Başkan Uğur, " Balıkesir'i marka şehir haline getireceğiz"

ulasim 10.05.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesirliler Birliği Derneği'nin DSİ Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği Geleneksel Tarhana Çorbalı Kahvaltı programına katıldı. Vali Mustafa Yaman'ın da yer aldığı kahvaltıda belediye çalışmaları ve projeleri hakkında Balıkesirliler Birliği Derneği üyelerine bilgi veren Başkan Uğur, " Balıkesir'i marka şehir haline getireceğiz" dedi. Bu yıl 21.sini düzenledikleri kahvaltıda Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Tarık Erülgen, başta Çay Deresi Projesi olmak üzere birçok prestij projenin hayata geçirilecek olmasından dolayı Başkan Uğur'a teşekkür etti. Konuşmasına Balıkesir il genelinde 'Balıkesirlilik' kimliğinin oluşması için gayret içerisinde olduklarını belirten başlayan Başkan Uğur, ilçelerdeki vatandaşların büyükşehri yaşadıkları yerde hissedeceklerini söyledi. 

Hayvan Barınağı 2015'in Sonunda Bitecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kent dokusunu değiştirecek ve şehre prestij katacak projeleri hakkında Balıkesirliler Birliği Derneği üyelerine bilgi veren Başkan Uğur, Türkiye'nin en büyük hayvan barınaklarından birini 2015 yılının sonlarına doğru Balıkesir'e kazandıracaklarını kaydetti. Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: " Türkiye'nin en büyük hayvan barınaklarından birini Balıkesir'e yapacağız. Barınağın ihalesini yaptık, inşaatı başladı. Balıkesir'in 40 kilometre uzağında, Edremit yolunda 480 dönüm bir alanı Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın desteğiyle hayvan barınağı haline getireceğiz. Oraya yapılacak hayvan barınağı bize 5 milyon 200 bin liraya mal olacak. İnşallah bu yıl sonuna kadar orası faaliyete geçecek. Balıkesir'deki, Bandırma'daki, Ayvalık'taki sokak hayvanları orada rehabilite edilecek

Çay Deresi Projesi 20 Mayıs'ta

Balıkesir merkezine büyük değer  katacak Çay Deresi Projesi'nin 20 Mayıs'ta ihale edileceğini vurgulayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  "Çamlık Tepesi Projesi'nden Çay Deresi Projesi'ne kadar projelerimiz çok. DSİ'li yetkililer ve mühendislerle uzun bir süredir Çay Deresi Projesi üzerine çalışıyoruz. Çay Deresi'ni nasıl bu kötü halden kurtarırız, Balıkesir'in hizmetine nasıl açarız diye düşünüyoruz. Proje hazırlandı. 2250 metre bir alanda yapılacak. 1000 metresi 30 metre genişliğinde, gerisi 15 metre genişliğinde akar suyun olacağı bir projeden bahsediyoruz. 20 Mayıs'ta ihalesi var " dedi.


Ulaşımda Köklü Değişiklikler Yapıldı

Balıkesir'i marka ve vizyon sahibi bir kent yapmak için kolları sıvadıklarını dile getiren Başkan Uğur, ulaşımda köklü revizyonlar yaptıklarını açıkladı. Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Balıkesir'e yapılacak çok hizmet var. Bu zamana kadar Balıkesir'e hizmet edenlerden Allah razı olsun. Ama Büyükşehir olarak; marka, vizyon sahibi bir kent olacaksanız kurallı bir şehir olmanız gerekir.  Bu şehirde yaşayanların kuralları olması lazım. İnsanların araçlarını istediği yere park etmemesi lazım. Ulaşım aracına bindiği zaman, mutlaka Balkartı kullanması lazım. Vatandaşla, şoför arasında para alışverişi olmamalı. Buna merkezde ilk olarak kampus hattında başladık. Bu eski minibüsleri attılar, hepsi alçak tabanlı, kameralı, validatörlü, engellilere uyumlu otobüsler aldılar. Şimdi de yaptıkları işten son derece memnunlar" dedi. Balıkesir merkezin cazibe merkezi haline geldiğini ve yatırımcıların ilgisini çekmeye başladığını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir merkezdeki nüfus artışının Türkiye'deki nüfus artışından fazla olduğunu söyledi. Nüfus artışının trafik sorununa neden olduğunu belirten Başkan Uğur, Emniyet Kavşağı'ndan,  Gençlik Merkezi gibi şehrin önemli noktalarında yapacakları kavşaklarla trafiği rahatlatacaklarını söyledi. 

Balıkesir'i Dünyaya Açıyoruz

Balıkesir'i değiştirecek ve marka şehir kimliği kazandıracak projelerin merkezle sınırlı olmadığını açıklayan Başkan Uğur, ilçelere yönelik prestij projeleri de en kısa zamanda hayata geçireceklerini söyledi. Balıkesir'i Türkiye ve dünyaya açmak için seferberlik ilan ettiklerini dile getiren Başkan Uğur, " Ayvalık-Cunda'ya 2016 yılının mart ayında yeni köprüden gideceğiz. Onun projesini hazırlatıyoruz. Turizm potansiyeli olan ilçelerimiz büyükşehir belediyesinden önce ne yazık ki; kuralsızlık ve kontrolsüzlükten dolayı gelişmedi. Nasıl ki Rahmetli Özal Türkiye'yi dünyaya açtıysa, Nasıl ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'yi yurtdışına açıyorsa bizde Balıkesir'i dünyaya açacağız. İlçe belediye başkanlarıyla birlikte Cannes'daki dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'e gittik. Stant açtık. Türkiye'nin ve dünyanın en büyük yatırımcılarına Balıkesir'i anlattık. Ayvalık'ın Balıkesir'in ilçesi olduğundan bahsettik. Projelerimizi anlattık. 12 bin yıllık bir tarihin üzerinde oturuyoruz. Kapıdağ Yarımadasını kazıyorsunuz bir medeniyet çıkıyor. Ayvalık'ı kazıyorsunuz oradan bir medeniyet çıkıyor. Biz bunların hepsini ortaya çıkarıp, Balıkesir'i iyice parlatmamız lazım. MIPIM'den sonra çok büyük ziyaretçilerimiz oldu. GYODER üyeleriyle konuştuk. Her yıl Gelişen Kentler Zirvesi yapıyorlar. Onlara bu etkinliği gelin Balıkesir'de yapın dedik. Balıkesir önemli bir yer. Toplantıda bahsedildi; Marmara Denizi altın yüzük. Bandırma'dan Tekirdağ'a bir buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz. Balıkesir önemli bir lojistik nokta. Lojistikte bakıyoruz; İzmir'den Avrupa'ya ihraç ürünlerini göndermek,  Balıkesir'den göndermekten daha pahalı. En kısa ve ucuz ulaşım yolu Balıkesir. Gelişen Kentler Zirvesi'ni Balıkesir'de yaptılar. Önce uçakla onları Körfez'e indirdik. Güzel bir Körfez turu gerçekleştirdik. sonrasında Balıkesir'de zirveyi gerçekleştirdik. Ekibimizle çok  ciddi projeler üzerinde çalışıyoruz. Beş yıl sonra çok farklı bir Balıkesir olacağını düşünüyoruz" dedi.