Büyükşehir Belediyesi`nden "Merhaba Bebek" Uygulaması

ulasim 24.10.2014

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yepyeni bir uygulama başlattı. Yeni doğan bebekler Büyükşehir tarafından, “Merhaba Bebek” ile karşılanıyor.

Projenin startını Bandırma ilçesinde veren Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, burada yeni bebekleri olan üç aileyi evlerinde ziyaret etti. İlk olarak Levent mahallesinde ikamet eden Arı ailesinin evine konuk olan Başkan Uğur, Müslüme Ecrin isimli henüz 15 günlük olan kız bebeği kucağına alıp sevdi. Aileye hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Başkan Uğur, “Yeni doğanlara küçük bir hediyemiz var. Bu uygulamaya Bandırma’dan başladık ve bizzat kendim gelmek istedim. İnşallah analı, babalı büyüsün, hayırlı evlat olsun. Tabi ki önce sağlıklı olsun, çünkü her her işin başı sağlık” dedi. Daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Müslüme Ecrin bebeğin adına yazılı olan özel hediye paketini açarak teslim eden Başkan Uğur, kız bebeklere pembe, erkek bebeklere mavi rengin seçili olduğu seti güle güle kullanmalarını söyledi. Evde bulunan bebeğin annesi Melihşah Arı büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadığını, ayrıca çok şaşırdığını belirterek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a teşekkür etti. Bebeğin dedesi olan Mustafa Arı da torunu Müslüme Ecrin’e özel olarak gelen hediyenin çok güzel bir jest olduğunu belirtirken Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’un da kendilerini bizzat gelerek ziyaret etmesine çok sevindiklerini, mutlu olduklarını kaydetti. Dede Arı, “Bu çok güzel bir proje. Başlangıç olarak buradan başlaması ve ilk aile ziyaretinin de bize yapılması bizi çok mutlu etti, sevindirdi. Bu projeden dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz. Oğlum, gelinim ve minik torunum adına tüm Balıkesirlilere teşekkür ediyorum, sağolun” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, ikinci adres olarak ilçe merkezindeki Dere mahallesinde ikamet eden Elgin ailesini ziyaret etti. Doğalı 25 gün olan Uzay bebeğin ailesiyle görüşen Uğur, erkek olan bebeği kucağına alıp severken aile ile de sohbet etti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasının çok memnuniyet verici olduğunu kaydeden anne Sevda Elgin, “Bebeğimiz 25 günlük. Biz daha yeni evliyiz, hatta 2 gün sonra evlilik yıldönümümüz, Uzay da bize evlilik yıldönümü hediyesi geldi. Sizler de bizi çok mutlu ettiniz, teşekkür ederiz” dedi. .

Yeni evli olan genç çifte bebeklerinin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Başkan Uğur, aynı zamanda çiçeği burnunda anne-babaya bebek bakımıyla ilgili nasihatlerde bulundu. Başkan Uğur, “Bebekleri eskiden 40’ı çıkmadan evden çıkarmazlardı. Benim de 7 tane torunum var. Ben de çok çocuk baktım. Evladınız anallı, babalı, hayırlı evlat olsun inşallah” diyerek tebrik ettiği aileye “Merhaba Bebek” hediye paketini verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’un üçüncü ve son durağı Sunullah mahallesindeki Gümüş ailesinin evi oldu. Baba çalıştığı için evde bulunan anne Safiye Gümüş ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, 11 Ekim tarihinde dünyaya gelen Zümra isimli kız bebeği ve evin küçük oğlu Mehmet Emir’i sevdi. Mehmet Emir7e de uzaktan kumandalı oyuncak araba hediye eden Başkan Uğur, yeni doğan bebeğin özel hediyesini anneye teslim etti. Zümra isminin manasını soran Başkan Uğur, “zeki, bilgili, ahlaklı kadın” anlamına geldiğini öğrendiği bebek için, “İsmiyle müsemma olur inşallah” diyerek hediyesini verdiği aileyi tekrar tebrik etti, işte olan babaya da selamlarını iletti. Ev ziyaretlerinde ailelerin isteği üzerine yeni doğan bebekleriyle birlikte fotoğraf da çekilen Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Balıkesir genelinde ortalama 30 ila 40 arasında günlük bebek doğumu olduğunu, Büyükşehir Belediyesi olarak Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda yeni doğan bu bebeklerin kendi isimlerine hazırlanmış olan hediye paketlerinin her gün düzenli olarak kargo ile adrese teslim şekilde gönderildiğini bildirdi.

Merhaba Bebek’te Neler Var?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, “Merhaba Bebek” projesi kapsamında başlattığı uygulama kamuoyunda büyük bir memnuniyet ile karşılandı. Bu şekilde günlük 30-40 bebek, ayda bin civarında bebek olmak üzere yılda ortalama 12 bin bebek ile aileleri de dâhil edildiğinde yılda yaklaşık 60 bin kişi ile doğrudan ulaşıldığı belirtildi. “Merhaba Bebek” paketinde; kız ve erkek bebekler için yelek, altlık, eldiven, altlık, ateş ölçer, tırnak makası, bornoz takımı, anne ve aile için eğitici kitapçıklar ile Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur imzalı iyi dilek ve mesajın yer aldığı bir de mektup bulunuyor. Startı Bandırma ilçesinde verilen proje tüm il genelinde düzenli olarak uygulanıyor.