençlerimizin eserlerini yakinen tanımasını istedik. 100 Temel eser listesinde bulunan 'Gençlerle Başbaşa' kitabını Valiliğimiz ile birlikte 100 bin adet basımını gerçekleştirdik. Bugün dağıtımına başlayarak okullarımıza, kütüphanelerimize ve şehrimizin siz değerli gençlerine bu eseri kazandırdık. Sevgili Gençler; Sizler ülkemizin ve milletimizin umudusunuz. Sizler bu ülkenin enerjisi var olan gücüsünüz. Bizler genç nüfusumuz ile yani sizlerle iftihar ediyoruz. Yarınlarımızın inşasının sizlerin ellerinde olduğunun farkında mısınız? Ülkemizin geleceğini ellerinizde taşıdığınızı aklınızdan hiç çıkarmayınız” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “DEMOKRASİMİZİN TÜRKİYE’DE YERLEŞMESİ KOLAY OLMUYOR”

Konuşmasında Ali Fuat Başgil’in Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecini anlatan Başkan Uğur, şöyle konuştu: “Demokrasimizin Türkiye’de yerleşmesi kolay olmuyor. 1960 darbesi, 12 Mart 1971 muhtırası, daha sonra 28 Şubat 1997 postmodern darbesi, e bildiriler, 367 senaryosu, her Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye bir kriz ile karşılaştı. En sonda 15 Temmuz darbe girişimi milletimizin cesareti ve feraseti ile önlendi. 15 Temmuz darbe girişimine karşı büyük bir imtihan verdi ve başarılı oldu. İnşallah umuyoruz ki gençlerimiz daha demokrat, daha hür, darbelerin olmadığı bir ülkede, bir Türkiye’de yaşasınlar. 1961 yılındaki senato seçimlerinde rahmetli Ali Fuat Başgil senatör seçildi. Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimine de aday oldu. Yaşım itibari ile hatırlıyorum. Ali Fuat Başgil’i Ankara’ya İstanbul’dan Balıkesir’de iki dönem milletvekilliği yapan Dursunbeyli hemşerimiz İsmail Dayı götürdü. Yağmur Yayınevi’nin de sahibi. Bende 18. Dönemde İsmail Dayı ile birlikte milletvekilliği yapmıştım. Ankara’ya uçak ile gidiyorlar. Tabi İsmail Dayı bey o da yaşadığı için anlatmıştı. Başgil tehdit ediliyor. Hayatınla ilgili biz sana güvence veremeyiz diyorlar ve Ali Fuat Başgil, Cumhurbaşkanlı adaylığından cuntacıların baskısı ile çekilmek zorunda kalıyor.

VALİ YAZICI: “TÜM GENÇLERİMİZİN BU KİTABI OKUMA ZORUNLULUĞU VAR”

Başkan Uğur’dan sonra bir konuşmada Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı yaptı. Ali Fuat Başgil'i gençlere anlatabilmek için bu etkinlikte bir araya gelindiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Ben Balıkesir valisi olarak az önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi 100 temel arasında yer alan ama gerçekten bütün eserlerimiz çok kıymetli 60-70 sayfadan ibaret zevkle okunabilen bence insanı çok etkileyen bir eser. Orta üçten başlayıp lise son öğrencilerine kadar ilimizdeki tüm öğrencilerimize dağıtacağız. İl valisi olarak bunun takipçisi olacağım. Tüm arkadaşlarımızın tüm çocuklarımızın bu kitap kendisine hediye edilen tüm gençlerimizin bu kitabı okuma zorunluluğu var. Zaten 2 ya da 3 saat içinde bitirmiş olursunuz. Ama inanıyorum ki sizler bu kitabı okuduğunuzda gerçekten çok büyük hem zevk alacaksınız hem de ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir eser olduğunu hayatınız boyunca etrafınızdakilere anlatacaksınız. Etkileyici bir eser çünkü etkileyici bir kalemden büyük bir insanın kaleminden çıkmış. Türk demokrasi tarihinde parmakla gösterilecek kişilerden biri olan Ali Fuat Başgil'in kaleminden çıkmış. Benim fakültede Ali Fuat Başgil ile ilk tanışmam bir tane amfimizin ismiydi. Başgil amfisi diye ve merak ettik kimdir diye, o zaman öğrenmiştim Ali Fuat Başgil'in kim olduğunu. Değerlerimizden ve fikir adamlarımızdan biridir ve inşallah şunu ümit ediyorum ki Balıkesir ilinde bir okuma kampanyası başlatıyoruz, Balıkesir okuyor diye adlandırıyoruz bunu. Sizlerin okuma alışkanlığı kazanmasına başlangıcı ve ilk merdiven basamak olur inşallah. Bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum” dedi.

Açılış konuşmaları ardından Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Narlı ve Yrd. Doç. Dr. M. Murat Özkul, Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in yaşamı ve eserleriyle ilgili konuşmalar yaptılar. Söyleşi sonunda etkinliğe katılan öğrencilere Başgil’in “Gençlerle Başbaşa” adlı kitabı hediye edildi. Vali Yazıcı ve Başkan Uğur da öğretim üyelerine çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

Söyleşi programına Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yöneticileri ile öğrenciler katıldı.