BASKİ'den Ayvalık Brifingi

ulasim 19.08.2015

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Ayvalık ilçesinde basın kuruluşlarıyla bir araya geldi. Basına Ayvalık’taki çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir brifing veren BASKİ Genel Müdürü Bayram, ilçede devam eden içme suyu, alt yapı, arıtma tesisi vs. çalışmalarla ilgili toplam 82 milyon TL.’lik yatırımın mevcut olduğunu, bölgedeki çalışma ve projelerin artara devam edeceğini ifade etti. 

BAŞKA AYVALIK YOK

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Ayvalık Liman Restaurant’da basın kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Daha önce Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katılımıyla Edremit ilçesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısını aynı şekilde Ayvalık ilçesi için düzenlediklerini belirten Mustafa Bayram, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un selamını ileterek başladığı sözlerinde BASKİ’nin çalışmalarını anlattı. Mustafa Bayram, “BASKİ Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı bir kuruluş. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur izinli olduğu için gelemedi ancak selam ve saygılarını iletti. Ayvalık dünyanın en güzel yörelerinden bir tanesi. Tekrar bir Ayvalık yapma imkânımız yok, elden çıkarsa tekrar eski haline dönüştürme şansımız da yok. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ayvalık’a verdiği önem, sevgi ve saygısının ürünü olarak buradayız. Bu toplantıyı geçen hafta planladık. Merkez ve yerel yönetim olarak sorunları bütün olarak birlikte ele alıyoruz. BASKİ olarak 1 yıl önce yoktuk, 1 Nisan 2014 itibariyle sıfırdan kurulan bir kurum. Fiziki mekanlar ve bağlı birimler ile ancak kurumsallaştık. Ben 28 yıl İller Bankasında çalıştım, 1987 yılından itibaren bu yörede İller Bankası kanalıyla yapılan yatırımlara vakıfım” dedi.

 
SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ BİLİYORUZ, ÇALIŞIYORUZ

BU YIL YAŞANAN SIKINTILARI SENEYE YAŞAMAYACAĞIZ

Ayvalık’taki sıkıntılarla ilgili çeşitli polemiklerin ve provokasyonların yapıldığını ifade eden BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, olayları kişiselleştirmeden ele almak gerektiğini vurguladı. Geçen sene yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmadığını, bu yıl yaşanan sıkıntıların da yapılacak çalışmalar ve alınacak önlemler ile seneye yaşanmayacağını kaydeden Mustafa Bayram, şunları söyledi: “Biz sorunları biliyoruz, çözümü de biliyoruz. Tamamen iyi profesyonel bir ekip arkadaşlarımız var. Siyasi kurum olarak bir şey söz konusu değil. Hizmet odaklı. Araç parkımızı 365’e çıkardık, Ayvalık birimimizi de güçlendiriyoruz. Balıkesir tipik bir Türkiye, karasal yerleri var, Marmara ve Ege’de kıyıları var, Muğla’dan sonra Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip. Çok çeşitli sıkıntılar çıkabiliyor, geçen yıl yaşanan sıkıntıları bu yıl yaşamıyoruz bu yıl yaşanan sıkıntıları inşallah seneye yaşamayacağız. Ayvalık’taki su sıkıntısı; son 10-15 yıldaki gelişen sıkıntılara köklü bir alt yapı çözümü olmamıştır. Arıtma tesisi ihalesi olmadan planlanmış işler, Atık su arıtma tesisi olarak ayrılan Lale Adasındaki yere imar planında olmasına rağmen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kapsamındaki arsa, devreye girdik ama arsa mülkiyetini çözemedik. Cunda’nın atık suyunu iki şekilde çözebiliriz, ilki mevcut ana kayadan ortak sorunlarla çözmek, ikincisi Cundayı kendi bünyesinde çözmek. Büyükşehir’e yazı yazdık 10 dönümlük bir alanı atık su arıtma tesisi olarak bize tahsis edin Cunda’yı Cunda’da çözelim dedik. Ayvalık’ı biz 500 bin nüfuslu düşünüp içme suyunu buna göre dağıtmak için çalışıyoruz. Tek su kaynağı Altınova’daki kuyular bölgesi, 38 kuyudan su alıyoruz, Ayvalık’a 400’lük hat yapılmış projelerini bile bulamadık, sık sık patlayan bir hat. Arkadaşlarımı tebrik ediyorum projeleri olmadan sıkıntıları tespit edip yerinde çözdük. Geleceğe yönelik olarak bu sene 500 çelik boru 6 km, arkasından 11 km çelik boru var, 630’luk polietilen boru ile yeniliyoruz. Ayvalık’ın komple içme suyu şebekesini yeniliyoruz. 10 bin metreküplük bir depo planlıyoruz. Projeleri hazır, yer mülkiyeti ile ilgili bir sıkıntı var. Yeni depo yeni sezonda hazır olacak. İçme suyu olarak asıl sıkıntı, 12 baraj projesi var. Madra Barajından 187 litre saniye Altınova için tahsis edilen su var. Altınova için yapılan bir proje, ancak eskiden Altınova Küçükköy Ayvalık aynı yerel yönetim idaresinden yönetildiği halde sıkıntı var. Artık BASKİ var, tek yetki BASKİ’de.

AYVALIK’TA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARIN TUTARI 82 MİLYON TL

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, sürdürülebilir şehirler projesi kapsamında fizibilite çalışmalarının devam ettiğini, Ekim ayında bu çalışmaların tamamlanacağını ve 2016 yılı içinde Madra Barajı ve Altınova proje çalışmalarının da tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. Ayvalık’taki mahallelerin bir kısmında bir dönem arsenikli su olduğunu bir dönem ise olmadığını belirten Bayram, “Büyükşehir Belediye Başkanım şeffaf yönetim anlayışı içinde arsenikli su sıkıntısını bizzat kendisi açıkladı. Temiz su vermek bizim görevimiz dedi ve çalışmaları başlattı. 7 mahallede arıtma tesisi kurulacak. Bu tesislerin bir tanesi Çakmak Mahallesinde (Ayvalık) kurulacak. Öncelikle tüm arsenikli bölgelerde mahalle çeşmesi yaparak içme suyu projesini çözmek istiyoruz, çelik boru hattı yenileniyor. Kanalizasyon konusunda içme suyunun yenilenmesine yönelik Küçükköy, Altınova’daki kuyulardan fazla su çekimi nedeniyle (saniyede 1 metreküp) düşünüldüğünde sıkıntının boyutu anlaşılabilir. Tepki göstermeden bu sıkıntıları çözmek bizim görevimiz” diye konuştu. 

CUNDA BAĞLANTISI BU AY TAMAMLANACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ olarak yürütülen tüm çalışmalar ve projelerle ilgili bilgiler veren Genel Müdür Mustafa Bayram, Cunda kanalizasyon bağlantısının bu ay sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi. Bayram, “Cunda bağlantı hattının projesini yaptık, yeni borular ile arıtma tesisimize veriyoruz, Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL kredi aldık. Cunda bağlantısını bu sezon sonuna kadar bağlamış olacağız. Ekip ekipman güçlendirmesini de sonuna kadar yapacağız. Biz cesaretimiz var karşınızdayız, bir dahaki buluşmamızda tüm bu sıkıntıları çözmüş olarak karşınızda olacağız inşallah” dedi. 
BASKİ’nin Ayvalık ilçesinde; Madra Barajından içme suyu çalışması 55 milyon TL., devam eden içme suyu inşaatı 15 milyon TL., Cunda bağlantısı 2 milyon TL 10 bin metreküplük yeni depo için 4 milyon TL. ve terfi merkezi - arıtma arası hat yenilemesi 6 milyon TL olmak üzere toplam 82 milyon TL. tutarında devam eden ve ihale sürecinde olan çalışmaları bulunuyor.