Başkan Uğur Manyas’ta Muhtarlar ile Buluştu

ulasim 26.05.2016

Manyas Muhtarlar Derneği’nin randevu talebi üzerine ilçede bir toplantı düzenleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, muhtarların istek, sorun ve önerilerini dinledi. Başkan Uğur, toplantıda ilçeye yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler vererek yeraltı ve yer üstü kaynakları ile zengin olan Balıkesir’i marka şehir yapmak istediklerini söyledi.

Manyas Muhtarlar Derneği’nin randevu talebi üzerine Manyas ilçesinde toplantı düzenleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, muhtarların istek, sorun ve önerilerini dinledi. Manyas Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen buluşmaya Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar ve Manyas Belediye Başkanı Tancan Barcin ile ilçedeki mahalle muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manyas Muhtarlar Derneği Başkanı Şevket Kaya, Başkan Uğur’a kendilerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Kaya, Uğur’un her konuda kendilerine destek olduğunu ifade etti.

BALIKESİR’DE 1130 MAHALLE VAR

Derneğin randevu talebi üzerine toplantıyı organize ettiklerini belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Geçen hafta Manyas Muhtarlar Derneği Başkanı beni aradı, randevu istedi, gelmek istediklerini söyledi. Ben de bu kadar muhtarı Balıkesir’e kadar yorma ben gelirim dedim. Bugün de bu toplantıyı Muhtarlar Derneği Başkanımızın talebi üzerine gerçekleştiriyoruz. Balıkesir Büyükşehir oldu. İki yılı tamamladık. Bu zaman zarfında Büyükşehir yapılanmasını tamamladı. BASKİ, Balıkesir Su kanalizasyon idaresi kuruldu. Büyükşehir’in yapması gereken sorumluluğunda olan işler var. Ulaşımdan suya, kanalizasyona kadar. Tarım ile ilgili, yollarla, parkıyla bahçesiyle ilgili çok geniş bir alanda hizmet veriyor. Balıkesir de çok büyük bir il. Bir taraf Marmara, bir taraf Ege, bir taraf İç Ege. 890 kırsal mahallesi ile beraber 1130 mahallemiz var. Eğer bizim kırsaldaki mahallemizin mezralarını da işin içine katarsak, iki, üç hatta 5 mezrası olan mahallemiz var. Bizim kırsal mahallemiz belki 1200’leri buluyor” diye konuştu.

“BALIKESİR MARKA ŞEHİR OLACAK”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezleri ve kırsal bölgelere hizmet vermek için göreve başladıkları andan itibaren yapılanmasını tamamladığını söyleyen Uğur, hizmet için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. Balıkesir’in zengin bir kent olduğunu ancak marka olmayı başaramadığını belirten Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

Gece, gündüz demeden çalışıyoruz. Bir tarafta Manyas’a sizleri ziyarete geliyoruz. Buradan Gönen’e gideceğim. Bir taraftan Ayvalık’ta Cunda köprüsü yapımına devam ediyoruz. Narlı’da Altınoluk’ta arıtma tesisini, 11 ilçede mezbaha yapımından, parkını, bahçesini, ulaşımını hepsini koordine etmeye çalışıyoruz. Balıkesir’i tüm ilçeleri ile beraber Yaşanılabilir Kent, bir marka, bir şehir haline getirmek istiyoruz. Tabi çok zenginiz; altın madenleri Balıkesir’de. Bor madenleri, dünyanın en zengin bor yatakları Balıkesir’de. Seramiğin ham maddesi kaolin, demir, kömür, çinko, kurşun, bakır, aklınıza ne geliyorsa ilimizde var. Mermer yatakları Balıkesir’de. Maden olarak çok zenginiz. Çok zengin ormanlarımız var. Bir tarafta Kaz Dağları, Susurluk, Savaştepe ve Dursunbey gibi ilçelerimiz başta olmak üzere her tarafımız orman. Onun için Kastamonu Entegre Ağaç sanayi geldi fabrikasını burada kurdu. Tarım, hayvancılık, süt ürünleri, bu konularda bir numarayız. Ama bunları maalesef bugüne kadar marka yapamadık tanıtım yapamadık.

DÜNYA GURMELERİ BALIKESİR’DE AĞIRLANACAK

Balıkesir’in süt ürünleri ve peynirleri ile ilgili kitap çalışması başlattıklarını söyleyen Uğur, çalışma sonunda bir çalıştay ve peynir fuarı düzenlemeyi düşündüklerini vurguladı. Düzenlenecek olan çalıştay ve fuara sadece Türkiye değil, dünyanın ünlü gurmelerini de davet edeceklerini kaydeden Uğur “Peynir ile ilgili bir kitap elime geçti. Peynir aşkı diye bir kitap hazırlanmış. Tüm Türkiye’deki peynirleri tanıtıyor. O kitapta iki defa Balıkesir’den bahsediyor. Yazarlarını çağırdım. İki hanım geldi. Onlara bu sizin çıraklık eseriniz, şimdi bana bir kitap yapacaksınız ve Balıkesir peynirini anlatacaksınız. Ama ustalık eseri olacak. Balıkesir’de ne kadar Manyas’ında, Gönen’inde, Savaştepe’sinde, İvrindi’sinde, Havran’ın da ne kadar peynir üreticisi varsa, hem geleneksel, hem de endüstriyel olarak üreten var ise hepsi ziyaret edilecek. Peyniri nasıl yapıyor. Höşmeriminden manda kaymağına kadar bu kitapta Balıkesir’in süt ürünlerini tanıtan belgesel yapacağız. Bir çalıştay ile ve peynir fuarı ile Türkiye ve dünyadaki tüm gurmelerini çağıracağız. Peynirimizin, Manyas’ın peynirinin, yoğurdunun tadına baktıracağız. Savaştepe’nin Madenmezarı’ndaki peynirin tadına baktıracağız. Bizim Balıkesir’in peynirini marka yapmamız lazım. Benim Balıkesir’imin her ilçesinde sütü değerlendiren mandıralar var, endüstriyel kuruluşlar var. Bunların hepsini liste haline getireceğiz ve dünyaya tanıtacağız. Fransa’nın ve Hollanda’nın peyniri bizden daha mı lezzetli? Bizim peynirimiz daha güzel. Ama adam reklamını ve tanıtımını iyi yapıyor. En güzel peynirler, yoğurtlar, süt ürünleri Balıkesir’de. Balıkesir’i marka yapmak için hem ülke genelinde, hem de dünya genelinde tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan muhtarlar sorun, istek ve görüşlerini tek tek konuşarak Başkan Uğur’a ilettiler. Uğur, sorunların çözümü için toplantıya katılan daire başkan ve yöneticilerine gerekli talimatları verdi.