Başkan Uğur : "Balıkesir'i planlarken istahdamı arttıracak projeler üretiyoruz."

ulasim 29.04.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  Balıkesir’i planlarken istihdamı artıracak projeler ürettiklerini söyledi. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bine yakın kişinin çalıştığını hatırlatan Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Çay Deresi projesi, rekreasyon alanları, Çamlıkta yapılacak işler gibi Balıkesir’de yeni yapılacak bütün yatırımların aynı zamanda istihdamı artırmaya yönelik olduğunu vurguladı. Uğur, Bandırma ilçesinde planladıkları kimya sanayicileri ve metalürji sanayicilerinin yatırım yapacakları Organize Sanayi Bölgesi’nde de en az 200 bin insana iş ve istihdam sağlanacağını açıkladı. 

BÜYÜKŞEHİR İLE İSTİHDAM SAĞLANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İŞKUR tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Balıkesir İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (BAİF)’nın açılış törenine katıldı. Uğur, Büyükşehir Belediyesinin de desteklediği fuarda yer alan firmaların stantlarını gezdi, bilgiler aldı. İş ve istihdam konusunun dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi olduğunu kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yerel yönetimler olarak yatırımcıların önünü açmak ve istihdamı arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Uğur, “Balıkesir’de yatırımcının önünü açmak için, istihdamı artırmak için belediyeler olarak büyük gayret içerisindeyiz. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, bugün 10 bine yakın insanın çalıştığı, büyük istihdam sağlayan bir alan. Şimdi yine Organize Sanayi Bölgesi’nde düşündüğümüz 300 dönüm bir alan içerisinde ağaç işleriyle uğraşan, keresteciler, marangozlar, mobilyacılar ile ilgili yapılacak olan yeni bir site, kooperatif kuruldu. Bu da istihdam ile ilgili bir proje, çalışmadır. Bandırma’da düşündüğümüz Organize Sanayi Bölgesi, kimya sanayicileri ve metal sanayicilerinin yapacağı yatırımlarla en az 200 bin insana iş ve istihdam sağlayacak yatırımlar. Balıkesir’i planlarken; sanayi bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, organize hayvancılık bölgeleri, yerleşim alanlarıyla ilgili çalışmalar, istihdamı artıracak projeler, üretimler yapmak için çalışıyoruz. Yine Belediye olarak Çay deresi projemiz, oradaki rekreasyon alanları, Çamlıkta yapacağımız işler gibi Balıkesir’de yeni yapılacak bütün yatırımlar aynı zamanda istihdamı artırmaya yöneliktir. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin nüfusu binde 12 artarken, Balıkesir’in merkez nüfusu binde 21.5 artıyor. Neden artıyor; Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi ve buraya gelen yatırımcılarla artıyor.  Balıkesir merkez iki ilçe oldu, Altıeylül ve Karesi. Bu bile Balıkesir’de Büyükşehir ile beraber istihdam sağladı. Bunlar Balıkesir’e hareket getiriyor. Şimdi belediyelerimiz de çok gayretli çalışmalarıyla bu istihdamı artırmaya destek veriyorlar. Ben bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışma Bakanlığımıza ve İŞKUR Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Fuarın Balıkesir’imize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” dedi. 

Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak İşkur Müdürlüğü’nden alınan sosyal destek programlarıyla istihdama önemli bir destek sağladıklarını da ifade etti.