Büyükşehir Belediyesi Edremit Belediyesi'nin Borcunu Yapılandırdı

ulasim 20.11.2015
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğü, Edremit Belediyesi'nin borcunu yapılandırdı. Mahsuplaşma işlemiyle ilgili hazırlanan  protokol BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram ile Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından imzalandı.

BANDIRMA VE AYVALIK'TAN SONRA EDREMİT DE YAPILANDIRILDI

Balıkesir Büyükşehir Beledilyesi, ilçe belediyelerinden olan alacaklarını yapılandırarak bu belediyelere kolaylık sağlamaya devam ediyor. Daha önce Bandırma ve Ayvalık Belediye Başkanları ile imzalanan protokol aynı şekilde Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile de yapıldı. Buna göre, Büyükşehir Belediyesi bünyesinin bünyesindeki BASKİ kanalıyla Edremit Belediyesi'nden alacaklı olduğu yaklaşık 2 milyon 500 bin TL. (ikibuçuk trilyon) 30 eşit taksit halinde yapılandırılmış oldu. Mahsup alacakların 2014 Eylül öncesi olduğu belirtildi.

SAKA: “SIKINTILARIMIZIN BİTECEĞİNE İNANIYORUZ”

BASKİ Yönetim Merkezinde gerçekleşyen protokol törenine, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, BASKİ Genel Müdür Yardımcısı Harun Turan, BASKİ Hukuk Müşaviri Emine Kestirici ve Edremit Belediyesi Avukatı Yusuf Sel katıldı.  BASKİ ile imzaladıkları protokole dair kısa bir açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “BASKİ'ye olan geçmiş süreçten kalan borcumuzu, BASKİ ile yaptığımız görüşmeler neticesinde belli bir ödeme planına bağlayıp anlşamasını yaptık. Böylelikle Edremit Belediyesi'nin son borçlu olduğu kurumlardan bir tanesiyle daha işini bitirmiş ve Allah'a şükür tertemiz hale getirmiş olduk. Önümüzdeki süreçte bu ödediğimiz paranın Edremit'e hizmet olarak döneceğine, sıkıntılarımızın da biteceğine inanıyoruz” dedi.

MUSTAFA BAYRAM: “BASKİ OLARAK BELEDİYELERİMİZİN EMRİNDEYİZ”

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram 2015 yaz döneminde Büyükşehir Belediyesi BASKİ kurumu olarak Edremit'e hizmet ağı sunduklarını belirtti. “BASKİ olarak beledeyilerimizin emrindeyiz” diyen Genel Müdür Mustafa Bayram, şunları söyledi;
BASKİ 2015 yılında Edremit'te hizmet ağını sundu. 2014 yılında ise Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Edremit Belediyesi Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluş olarak bu hizmetleri yürüttü. Bu esnada personel harcamaları dışında yapılan harcamalara yönelik ödemelerin BASKİ'ye yapılması doğrultusunda bir protokol yapılması gerekti. Biz bu protokolü daha önce Ayvalık ve Bandırma Belediye Başkanlarımızla da  yapmıştık. Şimdi Edremit Belediye Başkanımız Kamil Saka bey ile de bu protokolü düzenledik. Biz BASKİ olarak Edremit Belediye Başkanımız ve ekibiyle uyumlu bir şekilde çalıştık. Bizim proje anlayışında 2014 ve 2015 yılı yapımlarla geçti. İnşallah 2016'da Sayın Başkanımızın talep ettiği hizmetlerimizi yerine getireceğimiz şekilde Altınoluk merkezde arıtma, Narlı bölgesinde arıtma ve kanalizasyon, Güre kanalizasyon, Zeytinli arıtma kapasitesinde 360 bin kişi kapasitesine çıkarma çalışmalarımız devam edecek. Sayın Başkana duyarlılığı ve BASKİ'ye olan desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Biz BASKİ olarak   belediyelerimizin emrindeyiz. Hizmetlerimiz de onların yönlendirdiği şekilde devam edecek.

Edremit Beledilyesi'nin BASKİ'ye olan 2 milyon 900 bin TL borcunun bugün güncel haliyle yaklşaık 2.5 milyon lira olduğu ve bu rakamın 30 eşit taksitle BASKİ'ye ödeneceği bildirildi.