Başkan Uğur'dan Küçüksan Esnafına Mutlu Haber

ulasim 28.05.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, KÜÇÜKSAN Kooperatifinin Mali Genel Kurul toplantısına katıldı. Başkan Uğur burada yaptığı konuşmada, aslı astarı olmayan dedikoduları yalanladı. KÜÇÜKSAN esnafının ruhsatlarının verileceğini,  Sanayi Sitesinin kaldırılacağıyla ilgili üretilen dedikoduların da tamamen yalan olduğunu bildirdi. Uğur, “Büyükşehir sanayi sitesini kaldırıyor diye bir şey kesinlikle yok. KÜÇÜKSAN esnafımıza ruhsatlarını da veriyoruz. İçiniz rahat olsun” dedi. 

YALANLARA İNANMAYIN

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Küçük Sanayi Sitesi'nin Balıkesir'in canlı fabrikası gibi olduğunu, burada 10 bin kişinin istihdam edildiğini, insanların çalışıp üretim yaptığını söyledi. Büyükşehir olduktan sonra özellikle muhalefetin KÜÇÜKSAN'la ilgili spekülasyon yaptığını belirten Başkan Uğur, sanayi esnafına, “Bu yalanlara inanmayın” dedi. KÜÇÜKSAN Kooperatifinin mali genel kurulunun hayırlı olmasını dileyen Başkan Uğur, Divan Bşakanı tarafından davet edildiği kürsüde sanayi esnafına seslendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şöyle konuştu;

Küçük Sanayi Sitesi  Balıkesir’imizin en büyük fabrikası, 10 bin kişi istihdam eden, üretim yapan bir fabrika. Canlı bir fabrika. İnsanlarımız burada çalışıyor, üretiyor.
Bununla ilgili çok spekülasyon yapıldı. Yani Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili kere verdiğimiz sözü biz yerine getiriyoruz. 30 Mart'a kadar bütün çöpünü küçük sanayi sitesi kooperatifi kendi topluyordu. Şimdi bütün çöpü Karesi Belediyesi topluyor  aşağı yukarı her ay 35 bin lira gibi bir katkıda bulunuyoruz. Çöpler toplanıyor.  Tabi daha önce verilen ruhsat sayısı 56 iken bakın yapı denetim firmasına gelen 173 evrak olmuş, bunun 100 tanesi işlem görmüş,  62 tanesinin ruhsatı bugün veriliyor. Karesi Belediyesi çalışıyor, 172 işyerinin de ruhsatı verilecek. Şimdi bir vurgunculuk daha yapılmak isteniyor, 'Büyükşehir Küçük Sanayi Sitesini kaldırıyormuş, Büyükşehir 1/100.000'lik planlarda  Küçük Sanayi Sitesini burayı kaldıracak şekilde koyuyor' deniliyormuş. Bunlar külliyen yalan. Ya bu arkadaşlar 1/100.000 haritasını okumasını bilmiyor, ya da kasıtlı konuşuyor.  Öyle bir şey yok.  Eğer kooparetif kapanırsa efendim buralar hep Büyükşehire geçermiş; Yanlış, öyle bir şey yok. 1/100000'lik haritalarda Küçük Sanayi Sitesi'nin olduğu yer kahverengi lekelenmiş. Kahverengi lekeleme ne demek? Daha önce imar planında yer almış, imarı olan ve yapılanma olan yerler demek. Yoksa benim ne işim var kaldıracam ben küçük sanayi sitesin. Kesinlikle böyle bir şey yok. Ya bunlar haritayı okumasını bilmiyor ya kasıtlı konuşuyor. Bakın, biz Balıkesir'in elini, ayağını düzenlemeye çalışıyoruz. İşte o çay deresi. Biz esnafımızla beraber yürüyoruz, halkımızla beraber yürüyoruz. Başka ne yaptık, hali kaldırıyoruz. En fazla 1 ay sonra yeni hal ile de ilgili ihaleye çıkarız. Düzgün modern bir hal binası, hali taşıyacağız. Eski alanı da olduğu gibi 300 dönüm alandaki Çay Deresiyle beraber bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Oradan da Çamlık Tepesinde yağacağımız cami, bilim merkezi ve diğer düzenlemeler var, teleferikle de orayı birleştireğiz. Projelerin hepsi hazır. Para problemi yok, paramız var.  Paradan hiç şikayet etmedim. Ben iş adamıyım, icabında borç da alırım, borç da öderim. Özel İdare İşhanını sattık, neden? Aylık 40 bin lira kira getiriyor, birşey getirmiyor, Balıkesir halkına bir şey getirmiyor. Önemli olan bu zenginliğin Balıkesir halkına ulaşması, halkla kucaklaşması, halka harcanması. Orayı 20 milyon, eski parayla 20 trilyon liraya sattık. Balıkesir’e harcayacağız bu parayı. Biz ne dediysek onu yapıyoruz. Küçük Sanayi Sitesiyle ilgili yapılan spekülasyonlara inanmayın. Bizim esnafımızın. Küçük Sanayi Sitesinin esnafının aleyhine, onların dışında yapacağımız hiçbir şey yoktur. Kongrenin Küçük Sanayi Sitemize ve Balıkesirimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 

SANAYİ ESNAFI BAŞKANA TEŞEKKÜR ETTİ

Genel kuruldaki Divan Başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a yaptığı açıklamalarından dolayı teşekkür etti. “Yüreğimize su serptiniz” diyerek Başkan Uğur'a minnetlerini sunan Divan Başkanı, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Edip Uğur beylere bu açıklamasından dolayı teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımızın bir çoğununun kafasında dedikodulardan kaynaklanan soru işaretleri vardı. Toplu konut alanı ilan edilmesi veya kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi  gibi bir takım dedikodular vardı. En yetkili ağızdan bu konuda gerekli açıklama yapıldı. Bundan sonra önümüze bakacağız, yapabileceğimiz en sağlıklı, en verimli işleri yapacağız. Şu anda Büyükşehir veya Karesi Belediyesi olarak yapılan hizmetler karşılığında eskiden beri kanayan bir yaramız olan ruhsat ve yapı kullanma konusunda çok büyük mesafeler katedildi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur Bey'e teşekkür ediyoruz, sağolsunlar” şeklinde konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, KÜÇÜKSAN üyelerine yapı denetim belgelerini vererek hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Uğur, KÜÇÜKSAN Kooperatifi Mali Genel Kurulunun tekrar hayırlı olmasını diledikten sonra Divanı ve üyeleri selamlayıp salondan ayrıldı.