Başkan Uğur:"Büyük Bir Hazımsızlık Var, Kara Propaganda Yapılıyor Ancak Bu Gemi Su Almaz, Hizmetler Devam Ediyor"

ulasim 27.01.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin büyük bir gayret içerisinde çalıştığını, önemli hizmetler vermeye devam ettiğini buna rağmen büyük bir hazımsızlık içinde olan muhalefetin kara propaganda yaptığını belirterek, “Ancak, ne yaparlarsa yapsınlar bu gemi su almaz. Hizmetler devam ediyor. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız ile Bakanlarımız ile hep beraber gece-gündüz çalışıyoruz. Biz de inşallah onlara ayak uyduracağız. Devlet iş yapan müteahhidin paralarını tıkır tıkır ödüyor, hastaneler yapılıyor, okullar yapılıyor, yollar yapılıyor. İktidar partisinin çözülmesini amaç edinenler kendileri çözülüyorlar. Büyük bir hazımsızlık var. Ama bakıyorsunuz hem istikrar hem hizmetler devam ediyor” diyerek hükümetin başarılı olduğunu, hizmetlerin daha da artarak devam edeceğini söyledi.

Edip Başkan’dan Havran’a Proje Müjdesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve Belediye Meclis Üyelerini kabul etti. Büyükşehir Belediyesi Karesi Salonunda gerçekleşen görüşmede, üyeler kendilerini tek tek tanıttıktan sonra kısaca taleplerini ve görüşlerini dile getirdiler. İlçe belediye başkanı ve meclis üyelerini dikkatle dinleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Havran’da asil ve yedek ayırt etmeksizin tüm meclis üyeleriyle tam bir uyum halinde ekip çalışması yaptıklarını ifade etti. Havran’a Büyükşehir’den büyük yatırım müjdesi beklediklerini belirten Emin Ersoy, en önemli isteklerinden biri olarak ilçedeki Eybek suyunu evlere götürmek olduğunu anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Havran’ın bu talebini inceleyeceklerini gerekeni yapmaya çalışacaklarını kaydetti. Her zaman Büyükşehir Belediyesinin yanında olduklarını vurgulayan Başkan Emin Ersoy,”Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur Bey’in her zaman yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Kendisinin de Havran’ın yanında olduğunu da biliyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesi’nden büyük yatırımlardan Havran’a da yapmasını istiyoruz. Yol, su hizmetlerinden bir endişemiz yok. Sizlere güveniyoruz, hiçbir endişemiz yok. Büyükşehir ile beraber ilçe belediyesi olarak Havran ilçemizi kalkındırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bizler de her zaman sizin yanında ve emrinizdeyiz Sayın Başkanım. Size ‘Emrinizdeyiz’ demeye geldik” diye konuştu.

Bu arada, Havran Belediye Başkanı ve beraberindeki meclis üyeleri ilçede halkın üçte birinin geçim kaynağı olan balıkçılıkla ilgili sorunlarını da anlatma fırsatı buldular. Havran Barajı’ndaki balıkçılığın başkaları tarafından satın alındığı, Havranlılara balık avının yasaklandığı şeklindeki şikayetlerini dile getirenleri dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, konunun araştırılması için talimat verdi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Havran’la ilgili termal bir yatırım için proje hazırlattığını, ilçeyi her bakımdan kalkındırması planlanan projeyle ilgili detayları daha sonra paylaşacaklarını söyledi. Fransa’da katılacağı önemli bir toplantıda Havran’la ilgili yatırımcı arayacaklarını da dile getiren Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak tüm Balıkesir’i kalkındırıp marka yapmak için çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

“Arıtma Tesisi Varsa Atık Su Bedeli Alınır”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BASKİ’nin atık su tesisi kurulu olan yerlerde atık su bedelini mutlaka aldığını ve alacağını, atık su tesisinin olmadığı bölgelere de bu tesislerin mutlaka kurulacağını bildirdi. Balıkesir’in 30 Mart 2014 tarihinde büyükşehir olduğunu hatırlatan Başkan Uğur, atık su tesisinin bulunduğu her yerde atık su bedelinin mutlaka alınacağını, bunun başka bir çaresinin olmadığını, uygulamanın bu olduğunu anlattı. Başkan Uğur, “BASKİ şu anda hala daha kırsaldaki mahallelerden su parası almıyor. Ama elektrik paralarının hepsini ödüyor. Biz her ay 2-2.5 trilyon lira kırsaldaki pompaların parasını ödüyoruz. Hala daha 5 kuruş almadık. Kırsaldaki vatandaşlar suyu limitsiz kullanıyorlar, para ödemedikleri için açık bırakıyorlar. Şu anda Havran suyu 1.80 TL’den kullanıyor, Kalabak Mahallesi 0.45 kuruştan kullanacak. Bütün dünyada çevre önemli. Çevreyi kirleten öder. Arıtma tesisi çalışmaya başladığı zaman atık su parası da alacağız. Biz en başta dedik ki ‘Arıtması olandan atık su bedeli alacağız.’ Balıkesir’de yüzde 30 atık su bedeli alınıyor. Sularda arsenik olduğunu tespit ettik. 50 senedir arsenikli su kullanıyorlar, kimse de bir şey demiyor. Her tarafta arıtma yapacağız, bu sistem ile çevreyi temiz tutacağız, sağlıklı su içeceğiz” dedi.

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a gösterdiği ilgisinden dolayı teşekkür ederken dökümden yapılmış Kocaseyit heykeli hediye etti.