Başkan Uğur’dan Ayvalık’a Müjdeler

ulasim 08.11.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık ilçesinde düzenlenen Uluslararası Zeytin Hasat Festivaline katıldı. Festivalin açılış töreninde konuşan Başkan Uğur, Ayvalıklılara birbiri ardına müjdeler verdi. Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak zeytin diyarı Ayvalık’ı turizmi, denizi, tarihi dokusu ve diğer tüm yöreselliğiyle bir dünya markası yapacaklarını söyledi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Zeytin Hasat Festivali’nin bu yıl 11.’si yapıldı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Zeytine Minnet” yürüyüşünde Kaymakam, Belediye Başkanı, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ziraat Odası, zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle birlikte şehir merkezinde yürüdü. Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına sunulan zeytin çelenginin ardından eski otogarda zeytin ve zeytinyağı stantların kurulduğu Pazar Yerinde tören düzenlendi. Vali, milletvekili, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri ile birlikte zeytin üreticileri ve vatandaşların katıldığı törende Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer zeytin ve zeytinyağının tarihi ile sağlık açısından ve ticari anlamda Ayvalık ve yöresi için dolayısıyla Balıkesir ve tüm ülke için taşıdığı öneme dikkat çektiler. Tüketicilerin gerçek Ayvalık zeytinyağında ürünün coğrafi işaret taşımasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Yetkililer, Türkiye’deki zeytinyağı tüketiminin son yıllarda artış göstermekle beraber bunun yetersiz olduğunu ifade ettiler. Milletvekili Namık Havutça ve Vali Mustafa Yaman’ın da birer konuşma yaptığı törende, bu yılki festivalin ana teması, ‘Bin Yıllardır’ sloganıyla “Zeytinyağı ve Tarih” oldu. Milletvekili Havutça zeytinin yasa ile koruma altında olmasına rağmen gelecekten endişeli olduğunu ifade ederken, Vali Yaman, bölgede kurulan Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni hatırlatarak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da sözlerinde ifade ettiği gibi tarım ve sanayideki gelişmelerin günümüzde çok daha disiplinli, planlı bir şekilde yapıldığını ifade etti. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’la ilgili UNESCO sürecini başlattıklarını ve bu yolda emin adımlarla umutlu bir ilerleyiş içerisinde olduklarını belirterek Nisan ayında kabul görüşmelerinin olumlu sonuçlanması için çabaladıklarını kaydetti.

BAŞKAN UĞUR: “ZEYTİNYAĞI BİR İLAÇ, 1.8 LİTRE OLAN KİŞİ BAŞI TÜKETİM MUTLAKA ARTMALI”
“BÜTÇEDEN 3.5 MİLYON AYIRDIK, ÜRETİCİ 40 MİLYON KAZANDI”

11. Uluslar arası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali açılış töreninde bir konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık deyince akla önce zeytinyağı geldiğini, Balıkesir’in Ege Bölgesi’nin; Edremit Körfezi’nin etrafı ve Ayvalık’ın iklim bakımından havası ve suyuyla dünyanın en kaliteli zeytinyağının çıktığı yer olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl bütçeden 3.5 milyon lira ayırdıklarını ve uçakla havadan ilaçlama ve diğer çalışmaların sonunda Balıkesir’deki zeytin üreticisinin 40 milyon lira kazandığını hatırlatan Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak zeytin müstahsiline, üreticilere her zaman destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Zeytinyağını “ilaç” olarak niteleyen, kendi sağlığını da zeytin ve zeytinyağı tüketimine borçlu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Zeytinyağı bir ilaç, meyve suyu. Ben de sağlığımı zeytine ve zeytinyağına borçluyum. Sabah kahvaltıda mutlaka ekmeğimi zeytinyağına banıyor, zeytin yiyorum. Ama maalesef bizler ürettiğimiz halde zeytinyağını tüketemiyoruz. Ülkemizde kişi başına 1.8 kg zeytinyağı tüketiliyor. Biz Suriye kadar, Yunanistan kadar, İspanya, İtalya kadar tüketemiyoruz. Eğer Türkiye’nin 78 milyonu kişi başına 5 litre, en azından 3 litre tüketmiş olsa biz ihraç edecek mal bulamayız; zeytinimiz ve zeytinyağımız çok kıymetli olur. Tüketimi artırmak için milli gelirimizin de artması lazım; çünkü pahalı bir yağ. Geçen yıl zeytinyağı fiyatları 18 ila 20 liraya kadar çıkmıştı. Biz de Büyükşehir olarak zeytin dostu, zeytini seven, zeytinyağını tüketen bir tüketici olarak zeytin müstahsiline gerekli desteğimizi veriyoruz. Geçen yıl Büyükşehir Belediye bütçesinden 3 milyon 500 bin lira kaynak ayırdık. Zeytin zararlılarıyla mücadeleyi tuttuğumuz uçakla yaptık, bunun da faydasını zeytin üreticisi gördü. Biz 3.5 milyon koyduk, çiftçimiz 35-40 milyonu fazlasıyla kazandı. Ama bu yıl zeytin sineği iklimden dolayı çıkmadı. Biz bu çalışmayı Tarım İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerimizle beraber yapıyoruz. Onlar bize zeytin sayısını veriyor, belli sayıya ulaştığı zaman uçaklarımız gidip o bölgeye ilaç atıyor. Balıkesir genelinde (Ege ve Marmara) 825 bin dekar alan var. Büyükşehir olarak bu çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN UĞUR: “BÜYÜKŞEHİR OLARAK ZEYTİN DOSTUYUZ”
“ZEYTİN LAZIM, MADEN DE LAZIM, SANAYİ DE LAZIM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kendisinden önce yaptığı konuşmada siyasi propaganda yapan CHP milletvekiline göndermede bulundu. Uğur, “Sayın Havutça bugün 6 Kasım, herhalde seçimi önümüzdeki Pazar zannediyor, bayağı bir propaganda yaptı. Ama seçim geçti. Zeytini korumamız lazım. Biz zeytin dostuyuz. Eğer bir zeytin dostu olmasam zeytin ilaçlamasıyla ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 3 milyon 500 bin TL ayırmam. Zeytin lazım, zeytin ağacı lazım; sanayi de lazım, maden de lazım, hepsi lazım. Ama bu işleri tabii ki insanların sağlığını düşünerek, çevreyi düşünerek yapmamız lazım. Biz Bandırma’da bir sanayi bölgesi düşünüyoruz. Türkiye’nin üretime, istihdama ihtiyacı var. Türkiye’nin cari açığı kapatması lazım. İspanya’da yeni teknolojiler üretiliyor. İspanya’da üreticiler 10 yaşındaki ağacı kesip yenisini dikiyor, 4 yıl sonra maksimum ürünü alıyor. Bugün dünyada 2.5 milyon ton zeytinyağının 1 milyon tondan fazlasını İspanya üretiyor. Nasıl ürettiğini örnek almak lazım. Türkiye olarak da hükümetimizin destekleriyle bizim 180-190 milyon zeytin varlığımız var. Bizim zeytinyağı üretimini daha da artırmamız lazım. Türkiye olarak insanımızın, gençlerimizin sağlığı için 450-500 bin ton üretelim istiyoruz. 250 bin tonunu tüketelim; 250 bin tonunu da ihraç edelim” diye konuştu.

AYVALIK-CUNDA ARASINA YAPILACAK “TAŞ KÖPRÜ” İHALEYE ÇIKIYOR
BAŞKAN UĞUR: “AYVALIK’I DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık ilçesinin yalnızca zeytin ve zeytinyağından ibaret olmadığını, coğrafi konumuyla denizi ve turizmiyle de bir dünya markası olan Ayvalık’a zengin, paralı turistleri getireceklerini belirtti. Ahmet Edip Uğur,  şöyle konuştu; 
Ayvalık bir dünya markası. Ayvalık’a turistin gelmesi lazım; Ayvalık’ın tarihini, gelenek göreneğini, Ayvalık’ın evlerini, denizini, havasını, güneşin batışını Ayvalık’ta Şeytan Sofrası’ndan seyretmesi lazım. Ayvalık’ta denizin kokmaması, temiz olması lazım. Ayvalık’ın suyunun kesilmemesi lazım. Şimdi biz Büyükşehir olarak önce Cunda’ya kanal açıp, yeni bir köprü yapıyoruz. Yıldız Üniversitesi’nde tüm etütlerini yaptırdık, burada üç yeni köprü modelini kamuoyuna sunduk. Modern bir köprü mü; tarihi taş köprü mü diye sorduk. Halkın da genel olarak tercihine göre Taş Köprü’ye karar verdik. Taş Köprü’nün inşaatıyla ilgili statik projelerini hazırlatıyoruz. Ocak ayında Cunda Köprüsü’nün ihalesine çıkıyoruz, Allah izin verirse Haziran- Temmuz ayından itibaren Ayvalıklılarla beraber Cunda Köprüsü’nden Cunda Adası’na gideceğiz. Bu ne sağlayacak; 120 metre açıklıkta 6 metre genişliğinde teknelerin geçebileceği, su akıntısının Ayvalık Körfezinde ve dış denizde olan medcezir, gelgitlerle 6 ayda bir suyun tamamı değişmiş olacak. Bu Ayvalık Körfezi’nin temizlenmesi açısından önemli. İkinci olarak Ayvalık körfezinde denize kaçak deşarjlar var. Bu kaçakları önleyeceğiz. Daha sonra yeni terfi istasyonundan Altınoluk arıtmasına, Altınova arıtmasına yeni bir hat döşüyoruz. İhalesi yapıldı. İstiyoruz ki Ayvalık Körfezi’ne atık su, kanalizasyon suyu akmasın. Altınova’dan getirdiğimiz yeni su hattı ve ihalesini yeni yaptığımız 10 bin tonluk yeni su deposu var. Ağustos ayı sonlarında, Eylül ortalarında hat bitti, su problemi çözüldü. 10 bin tonluk su deposunun ardından baraj inşaatı geliyor. Bunların hepsini Büyükşehir Belediyesi olarak planlı, programlı bir şekilde yapıyoruz. Ayvalık’ta sahilde evler var, onların da restore edilerek butik otellerin ortaya çıkması lazım, bunlarla ilgili projelerimiz var. Kamuoyuna sunacağız ve gerçekleştireceğiz.

AYVALIK DAHA DEĞERLİ OLACAK…
BÜYÜKŞEHİR AYVALIK’A BÜYÜK LİMAN YAPACAK
BAŞKAN UĞUR: “CRUİSE GEMİLERLE ZENGİN TURİSTLERİ AYVALIK’A ÇEKECEĞİZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık ilçesine yapacakları yeni liman projesinin hayata geçmesiyle birlikte ilçeye, dolayısıyla körfez bölgesine dünyanın dört bir tarafından zengin turistlerin geleceğini bildirdi. Ayvalık’a bir Cruise Limanı yapılmasıyla ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Uğur, “Çalışmalarımız Lale Adası ile ilgili. Hem Yıldız Üniversitesi hem diğer ilgili yerlerle görüşüyoruz. Kaç turist gelir diye sorduk, gemi firmaları ‘bir liman yaparsanız buraya yılda 50 bin ila 80 bin arasında turisti getiririz’ diyorlar. Ayvalık’ın lokasyonu çok önemli, Kuşadası’na geliyor, Ayvalık’a gelemiyor. Her bir Cruise gemisinde 3 ila 5 bin turist geliyor. Bunlar paralı turist, öyle her şey içinde 20-30 dolara kalan turistler değil. Onlara mutlaka Ayvalık’ın o tarihi dokusunu, havasını, suyunu teneffüs ettireceğiz. Buradan Bergama’ya, Assos’a, Kazdağlarına. Biz Ayvalık’ta bu paralı turistleri en az 2-3 gece konaklatabiliriz. Bunu Ayvalık Belediyemizle birlikte gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak turizmde Türkiye’nin vizyonu, markası bir Ayvalık istiyoruz. Zeytin ve zeytinyağıyla, turizmi, tarihi dokusu, her şeyiyle. İşte bizim düşündüğümüz, hayal ettiğimiz böyle bir Ayvalık var. O zaman zeytinyağı satışları da artacak, esnafın yüzü de gülecek. Ayvalık daha değerli olacak” dedi.

AYVALIKLILAR UĞUR’A YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Zeytin Hasat Festivali töreninde konuşmaların ardından Pazar yeri açılışı yapıldı. Efem Halk Dansları Topluluğunun gösterisi beğeniyle izlendi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Pazar yerindeki stantları gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, hem müstahsillerden hem STK’ların stantlarında yoğun ilgi gördü. Vatandaşların sıcak ve samimi ilgilerine teşekkür eden Başkan Uğur, tek tek dolaşıp ziyaret ettiği stantlarda zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle sohbet etti. Yine Pazar yerinde stant açan STK’ların temsilci ve yöneticileriyle de görüşen Başkan Uğur, törenin başından beri kendisine eşlik eden AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ve beraberindekilerle Ayvalık Tabiat Platformu’nun başkan ve yöneticileri ile de stantlarında bir araya geldi, sohbet etti, Ayvalık’la ilgili dile getirdikleri görüş ve temennileri dinledi, Büyükşehir’in çevreye duyarlı projelerini anlatıp, ilgileri için teşekkür etti.

BAŞKAN UĞUR’DAN ENGELLİLERE AKÜLÜ ARABA

Başkan Uğur, Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezinin açtığı standı da ziyaret etti. Genel Başkan Güler Çapraz’dan bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ihtiyaçları olup olmadığını sorduğu engelliler derneğine 2 adet akülü araba sözü verdi. Bu arada, stantlardan alışveriş de yapan Başkan Uğur’a Türk Anneler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği başkan ve yöneticileri de yoğun ilgi gösterdi. ADD Ayvalık Şube Başkanı Başkan Uğur’un yakasına Atatürk rozeti taktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalıklı hemşehrilerine gösterdikleri yoğun ve sıcak ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Uluslararası Zeytin Hasat Festivali açılış törenlerine, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Albay Aydın Nazlı, Ayvalık’ın eski Kaymakamı Ankara Vali Yardımcısı Nihat Nalbant, KKTC’den Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Balıkesir ve Ayvalık’ın daire amirleri, Ayvalık Ticaret Odası yönetimi, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.