Başkan Uğur Marangoz Esnafı İle Bir Araya Geldi

ulasim 29.03.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şehir merkezinde faaliyet gösteren keresteci ve marangoz esnafıyla bir araya geldi. Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte düzenlenen toplantıda marangozlar için Organize Sanayi Bölgesinde özel bir site kurulup yer tahsisi yapılacağı, isteyenlerin dükkan sahibi olacağı anlatıldı. Marangozlar kendilerine sunulan bu öneriye sıcak baktıklarını belirterek ilgisinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ettiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye olan yüzlerce keresteci ve marangoz esnafının yaşadığı sorununa çözüm bulmak için kolları sıvadı. Başkan Uğur, kendisine iletilen sorunların çözüme kavuşması için gerekli talimatları verirken, bizzat katıldığı toplantıda görüş alışverişinde bulundu. Sanayi Sitesi Grand Düğün salonunda yapılan toplantıya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Emlak İstimlak Dairesi Başkanı İrem Kaan, Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Gökmen Zeytun, Balıkesir Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kamil Güler, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi (EKK) Başkanı Erol Ayvaz ile çok sayıda keresteci ve marangoz esnafı katıldı.

Başkan Uğur: “Emrinize Amadeyiz”

Yeni Sanayi Sitesi’ndeki düğün salonunda düzenlenen istişare toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’e güzel bir site yapacaklarını, buraya mevcut keresteciler ve marangozlar sitesini taşımak istediklerini belirtti. Başkan Uğur, “Marangozlara buradan çıksınlar demiyoruz, ancak, derbederlikten kurtarmak istiyoruz. Kendi aranızda müzakere edin. Talep olursa emrinize amadeyiz. Biz istiyoruz ki; sizlerin ekmeğini büyütelim, sizlere yardımcı olalım istiyoruz. Balıkesir’in elini, ayağını düzeltelim, perişanlıktan kurtulsun. Talep olursa 6 ay içinde dükkanlar teslim edilecek, 1 yıl içinde de tamamı teslim edilmiş olacak. Kar falan yok, OSB’nin kar etme lüksü yok. Oda talepleri toplasın. Burada isterlerse dükkan sahibi olabilirler. Mal sahipleri ile oturup konuşacağız” dedi. Kredi kullanmak isteyen esnafa Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi kanalıyla en uygun banka faiz oranı imkanından yararlandırılmaları sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesi’nden Esnafa Büyük Kolaylık

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, Çay Deresi Rekreasyon Alanı Projesini hayata geçirebilmesi için Çay Deresi yanında belediye mülklerinin üzerinde işgalci olarak bulunan marangoz ve kerestecileri çıkarma gereği doğduğunda alternatif ve avantajlı bir yer olan OSB ile görüşmeler yapıldı. Ağaç İşleri Sanayi Sitesi olarak OSB de planlanan ve ayrılan bölgeye sektörde çalışanların talepleri doğrultusunda farklı büyüklüklerde açık ve kapalı alanları olan işyerleri projelendirildi. Kümelenmiş bir şekilde çalışma düzenin hem sektörü canlandıracağı hem de nihai tüketicinin marangozların ve yan sanayisinin ürünlerine aynı bölgede kolaylıkla ulaşımının sağlanabileceği, böylece büyükşehir olan Balıkesir’imize planlı bir büyüme sağlanması hedeflendi. Her büyüklükte ve fiyatta işyeri planlanan Ağaç İşleri Sanayi Sitesi için gelen taleplere göre dükkanların büyüklüklerinin revize edilebileceği belirtildi. Tüm planların marangoz ve kerestecilerin ihtiyaç ve taleplerine göre yapıldığı vurgulandı. OSB’deki Ağaç İşleri Sanayi Sitesi’nde 6 tip işyeri projelendirildi. Dükkan sahibi olmak isteyen esnaf için burada fiyatların sadece yüzde 30’unu peşin ödemek kaydıyla kalanını 10 yıl taksitlendirebilme imkanı sağlanacağı bildirildi.

Başkan’a Teşekkür Ettiler

Balıkesir Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kamil Güler ve yüzlerce üye istişare toplantısında sunulan alternatif yer konusunda memnuniyetlerini ifade ettiler. Konuyla ilgili sorularını da dile getirip en yetkili ağızdan cevaplarını alan keresteci ve marangozlar adına konuşan Oda Başkanı Kamil Güler, sağlanacak kolaylıkların sektördeki tüm esnafa rahat nefes aldıracağına, işlerinin daha iyi olacağına inandıklarını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti. Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın talepleri toplamasıyla devam edecek sürecin bir an önce neticelenmesi için çalışmalar sürüyor.