Başkan Uğur'dan Kuva-yı Milliye Günü Mesajı

ulasim 15.05.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur, 16 Mayıs Kuva-yı Milliye Günü ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur'un mesajı şöyle:

Kıymetli Balıkesirliler;

Bildiğimiz üzere 1. Dünya Savaşı’nın sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Devleti'nin orduları dağıtılmış silahlarına el konulmuştur. Devlet adeta eli kolu bağlanmış ve çaresiz bir şekilde mukadderatına razı olmak üzeredir. Musul, Hatay, İskenderun gibi şehirlerimizin işgalinin ardından son olarak 15 Mayıs 1919'da İzmir Yunanlılarca işgal edilmiştir.

İşgal haberinin hemen ardından, Kuva-yı Milliye Hareketi Balıkesir’de vücuda gelmiş, kentte adeta bir devlet gibi teşkilatlanılmış, İzmir'in işgali Balıkesirliler tarafından derhal reddedilmiştir. Okuma Yurdu ve Alaca Mescit Toplantıları ile temeli atılan Kuva-yı Milliye Hareketi, düzenlenen 5 Adet Kongre ile olgunlaşmış, sivil- asker işbirliği ile topyekûn mücadeleye girişilmiş, cesur adımlar atılmış ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır.

Gerek düzenlenen protesto hareketleri, gerekse cephane ve iaşe temini çalışmaları, cephelere yapılan atamalar ve düşmanın ilerlemesini engellemek için açılan cepheler nedeniyle Balıkesirliler yakın tarihimiz içerisinde örnek bir istiklal mücadelesi sergilemişlerdir. Tüm bunların karşısında çaresiz kalan Yunanlılar tarihi bir ders alarak vatan topraklarımızdan çekilmek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle Balıkesir, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında en büyük rolü oynayan Batı Anadolu şehri olmuştur.

Bu bağlamda Kuva-yı Milliye ateşinin ilk kez Balıkesir’de yakıldığı bu tarihi gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm Kahraman Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar, istiklaline tutkuyla bağlı olan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Kuva-yı Milliye Gününü Kutlarım.