Başkan Uğur Danışma Meclisi'nde Konuştu

ulasim 29.12.2015

AK Balıkesir İl Teşkilatı 2015 yılının son Danışma Meclisini topladı. İl Danışma Meclisi’ne; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Milletvekilleri Av. Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı (TBMM Divan Katip Üyesi), Ali Aydınlıoğlu (MKYK Üyesi) ve Kasım Bostan, İl Yönetimi, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Teşkilat Başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları ve yüzlerce partili katıldı. 

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK

Balkonuk Center'da düzenlenen İl Danışma Meclisi'nde yemeğin ardından yapılan konuşmalarda Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı dileğinde bulunulurken, ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik mesajları verildi. Genel ve yerel siyasi mesajların verildiği konuşmalarda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin hizmetlerinden ve çalışmalardan duyulan memnuniyet ifade edildi. Kürsüye ilk olarak çıkan AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, terör olaylarını ele alırken, Balıkesir’in de yüreğine düşen şehit acılarını paylaştı. "Acımız büyük” diyen Dinçer Orkan, “Maalesef Şırnak'ın Cizre ilçesinde bizim Dursunbey'in Durabeyler Mahallesinden bir şehidimiz var. Şehidimize Allah'tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Güneydoğu'da yürütülen operasyonlar kolay olmuyor ama kararlılıkla devam ediyor. And olsun ki o hendekler kapanacak, son terörist ölene kadar bu mücadele sürecek” dedi. 

DİNÇER ORKAN: “BALIKESİR’İN HER İLÇESİNDE BÜYÜKŞEHİR’İN YATIRIMLARINI GÖRÜYORUZ”

AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir’in İstanbul’un üç katı büyüküğünde bir coğrafyaya sahip olduğunu hatırlattığı konuşmasında bölgenin dört bir tarafından Danışma Meclisi Toplantısına katılan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti. 1 Kasım seçimleri için herkese teşekkür eden ve bu seçimi artık geride bıraktıklarını belirten Orkan, 7 Haziran seçimlerinden sonra kafalarda oluşan soru işaretleri ve endişelerin 1 Kasım'da ortadan kalktığını söyledi. Bazı çevrelerin içerideki işbirlikçileriyle beraber Türkiye’nin iyi olmasını istemediklerini ifade eden Dinçer Orkan,”Türkiye dünyada 16. gelişmiş ekonomiye sahip olmasına rağmen dünyada en çok yardım yapan birinci ülke. Bu muazzam bir şey. Ekonomisi bizden daha iyi olan ülkeleri bile geride bırakıp birinci olduk, ben bundan kıvanç duyuyorum. Hükümetlerimiz sayesinde 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşırken de dünyadaki en güçlü ilk 10 ekonomideki yerimizi alacağız. 1Kasım seçimlerinden önce verilen sözler önemliydi, şimdi seçim vaatleri tek tek yerine getiriliyor. Asgari ücret 1.300 TL olarak kesinleşti ve onaylandı. Asgari geçim indirimi kesintisi kaldırılıyor. Ayrıca üniversite öğrencilerimizin aldığı bursu 400 TL'ye çıkardık. Allah'ın izniyle önümüzdeki yıllarda Türkiye'yi daha güzel, daha ferah bir ülke haline getireceğiz. Ekonomimiz daha iyi oldukça daha güçlü Türkiye olacağız. Tabi bunu yaparken de bizim en büyük önceliğimiz belediyeler. Her ilçede Büyükşehir’in yatırımlarını görüyoruz, Büyükşehir’in her noktaya ulaştığını görüyoruz. Gerek yollar, gerek arıtma tesisleri, birçok hizmeti bize sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur'a çok teşekkür ediyorum, ondan Allah razı olsun. Boşuna demiyorlar, 'Tarlada izi olanın harmanda sözü olur' diye, o sözün sahibi de Edip Uğur'dur, Allah ondan razı olsun. İnşallah bu birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar götüreceğiz" diye konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR’DEN HER BİR ŞEHİT İÇİN ANIT 

Daha sonra milletvekilleri Kasım Bostan, Sema Kırcı, Av. Mahmut Poyrazlı ve Ali Aydınlıoğlu da birer konuşma yapıp partilileri selamladılar. Son olarak kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Danışma Meclisi’ni düzenleyen AK Parti İl Başkanlığına teşekkür etti. Uğur, danışma Meclislerini “dayanışma” meclisi olarak niteledi. Seçimlerden sonra tüm teşkilat mensuplarıyla böyle bir toplantıda ilk defa bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ahmet Edip Uğur, sözlerinin başında şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Balıkesir’in son dönemde kısa üçüncü şehidini bağrına bastığını ifade eden Başkan Uğur, “Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz. Biz onların hatırasını yaşatmak için Deniz Göçkün ve Aydın Nazillioğlu için birer anıt yapmıştık, aileleri de bundan hoşnut oldular. İnşallah hep birlikte yine Ocak ayı içerisinde hem Deniz Göçkün için yaptığımız anıtı hem de Bayat köyünde Aydın Nazillioğlu şehit kardeşimiz için yaptığımız anıtı açacağız. Dursunbey Belediye Başkanımızla da görüştüm, Durabeyler'de de Faruk Gezen kardeşimizin anısını yaşatacağız inşallah. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bunu taahhüt ediyorum” dedi. 

BAŞKAN UĞUR: “1 KASIM SEÇİMLERİ İSTİKRARI GETİRDİ, GÜVEN GETİRDİ”

Konuşmasını 1 Kasım seçimlerinin sonucunda gelen güven ortamı ve istikrara dikkat çekerek sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “1 Kasım seçimleri Türkiye'ye istikrar getirdi, güven getirdi. Siyasi istikrarın olduğu yerde tabii ki ekonomik istikrar da oluyor. Herkeste bir rahatlama oldu; çünkü Türkiye bir koalisyon hükümetine muhtaç kalmadı. AK Parti'yi tek başına güçlü bir şekilde iktidara getiren milletimiz rahatladı. Bizim Büyükşehir olarak birçok ihalemiz vardı. Seçimlerden önce herkes bu ihaleler için endişeliydi. Ama seçimden hemen sonra 2 Kasım'da bütün müteahhitler ihaleler ne zaman diye aramaya başladı. Şimdi Balıkesir'de Hilton Oteli geldi, otel yapıyor. Balıkesir inşallah 155 odalı modern yapılı bir otele kavuşacak. Derken başka bir yatırımcı geldi 33 dönüm araziyi o yatırımcıya 50 milyon TL'ye sattık; o da bir marka. Görüyorsunuz markalar gelmeye başladı. Balıkesir 30 Mart 2014'te Büyükşehir oldu. Büyükşehir’de bir müddet yapılanmayla ilgili zaman geçirdik. Ama artık Büyükşehir bütün şehir yapılanmasını tamamladı. Projeler ve ihaleler çok hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi. 

“1 MİLYON NÜFUSLU BANDIRMA PLANLIYORUZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in Marmara Bölgesinde yer alan önemli ilçesi Bandırma için büyük bir liman yapacaklarını söyledi. Bandırmayı 1 milyon nüfusa göre planladıklarını kaydeden Başkan Uğur, “Bandırma ilçemiz için büyük bir liman, lojistik merkez düşünüyoruz. Bandırma'yı 1 milyon nüfuslu bir Bandırma'ya göre planlamak istiyoruz; bunun çalışmalarını yapıyoruz. Geçen hafta Ankara'ya gittiğimde Bilim Teknoloji Bakanımız Fikri Işık ile görüştük. Rotterdam Limanının temsilcisi geldi onunla görüştük. İnşallah Büyükşehir Belediyesi, Bandırma Belediyesi, Bandırma'ya yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla birlikte Ocak sonunda Rotterdam'a gidiyoruz. Oradaki sanayi tesislerinin incelenmesi, limandaki yapılanma nedir, tahliye, konteynır limanları nasıl yapılıyor onları birlikte inceleyeceğiz. İnşallah bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi. 

UĞUR’DAN MOBİLYA VE KERESTECİLERE MÜJDE: “OSB’DEKİ  MOBİLYACILAR ÇARŞISI TAMAM”

Bir taraftan devam eden projeleri de dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, eski Ağır Sanayi Bölgesindeki bulunan kereste, marangoz ve mobilyacılarla ilgili düzenlemenin de sona erdiğini, Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis ettikleri yerlerin tapularının verildiğini Bakanlık tarafından da buradaki 260 esnaf için yararlanabilecekleri kredilerin onaylandığını açıkladı. Başkan Uğur şunları söyledi;  “Çay Deresi Rekreasyon alanı yapıyoruz, ancak o bölgede orada marangozlar, mobilyacılar, keresteciler var. Bir kısmı terk etti, yıktık oraları, bizim halimiz ne olacak, nereye gideriz dediler. Bir çalışma yaptık, onlara OSB’de 300 dönüm arazi tahsis ettik. Kooperatif kurdular, OSB’de alacakları yer 7 milyon TL, parayı hemen yatırdılar. Bakanlık imar değişikliği ile mobilyacılara yer önerdi ve en son bütün işlemleri yapıldı hatta hafta sonu tapu çalıştı ve tapuları da kooperatifin üzerine geçti. 260 tane 150 metrekare ile 1.500 metrekare mağazaların olduğu keresteci, mobilyacıların olduğu bir merkez. Bilim Teknoloji Bakanlığı da şu anda kredisini veriyor, 2 yıl ödemesiz toplam 9 yılda ödeyecek yıllık yüzde 2 faiz. Yatırım en az 60 milyon TL. Bu aynı zamanda Balıkesir’de inşaat sektörünün canlanması demek.  Marangozlar, Mobilyacılar Sitesi başladığı zaman bir iki senede tamamlanır ve Balıkesir’e güzel bir Mobilyacılar Çarşısı kazandırmış oluruz.

“BALIKESİR’İ TURİZMDE DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, geçtiğimiz günlerde TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile yaptığı görüşmeyi de Danışma Meclisi’nde partililerle paylaştı. 2016 Mart ayında yine dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’e katılacaklarını ancak bu defa daha donanımklı ve hazırlık yaptıklarını belirten Başkan Uğur, “Balıkesir’i turizmde dünya markası yapacağız. Bunun için TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a projelerimizi anlattık, dinledi ve asistanına talimat verdi. Projelerimizle yakından ilgilendi. Ocak ayında bir toplantı yapıp bütün turizm yatırımcılarını TÜRSAB’ta toplayacağını söyledi. Orada herkese anlatılacak projelerimiz. Ben inanıyorum ki Balıkesir turizm yatırımı için en uygun yer; Avşa Adası, Marmara Adası, Ayvalık, Burhaniye, Altınoluk, Havran, Edremit, Gömeç; hepsinde projelerimiz var. Bu yıl Mart ayında Fransa’daki dünyanın en büyük gayrimenkul fuarına Belediye Başkanı arkadaşlarımla beraber gitmiştik (MIPIM). Projelerimizi resimlerle, görsellerle sergiledik. Şimdi 2016 Mart ayında yine gideceğiz, bu defa 150 metrekare stant tuttuk, 11 tane maket yaptırıyoruz. Ayvalık, Gömeç, Burhaniye Bandırma’daki yatırımlarımızın maketleri var. Bizim Çay Deresi Rekreasyon Alanı, Çamlık’ta yapacağımız rekreasyon alanı. Hatta maket büyük, koyacağımız teleferik de o makette çalışacak. Çünkü Fransa’daki bu fuara dünyadaki bütün zenginler, yatırım yapacak olan herkes geliyor, para babaları orada. En küçüğünün sermayesi 5 milyar, 10 milyar dolar sermayesi. Onlara Balıkesir’i bir defa daha anlatacağız. Bundan başka GYODER ile Gelişen Kentler Zirvesi’ni Balıkesir’de yaptık” dedi. 

“BALIKESİR’İN TAŞI TOPRAĞI ALTIN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in her açıdan geleceğinin son derece parlak bir Büyükşehir olduğunu belirtti. Balıkesir’in taşının da toprağının da altın olduğunu vurgulayan Başkan Uğur, “Bana Kepsut Belediye Başkanı geldi, ’Birileri geliyor Kepsut’un dağını taşını alıyor, bu ne iştir, neden alıyor, verimli bir toprak değil, ekilmez biçilmez ama alıyordedi. Biz demiştik ya, Balıkesir’in taşı. toprağı altın; sahip çıkın toprağınıza, memleketinize dedik. Bak herkes gelip alıyor. Neden çünkü reklamını yapıyoruz. Balıkesir tarım için, hayvancılık için müsait. Biyogazdan elektrik enerjisi için, güneşten elektrik enerjisi elde etmek için müsait. O senin beğenmediğin araziyi ucuza kapatıyor, yarın güneş panellerini koyar elektriği elde eder satar; Balıkesir zengin bir yer” dedi. 

“İLÇELERİMİZ İSTESİN MEYDANSA MEYDAN, YOL İSE YOL”

Başkan Uğur, Burhaniye ilçesine yakın bir zamanda geniş bir kent meydanı kazandıracaklarının müjdesini verdi. Bigadiç ve Dursunbey Belediye Başkanlarının futbol sahalarını yer göstererek modern hastaneye kavuştuklarını söyleyen Uğur, Ankara’da Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile yaptığı görüşme sonucunda Burhaniye Stadyumunu aldıklarını, buraya Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir şehir meydanı yapacaklarını müjdeledi. Ayrıca Burhaniye’ye modern bir hastane ile 5 bin kişilik amfi tiyatro yapılıdığını da hatırlatan Başkan Uğur, Sındırgı ilçesinde de Hükümet Meydanını yapacaklarını söyledi. Ahmet Edip Uğur, “Her ilçede meydan istiyorlarsa meydan, yol istiyorlarsa yol. İmkanımız var yapıyoruz. İnşallah bu imkanlarımızdan biz kendimize de kaynak da oluşturarak başaracağız” dedi. 

AYVALIK’A KURUVAZİYER LİMAN
CUNDA KÖPRÜSÜNÜ TEMELİ OCAK’TA ATILIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye’nin en büyük çocuk eğlence merkezi olan Çocuk Köyü’nün herkesin dilinde olduğunu, İstanbul dahil İzmir, Bursa, Manisa, Çanakkale, Kütahya illerinden dahi insanların Balıkesir Çocuk Köyü’nü ziyarete geldiklerini söyledi. Ayvalık ilçesini su derdinden kurtaracak olan projeleri de hayata geçirdiklerini kaydeden Uğur, altyapı ile birlikte Ayvalık körfezini dünyaya açacak olan kruvaziyer liman projesi, Cunda Taş Eksen Köprü işini de anlattı. Uğur, “Ayvalık’ta 10 bin tonluk su deposunun temelini attık, Haziran ayında çalışacak. En son Cunda Köprüsü’nün projeleri geldi. Ocak ayında Cunda Köprüsü’nün temelini atacağız, arkasından Cunda’ya düşündüğümüz kurvaziyer gemilerin geldiği kruz liman.  İstiyoruz ki biz Ayvalık körfezine 5 bin paralı turisti getiren gemiyi yanaştıralım. Ayvalık’a geldiği zaman Bergama’ya da gitsin, Assos’a gitsin, Kazdağlarına çıksın, biraz para bıraksın. Bize paralı adam lazım ki esnafın yüzü gülsün, döviz bıraksın. Yoksa parasız turistin ülkeye de bir faydası yok. Bunların hepsini inşallah Belediye Başkanlarımızla beraber el ele gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

UĞUR: “ BU MİLLET BÜYÜK MİLLET, ALLAH MİLLETİMİZDEN RAZI OLSUN”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sözlerinin sonunda seçim sonuçlarına atıfta bulunarak Türk Milletinin sağ duyusunun istikrarı getirdiğini ifade etti. Başkan Uğur, “Seçimlerde bütün Belediye Başkanlarımız canla başla çalıştı sağ olsun, Allah razı olsun. Bütün teşkilatlarımız Kadın ve Gençlik Kolları hepsi canla başla çalıştı. Milletvekili adaylarımız hepsi çok programlı şekilde sıra farkı gözetmeden çalıştılar. 7 Haziran seçimleri ne oldu? Bir musibet bin nasihatten evla. Milletin kulağına küpe oldu. 7 Haziran’dan sonra enflasyon, faiz, ekonomideki durgunluk kendini gösterdi. Vatandaş da 7 Haziran’dan dersini aldı, muhalefet partilerine de dersini verdi. Bu millet büyük millet; Allah razı olsun. Hükümetimiz yeni eylem planını açıkladı. Belediye gelirlerinin de inşallah artmasını bekliyoruz. Sayın milletvekillerimiz, belediye gelirlerinin mutlaka artması lazım. Vatandaş sokağa çıktığı zaman belediye ile karşı karşıya. İnşallah yerel yönetimlerle ilgili de bir iyileştirme olmasını istiyoruz ki bizler de vatandaşımıza daha iyi hizmet edelim” şeklinde konuştu. 
Toplantının sonunda partililer sevgi gösterisinde bulundukları Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı çekildiler.