Başkan Uğur Eğitim-Bir-Sen Üniversite Temsilciliğinin Yemeğine Katıldı

ulasim 23.11.2014
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Üniversitesi Temsilciliği’nin düzenlediği “Birlik,Beraberlik ve Dayanışma” yemeğine katıldı.

Eğitimcilerin onur konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Arzu ediyoruz ki, Büyükşehir Belediyemiz, üniversitemiz, sanayimiz diğer sivil toplum kuruluşları, Odalar ortak bir çalışma ile Balıkesir’e hizmet ederek Balıkesir’i layık olduğu yere hep birlikte getiririz. Bunu arzu ediyoruz. İnanıyorum ki birlik, beraberlik olduktan sonra bizim başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Üniversitesi Temsilcisi Doç. Dr.İbrahim Aydın ve ekibinin düzenlediği Yücel Et Restorandaki yemeğe: Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Başkan Yardımcıları Yusuf Hocaoğlu ve Yasin Sağay, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Çabuk, Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Erol, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz ile çok sayıda eğitimci katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. İbrahim Aydın, yeni ve beyaz bir sayfa açtıklarını kaydetti. İbrahim Aydın,

“29 Eylül 2014 tarihinde yapılan seçim ile sizin teveccühlerinizle yönetime geldik ve kolları sıvayıp çalışmalara başladık. Sendikamız iki temel üzerinde yoğunlaşıyor. Birincisi ücret sendikacılığı yani çalışanlarımızın özlük hakları, sosyal hakları, bunları savunuyoruz.

İkincisi ise değerler sendikacılığı. Yani toplumun duyarlı olduğu olaylara biz de duyarlıyız. Dünyanın her tarafındaki Müslümanların ve bizim değerlerimizi taşıyan insanların acılarını, sevinçlerini paylaşıyoruz. Bu noktada Arakan’da yetimhane kuruyoruz. Somali’de, Suriye’de, Filistin’deki Müslüman kardeşlerimize yardım ediyoruz.

Son yaşanan Soma faciasında sendika olarak oradaki ailelerin acılarını paylaştık, maddi yardımlarda bulunduk. Biz sadece ücret peşinde, para peşinde koşmuyoruz. Üniversite temsilciliği olarak biz yeni bir sayfa açıyoruz. Bütün çalışanlarımızı kucaklamak istiyoruz.

Üniversitemiz yönetimi, rektörlüğümüz, yerel yönetimler sendikamızın il temsilciliği ile uyumlu çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Yine üyelerimizin acı ve üzüntülü gününde de yanlarında olmak, paylaşmak istiyoruz, sevinçler paylaştıkça çoğalır, acılar paylaştıkça azalır. Bu noktada sizlerden yardım istiyoruz. Yüreğinizin acı ve tatlı günlerini bize bildirin paylaşalım.

En kısa sürede üniversitemiz temsilciliğini şubeye çevirmek istiyoruz. Biz görevi devralalı 1 ay oldu, üye sayımızı yüzde 48 artırdık. Daha iri, daha diri, daha etkili olacağız. Tüm üyelerimizden en az 2 yeni üye istiyoruz bunu yeni kampanya olarak algılayabilirsiniz. Karşılaştığınız sorunları ve çözüm önerilerinizi bize bildirin biz üst makamlara bildirip çözüm noktasında katkıda bulunacağız”
diye konuştu.

Yeni Rektör Kerim Özdemir

Eğitim-Bir-Sen şube başkanı İbrahim Ethem Yılmaz’ın kısa selamlamasının ardından kürsüye gelen Balıkesir Üniversitesi’nin (BAÜ) yeni atanan Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, üniversitenin şehrin bir parçası olduğunu ve BAÜ Rektörü olarak üniversiteyi “Şehir Emini” olan Büyükşehir Belediye Başkanı ile sendikalarla, diğer derneklerle şehrin geleceği açısından işbirliği yapıp birlikte çalışmak durumunda olduklarını hatta birçok konuda üniversitenin daha önde gitmek zorunda olduğunu bildirdi. BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, şöyle konuştu;

“Değerli Büyükşehir Belediye Başkanım, şube başkanları, müdürler ve diğer yöneticiler, kıymetli konuklar, herkese hayırlı akşamlar diliyor, saygıyla selamlıyorum. Kamu kurumlarından biri olarak üniversitemiz elbette şehrimizin bir parçası.

Şehir emini ile diğer taraftan sendikalarla, derneklerle şehrin geleceği açısından işbirliği yapmak zorunda hatta bir çok konularda önde gitmek zorundadır. Üniversiteler bilindiği gibi fikirlerin üretildiği, teknolojilerin geliştirildiği bir kurumdur.

Bizim üniversitemiz de inşallah belli bazı aşamalardan geçtikten sonra yine ilimize, diğer taraftan bölgemize belli ölçülerde somut olarak katkı sağlamaya başlayacaktır. Nitekim Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bildiği üzere şehrin stratejik planını hazırlayan gene üniversitemiz olmaktadır.

Diğer konularda da yine katkılarına devam edecektir. Bu yemeği ve tanışma toplantısını düzenlemelerinden ötürü sendika başkanlarımıza teşekkür ediyor yeni dönemde kendilerine başarılar diliyorum.”

Başkan Uğur: “Birlik ve Beraberlik İçinde Başaracağız”

Eğitim-Bir-Sen Üniversite Temsilciliğinin yemeğinde son olarak kürsüye davet edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, “Birlik ve Beraberlik” vurgusu yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, “Eğitim-Bir-Sen’in Üniversite Temsilciliğinin düzenlediği bu yemek inşallah birlik, beraberlik ve kaynaşmamıza ve hayırlara vesile olur diliyorum. Sayın rektörümüz Kerim Özdemir’i tebrik ediyorum, Allah mahcup etmesin. Balıkesir Üniversitesi 43 bin öğrencisi ile büyük bir üniversite.

Öğretim üyesi sayısı da öğrenci sayısı da gittikçe artıyor. İnşallah arzu ediyoruz ki; Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitemiz, Sanayimiz diğer Sivil Toplum Kuruluşları, Odalar ortak bir çalışma ile Balıkesir’e hizmet eder ve Balıkesir’i layık olduğu yere hep birlikte getiririz.

Bunu arzu ediyoruz. Ben inanıyorum ki, birlik, beraberlik olduktan sonra bizim başaramayacağımız hiçbir şey yok. İnşallah bunu da başaracağız”
dedi.