Başkan Uğur'un Hz. Mevlana'yı Anma Haftası Mesajı

ulasim 15.12.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un “11-17 Aralık Hz. Mevlana’yı Anma Haftası” münasebetiyle yayınlamış olduğu kutlama mesajıdır.

"Sevgi, hoşgörü, barış denildiğinde aklımıza gelen bir gönül insanı olarak Hz. Mevlana, tüm dünyada tanınan, sevilen ve benimsenen bir Hak dostudur. Anadolu coğrafyasına attığı sevgi ve hoşgörü tohumları sadece yaşadığı coğrafyaya değil, tüm insanlığa önemli katkılar sağlamıştır.

Bugün, yakın coğrafyamızda yaşanan dil, din, ırk ve mezhep farklılığından kaynaklı sıkıntıları aşmamız gerekmektedir. Büyük Mütefekkir Hz. Mevlana’nın tüm insanlığa vermek istediği birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını iyi idrak etmeliyiz. Her dinden, her renkten insanı kucaklayan, Hz. Mevlana’nın en büyük mirası, insan sevgisine ve hoşgörüye dayalı bir hayat anlayışı olmuştur.

“Ne olursan ol yine gel” sözleriyle insanlığa seslenen Hz. Mevlana, bu sözleriyle bugün hâlâ gönüllerimizi fethederken insanlığı ayrımcılıktan, dostluk ve hoşgörüye davet etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Hz. Mevlana’yı 743. Vuslat yıldönümünde rahmetle ve minnetle anıyorum."