“BüyükAile”den Havran’da Görkemli Final

ulasim 03.06.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesir’de kamu yararına hizmet eden kurum ve kuruluşlarla birlikte yürüttüğü “Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor” projesinin altıncı durağı Havran ilçesindeki program düzenlenen final etkinliği ile sona erdi. Etkinliğe Almanya’dan Video Streeming sistemi ile canlı yayında bağlanarak 10 ilçede kurulan dev ekranlardan halka seslenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BüyükAile programı ile Havran’da çalmadık kapı bırakılmadığını söyledi.

GÜNEYDOĞU’DAKİ GÜVENLİK GÜÇLERİNE, “BÜYÜKAİLE” DESTEĞİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde yürütülen sosyal sorumluluk projesi “Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor” programının 6. durağı Havran ilçesi oldu. Kepsut ile başlayıp, Burhaniye ile devam eden, Karesi, Gömeç ve Altıeylül ilçelerinden sonra altıncı olarak Havran’da halkla buluşan Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor programı ile ilçedeki 27 kırsal ve 7 merkez olmak üzere 34 mahallede yaklaşık 20 bin vatandaşa ulaşıldı. Programın finali ise Havran merkezde eski pazar yerinde düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan BüyükAile final etkinlikleri, sinevizyon gösterisi ile devam etti. Etkinliklerde BüyükAile’den Güneydoğu’da terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarda görev yapan güvenlik güçleri için hazırlanan hediyelerin olduğu kamyon uğurlandı.

Etkinliklere Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen yaşamı ve çevreyi korumak için su, kanalizasyon, atık ve hammadde yönetimi alanlarında kendi yeniliklerinin ve çözümlerinin sunulacağı “IFAT 2016 Münih Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı”nda bulunduğu için katılamayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Video Streeming ile canlı bağlantı kurarak bir konuşma yaptı. 10 ilçede kurulan dev ekranlarda ve toplu taşıma araçlarında bulunan ekranlarda aynı anda vatandaşlara görüntülü olarak seslenen Uğur, “Balıkesir Büyük Bir Aile Oluyor Projesi”nin 6. Ayağını Havran’da tamamladıklarını söyledi.

BAŞKAN UĞUR: “BÜYÜKAİLE İLE ÇALMADIK KAPI, ULAŞMADIK İNSAN BIRAKMADIK”

Balıkesir’in geleceğini yakından ilgilendiren projeler ile ilgili görüşmeler yapmak için fuara katılım gerçekleştirdiğini belirten Uğur “Balıkesir’in geleceğini çok yakından ilgilendiren projelerimiz ile ilgili görüşmeler yapmak için Almanya’dayız. Bu güzel etkinliğe en azından bu canlı bağlantı ile katılarak sizlere selam vermeyi arzu ettim. Havran Belediye Başkanımız Emin Ersoy kardeşim ve onun şahsında Havranlı hemşerilerimize selamlarımı gönderiyorum. Bu canlı bağlantımız Balıkesir’de bir olan ve ilçelerimizde bulunan 10 farklı Video Streeming sistemi ile yayınlanıyor. O ilçelerimizdeki tüm vatandaşlarımıza, tüm hemşehrilerimize selam ve saygılar sunuyorum. Bu etkinliğimiz vesilesi ile 15 gündür tüm proje paydaşlarımız ile Havran’dayız. Bütün ekibimiz ile Havran’ı karış karış dolaştık. Çalmadık kapı, ulaşmadık insan bırakmadık. Sağlık taramaları ile, eğitimlerle, anketlerle ve daha bir çok farklı etkinlik ile devleti tüm kurumları ile hizmet anlamında sizlerin ayağına getirdik. Havran’dan tüm vatandaşlarımızı; 7’den 70’e ‘BüyükAile’nin bir parçası yapmak için gayret gösterdik, çaba sarf ettik. İnşallah bütün kurumlarımız ile BüyükAile olabilme sürecine geldik” dedi.

Başkan Uğur’un konuşması ardından Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve Havran Kaymakamı Yasin Öztürk’te birer konuşma yaparak etkinlikler için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ettiler. 

BİROL ŞAHİN: “BALIKESİR’İ KOCAMAN BİR AİLE OLARAK HAYAL EDİYORUZ”

Törenlerde konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin göreve geldiklerinde söyledikleri “Bu şehir bize emanet ve emanetimiz olan bu şehrin imarı ve inşası, bu şehirde yaşayanların ihyası için, var gücümüzle çalışacağız. Balıkesir'in en ücra köşelerine varıncaya kadar ulaşacak, en ücra köşedeki vatandaşların dahi problemleri ile ilgilenecek ve çözüme ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız” sözlerini hatırlattı. Bu sözü yerine getirmek için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, Balıkesir bir "BüyükAile" oluyor projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Şahin “Balıkesir'i bütün vatandaşlarımızın kendilerini ait hissettikleri kocaman bir aile olarak hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek için, tüm ekibimizle gece gündüz demeden aşk ile şevk ile çalışıyoruz. Balıkesir bir ‘BüyükAile’ oluyor projesi, işte bu hayalin gerçekleşmesinde bizler için çok önemli bir adım. Bu proje ile Balıkesir'de kamu yararına hizmet üreten tüm kurum ve kuruluşlarının hizmetlerini, bütüncül bir yaklaşımla, koordinasyon içinde, Balıkesir halkının ayağına götürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“DEVLETİ HİZMET ANLAMINDA HALKIN AYAĞINA GÖTÜRÜYORUZ”

“BüyükAile” projesi ile devlet hizmetlerini halkın ayağına götürmeyi hedeflediklerini söyleyen Şahin şöyle konuştu: “Bir ‘BüyükAile’ olabilmenin temel adımı bize göre; yaşadığımız bu şehirde, bütün insanlarımız için, eğitim, farkındalık ve uygulama seferberliği oluşturmaktır. Devlet ile halkı buluşturmak, devleti hizmet anlamında halkın ayağına götürmektir. Bu proje çerçevesinde, şehrin bütün kurumları ile el ele vererek, büyük bir hizmet atağı başlattık. Kepsut’ta başladığımız bu hizmet atağına sırası ile Burhaniye, Karesi, Gömeç ve Altıeylül ilçemizde gerçekleştirirken, bu ay Çanakkale Zaferinde kocaman bir destan yazan kahraman gazimiz Koca Seyidimizin memleketi Havran’da sizlere misafir olduk. Burada sizlerin huzurunda bir kez daha bize hem evlerinin kapılarını, hem de gönül kapılarını sonuna kadar açan siz değerli Havranlı hemşehrilerimize teşekkürlerimi sunuyorum”.

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA UYGULANAN BİR PROJE”

Türkiye’de ilk defa uygulanan Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor Projesi ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bir araya getirdiklerini ifade eden Şahin “Türkiye’de ilk kez uygulanan bu projemiz ile ilk defa bir araya gelen tüm kurumlarla Mayıs ayının başından beri köy köy, mahalle mahalle güzel Havran’ımızı dolaşıyoruz. Bir yandan mahallelerimizdeki insanımızın ihtiyaçlarını tespit etmek, için ev ev geziyoruz. Öte yandan, belirlediğimiz ihtiyaçların giderilmesi için, projemiz paydaşları ile vatandaşımızın ayağına kadar, hizmetlerimizi götürüyoruz. Sağlıklı nesillerin yetişmesi adına, gençlerimize, evlatlarımıza eğitimler veriyoruz. Bir yandan da çocuklarımızdan başlayarak, orta yaş ve risk gruplarına kadar, tüm vatandaşlarımızı, sağlık taramasından geçiriyoruz. Bizim hizmet anlayışımızda önceliğimiz insan ve insana değer katan değerler. Bizde vatandaşlarımıza rağmen bir hizmet anlayışı asla olmaz. O sebeple hep sizlere danışıyor, sizlere soruyoruz. Bu şehrin imarı ve inşası için ne yapalım diye soruyoruz?” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından şiir ve hadis okuma yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verilirken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Boyunca Kitap Oku Bisikleti Kap” yarışmasında dereceye giren öğrencilere Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin tarafından bisikletleri hediye edildi. Havran Tiyatro Grubu tarafından sunulan gösteri ardından, Bandırma’da özel eğitim alan bir grup öğrencinin gösteri ardından sonra program sona ererken katılımcılar standları gezdi.

Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor programı final etkinlikleri törenine Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin ile birlikte Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, BüyükAile projesinin paydaşları olan kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri ve üst düzey temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Havran ilçesindeki mahalle muhtarları ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günboyu süren etkinliklerde paydaş kamu kurum ve kuruluşlarının açtığı standlarda vatandaşlara bilgilendirmeler yapılırken, materyaller dağıtıldı. Vatandaşlara ayrıca pilav ayran ikramı yapıldı.