BüyükAile’den Susurluk’ta Görkemli Final

ulasim 09.11.2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde yürütülen sosyal sorumluluk projesi “Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor” programının 7. durağı Susurluk ilçesi oldu. Susurluk’ta halkla buluşan Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor programı ile ilçedeki 1093 vatandaşa diyabet taraması, 674 kişiye kanser taraması, 1900 öğretmen ve öğrencimize göz taraması, 650 kişiye kemik yoğunluğu ölçümü, gerçekleştiridi. Proje kapsamında yine 585 aile evinde ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi takdim edildi.

Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor” projesinin Susurluk finali ilçe merkezinde belediye önünde düzenlenen etkinlik ile gerçekleştirildi. Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı final etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Susurluk Belediyesi tarafından hazırlanan video sunumu ardından İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu bir konuşma yaparak Başkan Uğur’a ilçeye verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini anma videosunun gösterildiği programda daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur katılımcılara hitap etti. Konuşmasına 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini anarak başlayan Başkan Uğur, “Unutulmasın ki, Milletimiz hiçbir paralel yapılanmaya geçit vermeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkımız her türlü terör eylemlerinin arkasında kimlerin olduğunun farkındadır. 15 Temmuz gecesi kökleri dışarıda olan ihanet odakları haince bir tuzak kurmuşlardır. Bu ihanet odakları kendi ülkesinde,  seçilmiş meşru yönetimi devirmeye kalkmışlardır. O gece Yolları, havalimanlarını, TRTyi ele geçirmeye çalışan hainler, havalandırdıkları uçaklar ile kendi milletinin üzerine bombalar atmışlardır. O gece tarihler kendi halkının üzerine ateş açan peygamber ocağı askeriyemize sızmış Fetö Üyesi hainleri tanımıştır. O gece bu millet kendi iradesinin tecelligahı olan TBMM yi bombalayan hainleri, kifayetsiz muhterisleri tanıdı. Öbür taraftan ülkesini darbeye ve teröre yedirmeyen kahramanları tanıdı milletimiz Abdestini alıp, ailesi ile helalleşip evinden ayrılan yiğitleri bu memleket tanıdı. Milletimiz Şahadet şerbetini içmekten şeref duyan eşsiz kahramanları tanıdı. Halkımız o gece tankların üzerine yürüdü, önüne yattı. Yolları kapattı. Kurşunların üzerine yürüdü. Milletimiz istiklali ve istikbali için tarihe geçen bir direniş destanı yazdı. Halkımız korkmadı, çekinmedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın emri ile meydanlara indi, iradesine sahip çıktı. Şimdi bu alçaklar, ihanetlerinin bedelini ödüyorlar. Ödemeye de devam edecekler. Adalet tecelli ediyor.” diye konuştu.

UĞUR: “TRUMP KAZANSIN İSTEDİM. ÇÜNKÜ BU FETÖ’CÜLER ZAMANINDA HİLLARY CLİNTON’U ÇOK DESTEKLEDİ”

Dünyanın gündemi olan Amerika’da yapılan başkanlık seçimlerine değinen Başkan Uğur, Avrupalıların ve Amerikalıların beklentisi tersine Donald Trump seçimi kazandığını söyledi. İnsanların seçim olduğu zaman birini tuttuğunu ifade eden Başkan Uğur, “Gönlü bir tarafa kayıyor. Bende hep Trump’tan yana oldum. Trump kazansın istedim. Çünkü bu FETÖ’cüler zamanında Hillary Clinton’u çok destekledi. Topladıkları zekât paralarını, topladıkları himmetleri, topladıkları kurban paralarını gittiler Hillary Clinton’a 500 bin dolar, 1 milyon dolar ödediler. Onun için benim gönlüm Trump’tan yanaydı, Trump kazandı. Peki Dünya konjonktürü ne olur? Bir İrade-i cüziye var, bir de irade-i külliye, Cenabı Allah’ın iradesi. Hiç merak etmeyin Cenabı Allah bizden yana konjonktür bizden yan. Neden Türkiye’den yana? Çünkü Türkiye’nin başında zulüm görenlere, haksızlığa uğrayanlara, ezilmişlere sahip çıkan, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyen bir Cumhurbaşkanımız, devlet başkanımız var. Onun için Türkiye’nin geleceğinden endişe etmiyoruz. Türkiye’nin önü açık. Konjonktür Türkiye’den yana. Onların irade-i cüzziyesi ile yaptıkları darbe hesaplarını Cenabı Allah nasıl boşa çıkartmışsa, bundan sonra yapacakları hesapları da boşa çıkartacaktır” dedi.

UĞUR: “EN ÜCRA MAHALLELERE KADAR ULAŞMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Büyük Aile Susurluk etkinliği finalini 20 Temmuz günü yapmayı planladıklarını ancak hain darbe girişimi nedeniyle ertelendiğini ifade eden Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, göreve geldiğimiz ilk günden bu yana bitmeyen bir heyecanla, bu şehir için gece gündüz demeden hizmet etmeye gayret ediyoruz. Biliyoruz, kolay olanı seçmedik. Büyükşehir olmamızla birlikte, Belediyemiz şehrimizin tümünü kapsayan bir yapıya dönüştü. Bu kadar geniş bir alana hizmetlerimizi ulaştırırken, en ücra mahallesinden, en büyük ilçesine kadar tüm Balıkesir’in 20 ilçesine ve 1200 mahallesine ulaşmaya gayret ediyoruz. Biliyorsunuz bugün Balıkesir bir büyük aile oluyor projesinin Susurluk ayağı için, tüm devlet birimlerimiz ile birlikte, hizmet vermek, ihtiyaçları gidermek, yeni planlamalara zemin hazırlamak, sizlerle hasbihal edebilmek üzere Susurluk'tayız. Büyük Aile kapsamında Susurluk ta diğer kamu kurumlarımız ile yapılan ortak çalışmalarla 1093 vatandaşımıza diyabet taraması, 674 hemşehrimize kanser taraması,1900 öğretmen ve öğrencimize göz taraması, 650 vatandaşımıza kemik yoğunluğu ölçümü, gerçekleştirilmiştir. Yine 585 ailemiz evinde ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi takdim etmiştir. 27 Ev ziyaret edilerek Doğalgaz Sobası bağlanması için çalışma yapılmıştır. Aynı şekilde 162 vatandaşımıza ‘Tarım İlaçlarının İnsan Sağlığı üzerindeki etkileri’ eğitimi verilmiştir. Beyaz Masa Merhaba Bebek Ekibimiz 314 adet yeni doğum yapan annemizi ziyaret ederek hediye paketimizi ve bilinçlendirici kitapçıklarımızı dağıtarak ailelerimizin mutluluğuna ortak olmuştur.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SUSURLUK’A BÜYÜK YATIRIMLAR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Susurluk ilçesinin her mahallesinde çevre düzenlemeleri ve park çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Uğur, Büyükşehir olarak spor alanları da inşa edildiğini söyledi. Tarımın başkenti olarak bilinen Balıkesir’e yakışan modern sebze ve meyve hali inşaatının sürdüğünü hatırlatan Uğur, “İnşallah yılsonunda tamamlanacak. Tüm bunları gerçekleştirirken Susurluk İlçemize ayrı bir önem veriyoruz. Susurluklu hemşerilerimizin 15 yıllık rüyası olan ve birçok mahallenin istifade etmesini sağlayacak olan Buzağılık köprüsünü hizmete açtık. Bu köprü ile 9 kırsal mahallemizi Susurluk'a, ayrıca Kepsut'u Susurluğa bağlayan köprüyü inşa etmiş olduk. Bunun yanında göreve geldiğimizden bu yana Büyükşehir Belediyesi Susurluk İtfaiye Grup Amirliğine 1 milyon 380 bin TL lik araç ve ekipman desteği sağladık. Yine Susurluk ilçemizdeki atıkların bertaraf edilmesi işlemi Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülmektedir. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımız ilaçlama çalışmaları kapsamında Susurluk ta 37.477 uygulama gerçekleştirilmiştir. Aynı şekilde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız Susurluk ta tarım ve hayvancılık faaliyetleri açısından çiftçimizi bilinçlendiren ve ona ciddi faydalar sağlayan 9 Kırsal Mahalle ve Susurluk Merkez de 132 adet Polen Tuzaklı Kovan Altlığı, 47 adet buzağı Külübesi, Söğütçayır ve Kalfaköy mahallelerimize Süt Soğutma Tankı, Reşadiye ve Yıldız Mahallelerine modern bağcılık tesisi desteği, yine Demirkapı ya Tohum Selektör Makinesi Desteği sağlanmış yine mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan Göbel deki mezbaha modernizasyonu faaliyeti gerçekleşmiş olup Cumartesi günü açılışı yapılacak ve Susurluğa hizmet verecektir” şeklinde konuştu.

ŞEBEKE HATTI VE ATIKSU ARITMA TESİSİ 21 MİLYONA MAL OLACAK

BASKİ tarafından Susurluk’a Susurluk Kanalizasyon Şebeke Hattı ve Atıksu Arıtma Tesisi projesi hazırlandığını ve projenin İller Bankası’nda tastik aşamasında olduğunu söyleyen Başkan Uğur, “Fen İşleri Daire Başkanlığımız Susurluk İlkokulu onarım işini tamamlamıştır. Önümüzdeki günlerde 52.000 metrekare parke taşı ve 21.000 metre bordürü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Susurluk Belediyemize teslim edeceğiz. Yine BASKİ olarak, Susurluk kırsal mahallelerimizde toplam 19.022 metre altyapı çalışması yapılmıştır. BASKİ Susurluk Şefliğimiz tarafından devam eden, yeni su hattı bağlantı çalışmalarında şu ana kadar 10.500 Abonenin yeni su hattımızla bağlantıları yapılmıştır. Susurluk ilçemizin kırsal mahalleleri olan; Asmalıdere ve Sultançayır Mahallelerine Arsenik çeşmesi yapımı tamamlanmıştır. Göbel de 325.000 TL bedelle 500 metreküplük depo inşaatı tamamlanmıştır. Susurluk Kanalizasyon Şebeke Hattı ve Atıksu Arıtma Tesisi projesi İller Bankasınca tasdik aşamasındadır. Acilen ihale edilecektir. İşin Bedeli yaklaşık 21 Milyon TL’dir. Susurluk İçme Suyu Arıtma Tesisi projesi devam etmektedir. İşin ihalesi yapılacak olup bedeli yaklaşık 6 Milyon TL’dir. Ulaştırma Daire Başkanlığımız Susurluk ta 2015 yılından itibaren 280.000 yolcu taşımıştır. Önümüzdeki süreçte inşallah kırsal mahallelerimizdeki tüm duraklar yenilenecektir” dedi.

Başkan Uğur’un konuşması ardından Mahalle Ligi teşekkür hediyesinin verilmesi ardından son olarak kürsüye Vali Ersin Yazıcı çıktı.

VALİ YAZICI: “BU BİRLİKTELİKTEN DE GÜÇLÜ BALIKESİR DOĞACAK”

Konuşmasına 15 Temmuz şehitlerine başsağlığı ve gazilere acil şifalar dileyerek başlayan Vali Yazıcı, “15 Temmuz kara bir gün. Keşke yaşanmasaydı. Ama bu kara günden, bu şerden Türkiye Cumhuriyeti, bu büyük millet hayra doğru giden milat oluşturtacak. Bu kara gün bizlere şunu gösterdi; 3-5 yıl önce özellikle Arap ülkelerine, Afrika’daki bazı ülkelere demokrasi götüreceğini ifade eden Dünyanın gelişmiş ülkeleri ne yazık ki bizim demokrasimize kurşun sıkılırken, demokrasimiz ortadan kaldırılmak istenirken, ciddi manada bir lanetleme lütfünde bile bulunmadılar. Basit sözler ile geçiştirdiler. Bu durumda oturup ağlayacak halimiz yok. Daha çok çalışacağız ve bir zamanlar atalarımızın dünyada var olduğu şekli ile var olmaya çalışacağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin önderlik ettiği, valilik ve kurumlarımız ile birlikte yürüttüğü Büyük Aile projesini çok olumlu mantıklı ve şehrimizi ileriye götürmek adına güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Yaşanan bu kötü olay bu kara gün bizim daha fazla kenetlenip birlikte olmamızı, gücümüzü hep beraber, kol kola vererek, hata ve kusurlar ile uğraşmayarak, Balıkesir’in en ücra köşesinden, en merkezi yerine kadar, sağlıktan, eğitime, karayollarından, soyal alanlara kadar her alanda birlik ve beraberlik içerisinde Balıkesir için büyük bir sinerji oluşturmak görevimiz. Büyükşehir belediyemizin başlattığı bu proje ile bu sinerji bu şehirde oluştu. Bundan sonra her köşemizde aynı güzellikle, aynı sinerji ve heyecan ile devam edecek. Birlikten kuvvet ve güç doğuyor. Bu birliktelikten de güçlü Balıkesir doğacak” şeklinde konuştu.

BÜYÜK AİLE’DEN RENKLİ ETKİNLİKLER

Konuşmaların ardından program Susurluk’ta yapılan etkinliklerin sunumu, 40 Hadis okuma etkinliği, Kur’an tilaveti, AFAD kurtarma tatbikatı, Susurluk Anadolu Lisesi folklor gösterisi, Dünya postalar yarışması 1.si’nin mektubunun okunması ve dereceye girmiş öğrencilerin ödüllendirilmesi ile sona erdi. Daha sonra Vali Yazıcı ve Başkan Uğur katılımcılar ile birlikte stantları gezdi.

Protokol üyeleri daha sonra Mehmetçik Ortaokulu hali saha açılışını gerçekleştirdikten sonra okulun Türkiye 16. sı olan takımına ödül verdi. Yazıcı ve Uğur etkinlikler kapsamında Büyükşehir tarafından doğalgaz sobası takılan bir eve ve Merhaba bebek uygulaması kapsamında yeni doğum yapmış bir aileye ziyarette bulunarak hediyelerini verdiler.

Etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Susurluk Kaymakamı Yusuf Özdemir, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, proje paydaşı kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yöneticileri, Büyükşehir belediyesi daire başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.