Başkan Uğur'dan 6 Eylül Balıkesir’in Kurtuluş Günü Mesajı

ulasim 05.09.2016

Kıymetli Balıkesirliler;

Balıkesir bizim için konumu ile beraber doğal, kültürel, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin yanında yakın tarihi ile de gurur kaynağımızdır. Hepimizin bildiği gibi 1.Dünya Savaşının sonunda, Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan ateşkes anlaşması ile devletin ordusuna, silahlarına ve cephanelerine el konulmuş ve ülke adeta işgallere açık hale getirilmişti.

Akabinde İzmir 15 Mayıs 1919 da Yunanlılar tarafından işgal edildi. İşgali öğrenen Balıkesirliler Okuma Yurdu ve Alaca Mescit Toplantılarını düzenleyerek işgale karşı direnişin nasıl olacağını tartışmışlar ve temsilciler belirleyerek örgütlenmişlerdir. Tartışmalar devam ederken 30 Haziran 1920 de Yunanlılar Balıkesir e girer. Ancak hiç bir şey bekledikleri gibi olmayacaktır. Kuva-yi Milliye güçlerinin verdiği mücadele ve düzenli ordumuzun kazandığı zaferler neticesinde Yunan Birlikleri, 6 Eylül 1922 de Balıkesir den ayrılmış ve Balıkesir düşman işgalinden kurtulmuştur.

Balıkesir Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 Adet Kongre ile de Milli Mücadelenin Devleşen İli olmuştur. Balıkesir Alaşehir Kongreleri bu yıllarda yürütme ile ilgili önemli kararlar almış ve adeta Milli Bir Hükümet gibi hareket etmiştir. Kongre, birliklere silah temin etmiş, cephelere asker sevk etmiş, aylık ödemiştir. Bu direniş ve Yunanlıların İzmir çevresinde tutulması Ankara da Milli Hükümetin kurulması ve milli orduların hazırlanması için altın değerinde zaman kazandırmıştır.

Bizler inanıyoruz ki Balıkesirliler göğsünde şerefle bir arma taşımaktadır. Bu Arma Kuva-yi Milliye Armasıdır. Bugün de yaşadığımız 15 Temmuz Darbe Girişimi neticesinde ortaya çıkan tablo Balıkesirlilerin bağımsızlıklarına, demokrasiye ve milli iradeye olan bağlılıklarını ortaya koymuştur. Bu duygu ve düşüncelerle milli mücadele yıllarında özgürlüğüne aşık bir şehrin vatan için,  bayrak için, namus için korkmadan, yılmadan mücadele eden ve esareti kabul etmeyen Balıkesirli tüm kahramanlarımızı, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor.

Tüm Hemşehrilerimizin Kurtuluş gününü tebrik ediyorum.