Başkan Uğur'un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

ulasim 02.12.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayınlamış olduğu kutlama mesajıdır:

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992 yılından günümüze kadar tüm dünyada engelli vatandaşlarımızın günü olarak kutlanmaktadır. Engellilerimizin topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması açısından bu önemli günde ciddi bir farkındalık oluşmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir güne sığdırılmayacak kadar önemlidir. Ancak yine de engellilerimizin toplumda aktif yer edinmeleri, eşit ve adaletli bir şekilde hayatın içerisinde yer almaları önemlidir.

Engelli vatandaşlarımızın her biri toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bizler, hayatın içinde bireyler olarak bütünüz. Engelli engelsiz tüm toplumun hep birlikte uyum içerisinde bütünleşmesi ve her bir bireyin karşılıklı saygı ve sevgi ortamında birbirlerini anlayarak yaşayabilmesi en büyük gayemiz olmalıdır.

Bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz. Sosyal devlet anlayışımızın gereği açısından engellilerimizin karşılaştığı sorunların çözümü için hep birlikte var gücümüzle çalışmalıyız. Engelli kardeşlerimize yönelik atılımları önceliklerimiz arasında değerlendirmeye devam edeceğiz.

Hayatımızın her alanında engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak, huzur ve refahını sağlamak için çalışıyoruz. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan istihdama, sanattan spora kadar birçok alanda engellerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bizler, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu mücadele içerisinde tüm paydaşların ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyorum.

Engellilerimizin tükenmez azim ve gayretleri ile nice zafer ve sevinçleri beraberinde getireceğine inancım tamdır.

Bu düşüncelerle engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü tebrik ediyorum.

Başta engelli ailelerimiz olmak üzere engellilerimizin dertleriyle dertlenen, sevinçlerini paylaşan vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum."