Başkan Uğur Su Basan Evleri İnceledi

ulasim 23.12.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, dün gece Altıeylül İlçesinde meydana gelen ana şebeke hattındaki patlama sonucu su basan evde hayatını kaybeden vatandaşın ailesini ziyaret edip, taziyede bulundu. Yaşanan olaydan dolayı üzüntüsünü ifade eden Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak ailenin yanında olduklarını, bununla birlikte su baskınından dolayı mağdur olan 11 evdeki hasarların da giderileceğini belirtti.

UĞUR: “TÜM ZARARLAR TAZMİN EDİLECEK”

Balıkesir'in Altıeylül İlçesindeki olay Plevne Mahallesi'nde meydana geldi. Dün gece saat 22.20 sıralarındaki olayda İkizcetepeler D2 su deposundan çıkan ve merkezdeki iki ilçede bulunan bazı mahalleleri besleyen binlik içmesuyu borusunda patlama meydana geldi. Yaklaşık 3 bar basınç ile çıkan su nedeniyle yakınlardaki binaların bodrum katlarını su bastı. Açelya Sokaktaki bir binanın bodrum katında oturan Poyraz ailesinden 67 yaşındaki Nadire Poyraz isimli vatandaş beraber yaşadığı kızı ve torununun çabalarına rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerinin müdahalesi ile evdeki anne ve kızı kurtarılarak hastaneye sevk edilirken, vefat eden yaşlı kadın ise hastane morguna kaldırıldı. Plevne Mahallesi'ndeki olayda aynı sokakta bulunan toplam 11 evin bodrum katlarında su baskını neticesi hasar meydana geldi. Bugün bölgeye giden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Dairesi Başkanı Nazım Ergelen, Zabıta Dairesi Başkanı Gürkan Kurtbaş, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı ve Özel Kalem Müdürü Şaban Akkol, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram ve yardımcılarından bilgi aldı. Evleri tek tek dolaşıp inceleyen Başkan Uğur, vatandaşlarla da görüşerek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Uğur, meydana gelen zararları en kısa sürede gidereceklerini söyledi. Gazetecilerin sorusunu cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Ahmet Edip Uğur, “Öncelikle hayatını kaybeden hemşehrimizin ölümünden dolayı son derece üzgünüz. Acı bir olay. İkizcetepeler'den Balıkesir Altıeylül ve Karesi ilçelerine su getiren 1 metre çapındaki D2 deposundan gelen ana hatta bir patlama oldu. Ana şebeke hattı, içerisinde yaklaşık 3 bar basınçla su geliyor. Bu CTP borular 1999 yılında Balıkesir'de bu hat imal edilmiş, bağlantı yerlerinde manşonlar var. Balıkesir'de yaklaşık 1 yıldır bu CTP boruların ek yerlerinde sık sık patlama oluyor, daha önce de  İzmir Caddesi üzerindekini değiştirdik, sonra başka bölgede aynı şekilde. Ya metal yorgunluğu var ya da o zamanki malzemeden kaynaklı. Dün gece patlayan boruda tamirat yapıldı bugün yine bir manşondan yine kaçırmış ve patlak olmuş. Bunlar 1 metre, 1 metre 20 santim çapında borular. Bu mahallelere ana depodan içmesuyu veriliyor. Maalesef patlama sonucu bodrum kattaki evi su basmış ve bir hemşehrimizi hanım kardeşimizi kaybettik, Allah rahmet eylesin. Kızı ve torunu hastanede durumları iyi. Biz bu hattın tamamının değişmesini istiyoruz, tamamını çelik boru haline getireceğiz. Tabi buradaki yapıları da görüyorsunuz; hepsi bodrum kat. Binanın biri yüksekte, arkasındaki tamamen su içinde kalıyor, bodrum katlar sular altında kalıyor. Şu anda toplam 11 evde hasar tespitleri yapıldı. Kimin ne hasarı varsa hepsi tazmin edilecek, karşılayacağız. Evlerin temizliği vs. ne varsa hepsini BASKİ'miz Büyükşehir Belediyemiz yapacak. Mağduriyetleri önlemek için arkadaşlar seferber oldular, ekiplerimiz çalışıyorlar” dedi. 

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi'ne geçen Başkan Uğur, burada ailenin diğer fertlerini ziyaret edip başsağlığı diledi, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Hastane başhekiminden bilgi alan Başkan Uğur, Daire Başkanlarına talimat vererek ailenin her türlü ihtiyacının karşılanmasını, su basan bodrum kattaki evle ilgili de ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Uğur, hastanede ailenin yakınlarıyla da görüşüp isteklerini dinledi, taziyede bulundu.

BASKİ'DEN AÇIKLAMA

Bu arada, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü yaşanan olayla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu bilgiler verildi:
Balıkesir Merkezinde bulunan D2 su deposundan çıkan Altıeylül ve Karesi İlçelerinin bazı mahallelerini besleyen Ø1000 mm’lik CTP (Cam Takviyeli Polyester) içmesuyu borusu hattında Plevne Mahallesi Demiryolu Caddesi üzerinde su arızası meydana gelmiş, bu arızanın 22.12.2015 tarih saat: 03:00 ile 15:30 saatleri arasında tamirat çalışması yapılarak şebekeye sorunsuz olarak su verilmiştir. Söz konusu CTP içmesuyu hattına sık arızalar meydana gelmiştir. Bu arızalar borunun özelliğinden kaynaklıdır. İmkanlar dahilinde değiştirilmesi planlanmaktadır. Ancak söz konusu tamiratı yapılan noktaya yakın bir noktada kontrollü olarak suyu vermemize rağmen 7 saat sonra yaklaşık 22:20 sularında aynı hatta bir arıza meydana gelmiştir. Söz konusu arızadan kaynaklanan ve hattın içerisindeki suyun boşalması ile birlikte maalesef; sokakta bulunan konutların yol kotunun altında kalan bodrum katları zarar görmüştür. BASKİ, İtfaiye ve Zabıta olarak tüm Büyükşehir Belediyemiz Ekiplerinin yoğun çalışması ile söz konusu bodrum katlarının suyu boşaltılmış ancak su patlağının meydana geldiği en yakın konutun bodrum katında oturan ailemizden bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. BASKİ olarak Kurumumuz meydana gelen olaydan ve sonucundan dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Zarar gören tüm vatandaşlarımıza gereken destek yapılacaktır. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz İtfaiye ve Zabıta Ekipleri tarafından gerekli tespitler yapılmakta olup; hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecektir. Bu Mübarek Kandil Gecesinde yaşanan olay nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan Rahmet tüm yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. BASKİ Genel Müdürlüğümüz olarak yaşanan bu elim olay nedeniyle üzüntümüzü bildirir tüm halkımıza saygılarımızı sunarız.