Başkan Uğur Sahada İncelemelerde Bulundu

ulasim 29.06.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, susurluk ilçesinde inşaatına başlanan Buzağlık Köprüsünü Eylül ayına kadar bitirip açılışını yapacaklarını bildirdi. Uğur, aynı şekilde İvrindi ilçesi sınırlarında inşaasına başlanan Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nin de en kısa sürede tamamlanıp faaliyete geçeceğini kaydetti. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, geçtiğimiz aylarda startı verilen projelerin devam eden çalmalarıyla ilgili sahalardaki incelemelerini sürdürüyor. Uğur, hafta sonu Susurluk ve İvrindi içlelerine giderek Buzağlık Köprü inşaatı ile İvrindi'deki Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi inşaatlarını inceledi. İlk olarak Susurluk'a giden Başkan Uğur, Buzağılık Köprü inşaatında müteahhit firma yetkilisi ve işçilerle görüştü.  Başkan Ahmet Edip Uğur, “27 Mayıs 2015 tarihinde temelini attığımız Susurluk ilçemizdeki Buzağılık Köprüsünü inşallah Eylül ayında açacağız. Köprü inşaatında incelemelerde bulunduk, çalışmalarla ilgili bilgi aldık. Köprü inşaatımızın yapımı hızla ilerlemeye devam ediyor” dedi. 

SÜRESİNDEN ÖNCE BİTECEK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarafından 3 milyon 120 bin lira yatırım bedeliyle Susurluk’a kazandırılacak Buzağılık Köprüsü’nün faaliyete geçmesiyle birlikte; Buzağılık, Kayıkçı, Kocapınar, Ekinlik, Kalfa, Yaylaşehir ve Gürece gibi kırsal mahallelerin Susurluk’a ulaşımı sağlanacak. Susurluk'ta 15 yıldır yenilenip yapılması beklenen yatırımı Büyükşehir Belediyesi olarak yapacak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Uğur, “Buzağılık köprüsü bundan üç yıl önce tehlike arz ettiği için kapatıldı. İl Özel İdaresi’nin bütçesinden yapılması gerekirdi ancak Özel İdaresi’nin yıllık yatırım bütçesi 10-12 milyon lira olduğu için köprü yapılamadı. Balıkesir’in Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte buranın yapım işini biz ele aldık. Köprüyü bitirdiğimizde Karşıyaka'da Buzağılık, Kayıkçı, Kocapınar, Ekinlik, Kalfa, Yaylaşehir, Gürece ve onların mahalleleri bu köprüden istifade edecek. Susurluklu hemşehrilerimin 15 yıllık rüyasını inşallah gerçekleştirmiş olacağız” dedi. İhalesi 3 milyon 120 bin liradan yapılan Buzağılık Köprüsünün normal proje bitiş tarihi  22 Kasım 2015. Ancak, Başkan Uğur, çalışmaların seyrine göre köprüyü süresinden önce Eylül ayında bitirihp açacaklarını söyledi. Buzağılık Köprüsünün tamamı yaklaşık 300 metre. 10 metre genişlikte yapılacak köprünün sağında ve solunda ise birer metrelik yaya yolu, ortasında ise 4'er metre araç yolu var. 

YENİ HAYVAN BARINAĞI İNŞAATI HIZLA YÜKSELİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Susurluk ilçesinden sonra İvrindi ilçesine geçerek burada körfez yolu üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nin inşaat sahasında da incelemelerde bulundu. Müteahhit firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Uğur, yeni hayvan barınağının Balıkesir için önemli bir yatırım olduğunun altını çizdi. 

“TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK”

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi inşaat sahasında incelemeler yapan Başkan Uğur, “Yapımı ara vermeksizin devam eden hayvan barınağımızda incelemelerde bulunduk. İnşaatımızı en kısa zamanda sona erdirip, hayvanseverlere modern ve büyük barınağımızın bitiminin müjdesini vereceğiz. Türkiye’de örnek hayvan barınağı olacak. Yılda 5 bin sokak hayvanının rehabilitasyonunu yapacağız. Balıkesir için övündüğümüz bir yatırım. Bu barınak aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak bizim hayvanlara ne kadar önem verdiğimizin, sokak hayvanlarına sahip çıktığıımzın göstergesi” dedi. 

BU YIL TAMAMLANACAK

Balıkesir'deki Türkiye'nin en büyük ve modern hayvan barınağının temeli de 27 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen törende Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından atılmıştı. Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi; körfez yolu üzerinde İvrindi ilçe sınırlarında kalan toplam 46 dönüm (460 bin mletrekare) ormanlık alanda alanda yapılıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yılda 5 bin sokak hayvanının rehabilite edileceği bildirildi. Toplam proje bedeli 5 milyon 250 bin TL.  Toplam kullanım alanı 20 dönüm (20 bin 400 metrekare) olan barınakta; ameliyathaneler (841 metrekare), işçi binası (383 metrekare), sosyal tesis (378 metrekare), karantina (243 metrekare), posperatif (2 bin 262 metrekare), uyuz bakım (377 metrekare) birimleri yer alıyor.