Başkan Uğur, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği`nin Aşure Günü Etkinliği`ne Katıldı

ulasim 16.11.2014

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Alevi vatandaşlara Balıkesir merkezde kendi ibadetleri için ihtiyaç duydukları cem evi yapımı için destek sözü verdi. Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği’nin düzenlediği Aşure Günü etkinliğine katılan Başkan Uğur, vatandaşlara aşure ikram etti.

Alevilerden Terör Tepkisi

Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle ‘Aşure Günü’ etkinliği düzenlendi. Karesi AVM’de düzenlenen etkinlikle ilgili törene; Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile çok sayıda vatandaş katıldı. Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği Başkanı Akay Şahin törende yaptığı açılış konuşmasında Kerbela olayı ve Hz. Hüseyin’in katledilişini anlattı. İmam Hüseyin’in zillet ile yaşamak yerine izzet ile ölmeyi tercih ettiğini belirten Akay Şahin, “Muharrem ayı matem ayıdır, bu ay Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanma, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirme, toplumsal birlikteliği güçlendirme, mazlumlardan yana olup gönülleri İslam nuruyla yıkama ayıdır. Kendi çıkarları için mazlum insanların canına ve malına kastedenleri lanetliyoruz. Yeni terör olaylarının yaşanmasını istemiyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun güçlülerin güçsüzleri ezdiği, zalimin zulüm yaptığı her yer Kerbela’dır. Zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa, boyun eğmeyen, hak mücadelesi veren herkes birer Hz. Hüseyin’dir” dedi.

Cem Evi İstediler, Başkan Uğur Destek Sözü Verdi

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneği başkanı Akay Aşkın, konuşmasında Balıkesir’e cem evi istediklerini, bunun olmayışının büyük eksikliğini yaşadıklarını kaydetti. Aşkın, “Cem ibadet şeklimizdir, samahlarımız, folklor değil ilahi bir döngüdür. Cem evleri ibadetlerimizin yapıldığı inanç ve kültür yuvasıdır. Gün gelir yoksula aş evi, gün gelir muhabbet yeri, gün gelir okul, bilim ve ilim yuvası olur. Ülkemiz genelinde 937 cem evi bulunmaktadır. 81 ilin 31’inde cem evi yok, Balıkesir ilimizde de cem evi bulunmamaktadır. İbadetlerimizi yerine getirmekte ve cenaze hizmetlerimizde büyük sıkıntılar çekmekteyiz. Bu mağduriyetlerimizin giderilmesini arzu ediyoruz. Aşure şükürdür, sevgidir, eşitliktir. Aşure çoğunluğun birliğidir. Aşure etkinliğimizin oluşmasında katkıda bulunan tüm canlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Daha sonra kürsüye davet edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Muharrem ayının önemli bir ay olduğunu, birçok önemli hadisenin bu ayda gerçekleştiğini belirterek, Alevi vatandaşların bugüne ayrı bir önem atfettiğini kaydetti.

Başkan Uğur: “Alevi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız”

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, dernek başkanının cem evi isteğine karşılık destek sözü verdi. “Bizler Alevi vatandaşlarımızın her zaman yanındayız” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Muharrem ayı önemli bir ay, yeni yılın Hicri yılbaşının başladığı bir ay. Çok önemli olaylar olmuş, Hz. Âdem’in affedildiği, Hz. Nuh aleyhisselamın gemisinin karaya oturduğu, Hz. İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, çok değerli olayların olduğu bir gün. Bütün dinlerde de muharrem ayı kutsal bir ay, oruç tutup 10. gününde aşure hayrı yaptığımız bir ay. Kerbela’da Hz. Hüseyin’in görmüş olduğu zulüm ve katledilmesi. Alevi kardeşlerimizin bugüne atfettiği bir önem var. Bugün dolayısıyla oruç tutuyorlar, üzüntülerini belirtiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti. İnsanların inançları, mezhepleri, ırkları dolayısıyla ayırt edilmediği bir dönem geçiriyoruz. Bizler de Alevi kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Dernek başkanımız merkezde bir cem evinin olmadığını ifade etti. Bizler de kendilerine yardımcı olmak için hazırız. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, yer bulalım. Biz buna hazırız. Hz. Peygamberimizin, Hz. Ali’nin, Hz. Hüseyin’in şefaatlerini diliyor, hepinizi saygılar sunuyorum” diye konuştu.Başkan Uğur’un cem evi sözü salonu dolduran yüzlerce vatandaş tarafından uzun süre alkışlandı.

Vali Mustafa Yaman da “Değerli canlar” şeklinde hitap ettiği Alevi vatandaşlara her zaman yanlarında olduklarını ifade etti. Vali Yaman, “Bizler her zaman yanınızdayız, hep beraber olacağız. Bize düşen ne varsa hazırız, fiziki olan ihtiyaçlarınızda da her zaman yanınızdayız” dedi.

Konuşmaların ardından deyiş ve nefesler sahne aldı. Ardından derneği katkı sağlayan kişilere plaket verildi. Samah gösterisi ve aşure duasının yapıldığı törenin sonunda kazanlar dolusu aşure dağıtıldı. Vali Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur kazanın başına geçip kepçeyle vatandaşlara aşure ikram ettiler. Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanları da aynı şekilde aşure dağıttılar. Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtım Derneğ başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile salonu dolduran yüzlerce Alevi vatandaş başta Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur olmak üzere Vali Mustafa Yaman’a, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür etti.