Başkan Uğur'un 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

ulasim 29.08.2015

Dumlupınar Zaferi sayısız şan ve şerefle dolu tarihimizdeki önemli bir sayfadır. Bu gün 93 yıl önce Dumlupınar'da elde ettiği zaferle Yunan İşgalini sona erdiren kahraman ordumuzun vatan topraklarımızdaki işgalcileri geldikleri gibi geriye gönderildikleri gündür. Batı'nın emperyalist güçlerinin bundan yaklaşık bir asır önce yaptıkları hesaplar bu günle beraber bozulmuştur. Bu zafer bir ulusun tüm yokluklara ve imkansızlıklara rağmen ''Bizi Esaret Altına Almak Öyle Kolay Değil'' mesajını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Yunan işgaline karşı düzenli ordumuzun 1. İnönü Savaşı ile beraber başlayan direnişi, 2. İnönü Zaferiyle devam etmiştir. Sakarya Savaşı ile beraber taarruz etme imkanını yakalayan ordumuz 26 Ağustos günü başlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde 28-29 Ağustos günü Yunanlıların 5 tümenlik ordusunun yenilmesinin neticesinde, 30 Ağustos günü Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde Yunan Birliklerini ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Gazi Mustafa Kemal'in ''Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz İleri'' emrinin ardından kaçan Yunan Birlikleri İzmir'e kadar takip edilmiş ve yeniden toparlanmalarına fırsat verilmeden Anadolu düşman işgalinden kurtarılmıştır.

               Böylelikle Milli Mücadele Ruhumuzun temsilcisi kahraman ordumuz, istilacıların tüm hayallerini denize dökmüştür.Türk Milletinin azmi ve direnme gücü beraberinde zaferi getirmiş, tarihin gördüğü eşsiz komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal'in liderliğindeki ordumuz istila emellerine geçit vermemiştir. İnanıyorum ki bugün de milletimiz birlik ve beraberliğini tüm dünyaya göstererek, asırlardan beri bu topraklarda adalete ve güvene dayalı bir yönetim biçimi ile hükmetmiş bir neslin torunları olarak, ülkemizi bölmek isteyen her türlü terör örgütüne karşı; inancından ve tarihinden aldığı güçle kararlılıkla sürdürecektir.

                Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zaferimizin 93. yıldönümünde cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, milletimizin kendine yeniden bir ufuk çizdiği bu anlamlı günün yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle ve rahmetle yad ediyor, tüm hemşehrilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.