Başkan Uğur, Bigadiç`deki Yatırımları İnceledi

ulasim 23.01.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bigadiç ilçe merkezi ve Bigadiç ilçesine bağlı kırsal mahallelerde teknik incelemelerde bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ Genel Müdürlüğü’nün Bigadiç’in kırsal mahallelerine yönelik yatırım ve çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Uğur’a, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, AK Parti İl ve Bigadiç İlçe yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi ve BASKİ Genel Müdürlüğü personeli eşlik etti. Bigadiç ilçesi programına Çay Üstü Mahallesi’nden başlayan Başkan Uğur, Bigadiç-İzmir istikametinde vatandaşların sık kullandığı Çay Üstü Mahallesi- İzmir yolu bağlantı yolunun sati kaplama yapılması için teknik ekibe talimat verdi. Bigadiçlilerin, İzmir giderken en çok kullandıkları yolun Çay Üstü Mahallesi’nden geçtiğini dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bigadiç- Çay Üstü Mahallesi arasındaki 4,5 kilometrelik yolun yapımı devam ediyor. Çay Üstü Mahallesi’ni İzmir Yolu’na bağlayan 2,5 kilometrelik bağlantı yolunu da sati kaplama yapacağız. Şu anda mevsim şartları yol yapımına uygun olduğu için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” dedi. Çay Üstü Mahallesi Muhtarı Hüseyin Demir ve mahalle sakinleriyle sohbet eden Başkan Uğur, mahalle sakinlerinin Bigadiç- Çay üstü Mahallesi yolu istikameti üzerinde yer alan köprüye beton kanal yapılması yönündeki talebini yatırım programına dâhil ettirdi. Başkan Uğur, Bigadiç- Çay Üstü Mahallesi yolu istikameti üzerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yapımı sürdürülen yol çalışmaları yerinde inceleyip, teknik ekipten bilgi aldı.

“Babaköy Mahallesi Sakinlerinin Görüş ve Taleplerini Dinledi”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un Bigadiç programı kapsamındaki ikinci durağı Babaköy Mahallesi oldu. Babaköy Mahalle Muhtarı Ali Değer ve mahalle sakinleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan Başkan Uğur, mahalle sakinlerinin görüş ve taleplerini dinledi. Babaköy Mahallesi Muhtarı Ali Değer, hayvancılık faaliyetleri kapsamında mahalle dışında oluşturulan hayvan sahalarına altyapı hizmeti sağlanması için Başkan Uğur’dan yardım talep etti. Başkan Uğur, Babaköy Mahallesi’ndeki bu talebi yatırım programına dahil edilmesi için teknik ekibe talimat verdi.

“Bigadiç’e Dünya Standartlarında Mezbaha”

Babaköy Mahallesi’nde vatandaşların görüş ve talebini dinledikten sonra Bigadiç’e geçen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, burada Bigadiç Mezbahası’nı gezdi. Büyükşehir Belediye Kanunu’yla birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Bigadiç Mezbahası’nın dünya standartlarında bir mezbaha haline getirmek için çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Uğur, nisan ayına kadar sürecek çalışmalar sonucunda Bigadiç Mezbahasının dünya standartlarında bir işletme haline geleceğini söyledi.

Başkan Uğur, Bigadiç Devlet Hastanesi’ni İnceledi

Bigadiç Mezbahası’ndaki teknik gezi sonrasında 125 yatak kapasiteli Bigadiç Devlet Hastanesi’ni inceleyen Başkan Uğur, yüklenici firma yetkililerinden hastanenin teknik özellikleri hakkında bilgi aldı. İki ay sonra hizmete girmesi beklenen, beş ameliyathanesi, doğum odası, modern ve ferah mimari yapısıyla fark yaratan Bigadiç Devlet Hastanesi’nin Bigadiç halkına hayırlı olmasını dileyen Başkan Uğur, “Bu yıl içerisinde yapımı tamamlanan Ayvalık- Gönen- Dursunbey ve Bigadiç’teki devlet hastanelerimiz vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Merkezi hükümetimizin bu yatırımları vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi. Bigadiç’in termal su kaynağı bakımından önemli bir merkez olduğunu kaydeden Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğiyle yaptıkları özel bir çalışma sonucunda yeni Bigadiç Devlet Hastanesi’nde bir bölümün fizik terapi ve rehabilitasyon merkezi olarak tüm Balıkesir’e hizmet vereceğini belirtti.

Arsenik Arıtma Tesisleri Mayıs’ta Tamamlanacak

Bigadiç’in kırsal mahallerindeki yatırım ve çalışmaları yerinde inceleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Ahmet Edip Uğur, Salmanlı Mahallesi’ndeki arsenik arıtma tesisi hakkında BASKİ ekiplerinden bilgi aldı. BASKİ yöneticileri, arsenik arıtma tesisi inşaatının mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını kaydetti. Arsenik sorununa kalıcı çözüm ürettiği için Salmanlı Mahallesi adına Başkan Uğur’a teşekkür eden Mahalle Muhtarı Engin Kayabaş, “Suyumuzda arsenik tespit edildi. Ancak yapımı devam eden bu tesisin tamamlanmasıyla birlikte sağlıklı su kullanacağız. Bu yatırımdan dolayı size teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Uğur, ayrıca geçtiğimiz günlerde yoğun kar yağışından dolayı tavukhanesinin çatısı göçen ve tavukları telef olan Lütfi Karaaslan’ın işletmesini ziyaret etti. Lütfi Karaaslan’a geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Uğur, işletmenin zararlarının karşılanması yönünde Ankara’yla iletişime geçtiklerini belirtti.

Adalı Mahallesi’ne Baraj Müjdesi

Salmanlı Mahallesi’nden sonra Adalı Mahallesi’ne geçen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur, burada yoğun bir ilgiyle karşılandı. Adalı Mahallesi’ndeki vatandaşlara “Adalı Barajı” projesinin yatırım programına alındığı müjdesini veren Başkan Uğur, burada bir süre mahalle sakinlerinin görüş ve taleplerini dinledikten sonra Hisar Alan Kaplıcalarında incelemede bulundu. Bir buçuk yıldır atıl durumda kalan Hisar Alanı Kaplıcalarının revize edilip turizme kazandırılması yönünde talimat veren Başkan Uğur, saniyede 40 litre su kapasitesi bulunan Hisar Alanı Kaplıcalarını cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Arsenik sorunu yaşayan kırsal mahalleler arasında yer alan İlyaslar Mahallesi’ni ziyaret eden Başkan Uğur, burada mahalle muhtarı Fatih Zorlu tarafından çiçeklerle karşılandı. İlyaslar Mahallesi’nde yapımı devam eden arsenik arıtma tesisi hakkında bilgi alan Başkan Uğur, ayrıca mahalle sakinlerinin park talebine de olumlu cevap verdi.

Başkan Uğur; Bigadiç Pazarında Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Bigadiç programının son bölümünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Bigadiç Belediyesi’nin ortaklığında Bigadiç Pazaryeri yanına yapılan parkı inceleyen Başkan Uğur, 1500 metrekare alan üzerine yapılan park hakkında Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar’dan bilgi aldı. Parktaki incelemeden sonra Bigadiç Pazarı’nı gezen Başkan Uğur, burada pazarcı esnafı ve vatandaşlarla sohbet etti. Bigadiç pazarında zeytin alan Başkan Uğur, Bigadiç programını pazaryeri ziyaretiyle sonlandırdı.