Başkan Uğur, Ağır Sanayi Esnafıyla Hayırda Buluştu

ulasim 17.06.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, marangoz esnafının düzenlediği pilav ayran hayrına katıldı. Ayvalık'ta minibüs kooperatifinin yeni alınan toplu taşıma otobüslerinin anahtar teslim törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'deki programa da yetişyerek ağır sanayi bölgesindeki marangozlar ve çevre esnafıyla bir araya geldi. 

Ağır Sanayi Camiinde yapılan pilav hayrına katılan Başkan Uğur, esnaflarla sohbet etti, Çayderesi ıslahıyla ilgili bilgiler verdi, şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle yaşanan olumsuzluklara karşı yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Pilav hayrına çevredeki esnaflar yoğun ilgi gösterdi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Çay Deresi Islahı için fedakarlıkta bulunarak dükkanlarını boşaltan esnafa teşekkür etti. Uğur, Ağır Sanayi esnafının Organize Sanayi Bölgesi'nde daha modern ve daha temiz işyerlerine kavuşacaklarını hatırlattı. 

“AYVALIK'TA TOPLU TAŞIMA ARTIK DAHA MODERN”

Ağır Sanayi Camideki pilav hayrının sonunda esnaflarla sohbet eden Başkan Uğur, Ayvalık ilçesinde gerçekleştirdikleri toplu taşıma hamlesiyle ilgili de bilgi verdi. Uğur, yeni ve modern toplu taşıma araçlarını servise başlattıklarını, Ayvalık'ta güzel, klimalı, konforlu ve kamera sistemi ile takip edilen, modern toplu taşıma araçlarını halkın hizmetine sunduklarını söyledi. Uğur, “Bu uygulamadan hem halk hem de otobüs şoförleri çok memnun kaldılar” dedi.

“PROJELER İÇİN ŞANTİYELER KURULUYOR”
“BALIKESİR'İ EL BİRLİĞİYLE GÜZELLEŞTİRİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'de hayata geçirecekleri prestij projelere start verdiklerini, bunlarla ilgili birçok şantiyenin kurulacağını bildirdi. Çay Deresi Islahı ve marangozların yeni yerleriyle ilgili konuşan Başkan Uğur sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce marangozlar odamızla ve esnafımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde burada yapılacak olan çayderesi ıslahı için DSİ’den ihaleyi alan müteahhit, Büyükşehir Belediyesinin rekreasyon alanını alan müteahhit idi. UEDAŞ, BASKİ ve daire başkanlarımız ile birlikte bu bölge için bir toplantı yaptık. Bir koordinasyon yapılması lazım. Bunun için bir araya gelerek gerekli çalışmalar ve izlenecek yol haritasını belirledik.  Bu çalışmaların yapılması için 3 şantiye kurulacak. Daha sonra kongre merkezinin de ihalesiyle birlikte 4. şantiye kurulacak ve 4 müteahhit bu alanda çalışmalara başlayacak. Biz bunun en kısa zamanda başlaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ben Ağır Sanayi esnafına da teşekkür ediyorum.  Büyükşehir Belediyesinin ve Sanayi Oda’sının imkanlarını kullanarak esnafımızın Organize Sanayi Bölgesi'nde daha sağlıklı, daha güvenli ve daha temiz işyerlerine kavuşmasını sağlayacağız. Biz, Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 300 dönümlük bir araziyi esnafımıza tahsis ettik. İş yerleri ihtiyaca göre 240 ila 1.500 m2 arasında değişen alanlarda olacak. Esnafımız bu alana 400 iş yeri yapılması için bir kooperatif kurdu. 4 Temmuz’da kongresi yapıldıktan sonra Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük Sanayi Sitesi Genel Müdürlüğü ile de temasa geçeceğiz. Bunun için gerekli kredi sağlanıp ihalesi yapılacak. Bu kredi yüzde 2  faizli, 2 yıl ödemesiz, 9 yıl vadeli olmak üzere toplam 11 yılda ödenecek. Esnafımız bunlar için bu arazideki işgal yerlerini terk ederek fedakarlık yaptı.  Biz de Çay Deresi Islahı çalışmaları için bu alandaki iş yerlerini yıktık. Balıkesir’i el birliğiyle güzelleştiriyoruz. Bunu esnafımızla birlikte yaptık. Buradaki amacımız hem Balıkesir’i güzelleştirmek hem de esnafımızın daha iyi ortamda, daha güzel alanda iş yapmasını sağlamaktır. Bizim Çay Deresi'ne yaptığımız yatırım şu an için 100 milyon TL’inin üzerinde. Burada çok güzel bir rekreasyon alanı oluşturacağız. 1 yıl gibi bir sürede bu işleri tamamlamak istiyoruz.

ŞİDDETLİ YAĞIŞLA MÜCADELE 1.200 İHBARA MÜDAHALE EDİLDİ

Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, dün akşam saatlerinde meydana gelen şiddetli dolu ve yağmurun neden olduğu hezeyanla ilgili Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ilk andan itibaren özverili bir çalışma gerçekleştirdiğini, yağışla ilgili olarak gelen toplam 1.200 ihbara müdahale edildiğini bildirdi. Metrekareye 62 kg. Yağışın düştüğünü kaydeden Başkan Uğur, şunları söyledi:“Şehrimizde ciddi bir yağış meydana geldi, metrekareye 62 kilo yağış düştü. Bunun sonucunda Çay Deresi taştı. İtfaiyeye, BASKİ’ye ve zabıtamıza 1.742 tane ihbar geldi. Mağdur olan vatandaşlarımız için BASKi, Zabıta, Kent Estetiği Daire Başkanlığı, Fen İşleri birimleri seferber oldu. Bu birimlerimiz ile Büyükşehir olmamızın avantajını kullandık. Edremit, Bandırma ve Susurluk’taki birçok vidanjör, itfaiye ve pompa araçlarını hemen merkeze çektik. Saat 20.00’den sonra yaptığımız çalışmalarla 1.200 müdahaleyi gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda 79 ekip görev yaptı. Bunun içiresinde 32 pompa, 15 vidanjör, 11 iş makinası, 515 personel yer aldı. 24 saat dolmadan bütün ihbar yerlerine ulaştık. Ekiplerimiz şu an hala temizlik çalışmalarına devam diyor.Vatandaşlarımızın mağduriyetini kısa sürede gideren tüm personelimize teşekkür ediyorum.“

“BALIKESİR'İ YAĞMUR SUYU FELAKETİNDEN KURTARACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'i her yağmurda teslim olduğu bu esaretten kurtaracaklarını vurguladı. Daha önce yapılması gereken yağmur suyu projelerinin hiçbirinin yapılmamış olduğunu kaydeden Uğur, “Balıkesir’in Altıeylül ve Karesi ilçelerine yağmur suyu projeleri yapılmamış. Bunlar olmadığı için bütün yağmur suları kanalizasyona bağlanmış ve böyle bir yağışta hem arıtma tesisimiz devreden çıkıyor hem de yüksek debiden dolayı evleri su basıyor.  Bunun proje çalışmaları tamamlandı. BASKİ proje müdürlüğü ile bunun değerlendirmesini yaptık. Bu projenin maliyeti 100 milyon TL’nin üzerinde olacak. Bunu finanse ederek Balıkesir’in yağmur suyu proje çalışmasını da başlatacağız“ dedi. 

ESNAFLAR BAŞKAN UĞUR'A TEŞEKKÜR ETTİ

Marangozlar sitesindeki esnafların gerçekleştirdiği pilav-ayran hayrında yapılan sohbet sırasında söz alan Hayri Baydak isimli marangoz esnafı, 45 yıldır kerestecilik yaptığını, Balıkesir'i güzelleştirmek için Büyükşehir ile el birliği yaptıklarını belirterek Başkan Uğur'a katkılarından dolayı teşekkür etti. Balıkesir Ağır Sanayi esnafı Hayri Baydak, “45 yıldır kerestecilik yapıyorum. Dereboyunda yıkılan dükkanlarda bütün arkadaşlarımıza yardımcı olduk. Ayrıca Edip Bey’e de yardımcı olduk.  Balıkesir’imize güzellik katmak için her türlü fedakarlığı yaptık. Edip Bey de her türlü fedakarlığı yaptı. Bize Organize Sanayi Bölgesi'nde yer tahsis etti. Ayrıca 10 yıl vadeli yüzde 2 faizli kredi almamızı sağladı. Altıeylül Sanayi Sitesi Kooperatifi'ni kurduk. Temmuz’un 4’ün de genel kurulumuz var. Ağır Sanayi Sitesi tamamen kalkacağı için hepimizi bir yere toplayıp Altıeylül Ağaç İşleri Sanayi Sitesi olarak inşaatımıza önümüzdeki ay başlayacağız. Ağır Sanayi esnafları olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz“ diye konuştu