Başkan Uğur'un Cumhuriyetimizin 92. Yıldönümü Kutlama Mesajı

ulasim 28.10.2015

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur'un Cumhuriyetimizin 92. Yıldönümü Kutlama Mesajı:

Aziz Hemşehrilerim,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92’inci yıl dönümünü milletçe büyük bir coşku ve heyecanla idrak ediyoruz. Cumhuriyet Bayramımızın Balıkesir'deki ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki her bir vatandaşımız için kutlu olmasını yürekten temenni ediyorum. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ü ; O’nun yol arkadaşlarını, özellikle de Cumhuriyetimizin ilanını gerçekleştiren dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini bir kez daha hayırla yad ediyoruz.

Cumhuriyet Yönetimi yokluklar içerisinde yedi düvele karşı kahramanca mücadele eden milletimizin ortak eseri olarak doğmuştur. Milletin egemenliğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır ilkesi ülkemizin geleceğinde hayat bulmuştur. İşgallere karşı düzenlenen kongrelerle başlayan süreç, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile ve Kurtuluş Savaşı ile devam etmiş, Cumhuriyetin ilanı ile de taçlanmıştır. Böylelikle bir millet kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olmuştur. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda, Osmanlı Cihan Devleti’nin yıkılmasıyla, çok geniş bir coğrafyada oluşan ümitsizlik iklimine karşılık bir umut kaynağı olarak da, Anadolu’dan tekrar yükselen güneş olmuştur. Ülkemiz Cumhuriyet yönetiminde 91 yıl boyunca bir çok aşamadan geçmiş ve bir çok badireyi atlatmıştır. Ancak, hamdolsun güçlenen demokrasimiz ile her badireyi aşarak; her imtihandan başarıyla çıkmıştır. Gelecekte de aziz milletimizin , Cumhuriyetimizin kazanımlarına ve demokrasimize daha çok sahip çıkacağına ve geliştireceğine inancımız tamdır. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. Yılında bilgi toplumuna dönüşmüş, her alanda modern standartları yakalamış, küresel rekabet gücü yüksek güçlü bir Türkiye de yaşayacağımızdan eminiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha bağımsızlığımızın ve milli egemenliğimizin mimarı olan Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi ise minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimizin Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.