Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur:"Hayvansal Atıkları Biyogaz Tesisleri İle Enerjiye Çevireceğiz"

ulasim 28.01.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bütün kırsal mahallelerdeki yollara gireceklerini, Büyükşehir Belediyesi olarak kırsaldaki mahallelerin yol ve su sıkıntılarını çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Başkan Uğur, yine kırsal mahallelerdeki hayvan atıklarının biyogaz dönüşüm tesisleri ile elektrik enerjisi üretimi yapılacağını, ayrıca sıcak su ile seracılık imkanının ortaya çıkacağını ve temiz bir çevreye kavuşulacağını bildirdi.

Ak Parti Balya İlçe Başkanı Şaban Özel, beraberinde Balya Belediye Meclis Üyeleri Samettin Akıncı ve Bediha Çalışkan, ilçe yönetim kurulu üyesi Mehmet Çiftçi, Balya’nın kırsal mahalleleri Ilıca, Gökmusa, Ören, Dereköy, Havutbaşı, Mancılık, Doğanlar, Yarışalanı, Yenikavak, Koyuneri, Danişment, Medrese, Çamucu, Kayalar, Müstecap, Çamavşar, Kavakalanı, Çiğdem, Yaylacık, Kocabük, Kadıköy, Semizköy, Orhanlar ile Koca Camii mahalle muhtarları Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti. Başkan Uğur’a görevinde başarılar dileyen muhtarlar, mahallelerinde yaşadıkları sıkıntıları aktarma fırsatı buldular. Muhtarları dikkatle dinleyen ve karşılıklı sohbet de eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, genellikle yol ve su meselesi ile köprü yapımlarıyla ilgili talepleri dinledi. İlgili konularda BASKİ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Okur’a gereğinin yapılması için talimatlar verdi. Balya heyeti adına kısa bir konuşma yapan AK Parti Balya ilçe başkanı Şaban Özel, “24 mahalle muhtarımız, 2 belediye meclis üyemiz ve ilçe yönetim kurulu üyemizle birlikte Başkanımızı ziyarete geldik. Sayın başkanımızın ilçemize yaptığı hizmetlerden memnunuz, kırsal mahallelerde vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları muhtarlarımız aracılığı ile iletmek üzere Başkanımızla görüştük. Sağ olsun bizi dikkatle dinledi ve gerekli çalışmaların yapılması için talimatlarını verdi” diyerek teşekkür etti.

Büyükşehir Bütün Kırsaldaki Mahalle Yollarına Girecek

Balya AK Parti İlçe Başkanı Şaban Özel, ilçede çok yoğun kar yağışı olmasına rağmen yolların kapanması vs. ile ilgili hiçbir sıkıntı ve sorun yaşamadıklarını, Büyükşehir Belediye ekiplerinin iyi çalıştığını, yolların sürekli açık tutulduğunu belirterek Başkan Uğur’a teşekkür etti. Muhtarların genel olarak yol, su ve köprü ile kanalizasyon vb. sıkıntıları ile taleplerini dinleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Biz Büyükşehir olarak bunların hepsini yapacağız. Balıkesir’in 6 bin km’ye yakın bir yol ağı var. 30 Mart’ta seçildik, o dönemde herhalde Dereçiftlik, Mancınık, Dereköy yollarında bir çalışma yapıldı. Tabi bütün Balya’nın yollarının hepsini yapacağız. Onun için biz greyder, ekskavatör, makine, ekipman ne lazımsa aldık. Bundan sonra kış da hafif olur, yağışlı havaların dışında bütün kırsaldaki mahalle yollarına gireceğiz” dedi.

Biyogaz Tesisleri Kurulacak

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kırsal mahallelerde birkaç mahallenin istifade edebileceği şekilde biyogaz tesislerinin kurulacağını. Bu şekilde hayvan atıklarının bu dönüşüm tesislerinde enerjiye dönüşeceğini, elektrik elde edileceğini, sıcak su ile sera yapılacağını ve organik tarım ile temiz bir çevreye kavuşulacağını söyledi. Balıkesir’de 600 binin üzerinde büyükbaş hayvan olduğunu hatırlatan Başkan Uğur, “Biz istiyoruz ki kuracağımız tesislerle hayvansal atıklardan biyogaz ve elektrik enerjisi elde edelim; Aynı zamanda sıcak su da çıkıyor, sera olacak. Türkiye’de bu zaten yok. 600 bin büyükbaş hayvan var, 30 milyon kanatlı var, bir hayvandan 50 kilo atık çıksa ayda milyon ton atık çıkar. Bunu nereye atacak vatandaş? Bu hayvansal atıklardan biyogaz ünitesini çalıştıracağız, belki 100 tane biyogaz tesisi yapmak lazım. Bunu yapacaklar da var. Hem elektrik enerjisi, hem sera, hem pislikten temizlenecek. Oradan çıkan ürün ile organik tarım yapılmış olacak” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balya ilçesine bağlı mahalle muhtarlarına ilettikleri sıkıntı ve sorunlarını en kısa zamanda çözmeye çalışacaklarını ifade ederek ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Balya AK Parti İlçe Başkanı Şaban Özel, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a Balya’da üretilen Ilıcalı marka yoğurt ile köy peyniri ve tereyağı hediye etti.